مذاکرات هسته ای برای لغو تحریم ها

  0
  52
  مذاکرات هسته ای

  حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امورخارجه در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل متحد از آغاز مذاکرات هسته ای از هفته آینده خبر داد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از دنياي اقتصاد : او همچنین در این تماس تلفنی تاکید کرد که مذاکرات اخیر علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه با انریکه مورا مثبت بوده و گفت‌وگوهای طرفین در هفته آینده در بروکسل ادامه خواهد یافت. امیر‌عبداللهیان تاکید کرد که تهران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد، حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهدگشت.

   

  آغاز مذاکرات هسته ای از هفته آینده

   با بالا گرفتن اظهارنظرها درباره زمان احتمالی آغاز گفت‌وگوهای برجامی، وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب به دبیرکل سازمان ملل گفت که مذاکرات هسته ای میان هیات ایرانی و دیگر طرف‌های توافق برجام، «هفته آینده» در بروکسل ادامه خواهد یافت؛ همزمان ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز درباره مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد طرف مقابل باید آمادگی لازم را برای «لغو همه تحریم‌ها» داشته باشد که این امر، می‌تواند نشانه جدیت آنها باشد.

  از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین ضرورتی ندارد.او تاکید کرد: «ما کاملا روشن گفته‌ایم هدف ما و آنچه به دنبالش هستیم در وین است و نه یک مرحله میانی در بروکسل.»آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه در ملاقات با رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واشنگتن گفت دولت بایدن نیازی به یک نشست مقدماتی در بروکسل نمی‌بیند.

  او هشدار داد که «پنجره دیپلماسی در حال بسته شدن است .» این در حالی است که روز یکشنبه دو نماینده مجلس، پس از نشست غیر‌علنی با حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه از آغاز مذاکرات هسته ای و احیای برجام خبر داده بودند.احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در این خصوص گفت که مذاکرات نیمه‌کاره تهران با کشورهای باقی‌مانده در برجام درباره راه‌های احیای این توافق روز پنج‌شنبه ۲۹ مهر در «بروکسل» از سر گرفته می‌شود.

  احمد محبی نجم‌آبادی، دیگر نماینده مجلس نیز در توییتی نوشت که دولتمذاکرات هسته ای را از همین هفته از سر می‌گیرد.باوجود چنین اظهارنظرهایی اما دوشنبه شب نابیلا ماسرالی، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه در روز پنج‌شنبه گفت‌وگویی با ایران در بروکسل نخواهد داشت.سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دوشنبه ضمن اشاره به سفر اخیر انریکه مورا، معاون جوزپ بورل به ایران گفت که توافق شد در چند روز آینده در بروکسل این گفت‌وگوها ادامه یابد و این توافق دوسویه بوده و قطعا موضوعات، چالش‌ها و موانعی که در شش دور مذاکرات در وین به نتیجه نرسید باید در حین این مذاکرات هسته ای که انجام می‌شود مورد رایزنی قرار بگیرد.

    گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و گوترش

  وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب به دبیرکل سازمان ملل گفت که گفت‌وگوها میان هیات ایرانی و دیگر طرف‌های توافق برجام، هفته آینده در بروکسل ادامه خواهد یافت.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه، حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش گفت: «مذاکرات هسته ای اخیر معاون سیاسی وزارت امور خارجه با انریکه مورا مثبت بوده و هفته آینده در بروکسل به این گفت‌وگوها ادامه خواهند داد.» به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان به آنتونیو گوترش گفته ایران «از مذاکراتی که نتایج عملی و ملموسی داشته باشد حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.‎»

  در این تماس تلفنی، آنتونیو گوترش هم ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای گفت سازمان ملل همواره از برجام حمایت کرده و پس از خروج ترامپ ، دنبال راهی برای بازگرداندن وضعیت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام بوده است.

   موضوع زندانیان نباید به برجام گره بخورد

  همچنین حسین امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی گفته است که ایران نمی‌خواهد موضوع تبادل زندانیان با مذاکرات اتمی و احیای توافق هسته‌ای برجام به‌طور موازی و موکول به یکدیگر باشد.امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «ما موضوع زندانیان را در قالب انسان‌دوستانه می‌دانیم و مایل نیستیم این موضوع به مذاکرات هسته ای گره بخورد.»

  ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای غیرمستقیم با یکدیگر در بهار ۱۴۰۰ در وین که هدف آن احیای توافق هسته‌ای بود، مذاکراتی موازی برای تبادل زندانیان دو کشور انجام دادند که با به موفقیت نرسیدن مذاکرات اتمی، این تبادل هم انجام نشد.

    تمایل گروسی برای گفت‌وگو با امیرعبداللهیان

  همزمان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به گفت‌وگو با وزیر خارجه کشورمان ابراز تمایل کرد. به گزارش «ایسنا»، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به فایننشال تایمز گفت: «من نتوانسته‌ام با وزیر خارجه جدید ایران گفت‌وگو داشته باشم. من باید در سطح سیاسی این تعامل را داشته باشم. این مهم لازم‌الاجرا است. بدون آن ما نمی‌توانیم یکدیگر را درک کنیم.» وی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی خود با اشاره به مشکلات مرتبط با دسترسی به سایت کرج گفت: «مساله‌ای در کرج وجود دارد و من دارم  روی آن کار می‌کنم.

  مقامات غربی خواستار آن هستند که مذاکرات وین در ماه آینده و نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازسرگرفته شود.علی واعظ، تحلیلگر گروه بین‌المللی بحران در امور ایران عنوان کرد تهران می‌خواهد که از صدور قطعنامه رسمی در  شورای حکام علیه خود جلوگیری کند.گروسی که پس از گفت‌وگوی خود با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به مصاحبه با فایننشال تایمز پرداخته بود، گفت: « ما هر دو می‌خواهیم که این کار جواب دهد اما مطمئن نیستیم که جواب بدهد.»

  بیشتر بخوانید:

  لغو دورکاری کارکنان استان تهران

    نان مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم

  از سوی دیگر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران دوشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه برای انجام مذاکرات نتیجه‌بخش، طرف مقابل باید آمادگی لغو همه تحریم‌ها را داشته باشد، گفت که در حال حاضر ما اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم و نان مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم.رئیسی درباره مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد طرف مقابل باید آمادگی لازم را برای لغو همه تحریم‌ها داشته باشد که این امر، می‌تواند نشانه جدیت آنها باشد.

    ایران برای مذاکرات هسته ای جدی است

  رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما نسبت به مذاکرات هسته ای نتیجه محور جدی هستیم، گفت: «از طریق وزارت امور خارجه اعلام کرده‌ایم که مذاکرات هسته ای باید نتیجه داشته باشد.»پیش‌تر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نیز در سخنانی مشابه با بیان اینکه ما مرد مذاکره و مرد عمل هستیم و دولت جدید ایران نیز عملگراست، گفته بود نیت ما جدی است و اگر آمریکا نیز جدی است باید ۱۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ما را آزاد کند. رئیسی نیز در مصاحبه تلویزیونی دوشنبه شب خود گفت در نشستی که با نماینده اتحادیه اروپا نیز داشتیم به آنها گفتیم جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات جدی است، اما این را باید در طرف مقابل ببیند.او در ادامه تاکید کرد که ما کار اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم و سفره، بازار و نان مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 − چهارده =