استفاده از نانو جوهرهای ایرانی در چاپ روسری و موکت

  0
  60
  نانو جوهرها

  گروهی از محققان یکی از شرکت ‌های فناور نانو جوهرهای ایرانی را عرضه کردند که در حال حاضر از این محصول برای ایجاد طرح‌ روی موکت ‌های دو شرکت استفاده می‌ شود و به گفته آنها این شرکت در حال مذاکره برای کاربردی شدن این نانو جوهرها در چاپ طرح روی روسری هستند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، سید محمد موسوی‌فرد، عضو هیئت‌مدیره یکی از شرکت‌ های فناور از تولید صنعتی جوهر تصعیدی چاپگر جوهرافشان حاوی ذرات نانومتری و کاربردی شدن این محصول در صنعت نساجی داخل کشور خبر داد و گفت: این محصول در حال حاضر با ظرفیت ۸۰ کیلوگرم در ماه تولیدشده و به فروش می‌رسد، ولی با ماشین‌آلاتی که خریداری شده و تا دو ماه آینده وارد کارخانه می‌شود، ظرفیت تولید نانو جوهرهای ما دو برابر خواهد شد.

  وی اضافه کرد: این جوهر از دو بخش اصلی حلال و ماده رنگ‌زا تشکیل شده است که حلال آن آب بوده که این موضوع موجب شده تا این رنگ زیست‌سازگار باشد و ماهیت نانویی این محصول نیز در بخش مواد رنگ‌زا است. این نانو جوهر در چاپگرها و پلاترهای بزرگ صنعتی نیز قابل‌استفاده بوده و عملکرد آن به گونه‌ای است که می‌توان این جوهر را روی کاغذ و همچنین به صورت مستقیم روی محصول موردنظر چاپ کرد.

  بیشتر بخوانید: تولید جوهر با ترکیب نانو ذرات پلیمری و الیاف سلولز

  کاربرد نانو جوهرهای تصعیدی

  موسوی‌فرد با بیان اینکه نانو جوهر تصعیدی در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد، اظهار کرد: در حال حاضر روی صنعت منسوجات متمرکز شده‌ایم و این نانو جوهرها به دو شرکت تولیدکننده موکت عرضه شده و این دو شرکت از نانو جوهرهای تولیدی این شرکت در تولید موکت استفاده می‌کنند. از آنجایی که این نانو جوهرها داخل بافت موکت نفوذ می‌کنند، طرح‌های ایجاد شده با این نانو جوهرها دوام بسیار زیادی داشته و تا سالیان طولانی طرح روی موکت باقی می‌ماند.

  به گفته وی جوهرهای معمولی روی سطح موکت قرار می‌گیرند که به مرور از سطح جدا شده و طرح از روی موکت پاک می‌شود.

  این محقق حوزه نانو اظهار کرد: با چند شرکت تولیدکننده دیگر موکت نیز در حال مذاکره هستیم تا از این جوهرها در محصولات آنها نیز استفاده شود. همچنین چند شرکت تولید کننده روسری نیز به دنبال استفاده از این نانو جوهرها هستند که در فاز مذاکره با آنها قرار داریم و امیدواریم به زودی با این شرکت‌ ها به توافق برسیم.

  به نقل از ستاد نانو، عضو هیئت‌مدیره این شرکت فناور درباره بازار صادراتی این نانو جوهرها ‌گفت: فعلا نیاز زیادی در بازار داخل وجود دارد و به دنبال تامین آن هستیم. به محض افزایش ظرفیت تولید می‌توانیم وارد بازار صادراتی نیز شویم. از آنجایی که کیفیت محصولات ما از نانوجوهرهای چینی بسیار بهتر است و در منطقه نیز تولیدکننده‌ای برای این نانوجوهرها نداریم، بازار منطقه برای این محصول مهیا است و امیدواریم بتوانیم به سرعت وارد این بازارها شویم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 − شش =