فرار از پرداخت مالیات با شگرد «بزن به کارت» غیر ممکن است

  0
  164
  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس فرار از پرداخت مالیات

  فرار از پرداخت مالیات با تفکیک حساب شخصی و تجاری غیر ممکن است

  به گفته یک کارشناس اقتصادی، مردم و رسانه‌ها باید به این نکته توجه کنند که مالیات بر تراکنش نداریم. تراکنش مالی یا گردش حساب، انعکاس فعالیت‌ های یک شغل است. انعکاس کسب ‌و کارها پول یا کالا است. بنابراین کارت به کارت یا پرداخت نقدی راه مناسبی برای فرار از پرداخت مالیات نیست. 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از گسترش نیوز خبر اتصال کارت خوان‌ ها به سامانه مالیاتی حرف و حدیث‌های مختلفی را در بازار ایجاد کرد. به طوری که تعدادی از کسب ‌و کارها برای فرار از پرداخت مالیات کارت خوان‌ های خود را پنهان کردند و تقاضای پول نقد یا واریز وجه به کارت داشتند. به تازگی نیز داوود منظور رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد، یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار کارتخوان بلاتکلیف هستند و تاکنون نه به پرونده مالیاتی متصل و نه غیرفعال شده‌اند که بانک مرکزی تا یک ماه آینده آن‌ها را غیرفعال می‌کند.

  پیرامون موضوع فرار از پرداخت مالیات به واسطه این اتفاق سیاوش غیبی پور، کارشناس اقتصادی گفت: بر اساس قانون بودجه امسال انطباق کارت خوان‌ ها با شبکه مالیاتی مصوب شد. قانون مصوب کرده است که کارت خوان را باید در شبکه مالیاتی استفاده کنید. عواقب خیلی از قوانین در مرحله اجرا مشخص می‌ شود. در سال قبل اشخاص اظهارنامه تهیه می‌کردند. الزام به انطباق با کارت خوان نیز نبود. دست سازمان مالیاتی باز بود و هر درصدی را می‌خواست برای مالیات خارج می‌کردند. بر مبنای تراکنش، مالیات رسیدگی می‌شد. در مرحله اظهارنامه خبری از کارتخوان نبود.

  غیبی پور اظهار کرد: در حال حاضر افراد زمانی که می‌خواهند اظهارنامه ثبت کنند، در سامانه به‌روزرسانی کارکرد کارت خوان را انتخاب می‌کنند. کارت خوان‌هایی که به اسم شما ثبت شده است و حجم تراکنش‌ها در این بخش مشخص می‌ شود. نکته‌ای که حساسیت ایجاد کرده، افشا کارتخوان‌ها و شفافیت فعالیت‌ها است. در این شرایط مالیات واقعی اخذ می‌شود و راهی برای فرار از پرداخت مالیات وجود ندارد. افکار عمومی این موضوع را رشد روند اخذ مالیات می‌داند. آهنگ مالیات ستانی تند شده است. آهنگ تند منجر به اعتراض کسب‌ و کارها شده است.

   

  مالیات بر تراکنش نداریم

  فرار از پرداخت مالیاتوی افزود: مردم و رسانه‌ها باید به این نکته توجه کنند که مالیات بر تراکنش نداریم. تراکنش مالی یا گردش حساب، انعکاس فعالیت‌های یک شغل است. انعکاس کسب‌وکارها پول یا کالا است. کالا به‌واسطه عدم برقراری سیستم جامع فروشگاهی مشخص نیست. البته در بحث مالی می‌توانیم کنترل‌های لازم را انجام دهیم.  موضوع فرار از پرداخت مالیات با کارت به کارت یا پرداخت نقدی برطرف نمی‌شود.

  این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: با تفکیک حساب شخصی و تجاری، بحث کارت به کارت نیز برای  فرار از پرداخت مالیات شدنی نیست. همچنین پرداخت نقدی با توجه به شرایط بازار و محدودیت‌های بانکی برای  فرار از پرداخت مالیات امکان‌پذیر نیست. در نتیجه هیچ گزینه‌ای نمی‌تواند جایگزین کارتخوان شود. باید توجه داشته باشید که هر تراکنش و گردش حسابی نمایانگر سود واقعی نیست.

  وی افزود: در مرحله سامانه فروشگاهی این بحث کنترل شدنی است. با فراگیری این سامانه مشکلات کمتر می‌شود. با این کار کیفیت فروش کالا مشخص خواهد شد. شفافیت پولی داریم اما سود کسب‌وکارها الان معلوم نیست. قطع کارت خان‌ها برای کسب‌وکارها فضای رقابتی را از بین می‌برد. در نتیجه ضرورت استفاده از کارتخوان تعارف پذیر نیست.

  بیشتر بخوانید: تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1400 صاحبان مشاغل تمدید شد

  غیبی پور در پایان گفت: بحث ثبت کارتخوان‌ها در سامانه مالیاتی نیز مطرح شد. عده‌ای کارت خان داشتند اما به سامانه مالیاتی متصل نبودند. اتصال کارتخوان به سامانه مالیاتی یک ضرورت است. بر اساس تصمیم بانک مرکزی یا باید کارتخوان را قطع کند یا باید به یک پرونده مالیاتی الصاق شوند. در نتیجه هر کس کارتخوان دارد، در سال آینده مالیات شفافی دارد. این روند عدالت کامل و راهی برای جلوگیری از فرار از پرداخت مالیات است. بازاریان این روند را پذیرفته‌اند. ۲ میلیون پرونده مالیاتی جدید ایجاد شده است.

   

  بزن به کارت چرا رونق گرفت؟

  فرار از پرداخت مالیاتاگرچه در کسب‌وکارهای مختلف “بزن به کارت” رونق گرفته است اما با یک تحقیق کوچک متوجه می‌شویم که این راهکار خوبی برای فرار از مالیات نیست. جهانگیر رحیمی مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز در گفتگو با رسانه‌ها تأکید کرده است که اساساً ملاک سازمان امور مالیاتی برای درآمد اصناف، فقط گردش مالی در دستگاه‌های کارتخوان و پوز نیست و تمام حساب‌ های بانکی اصناف رصد  می شوند.

  در این شرایط نیز کسب ‌و کارها باید در مسیر عدالت حرکت کنند. کارگر، کارمند و قشر حقوق ‌بگیر پیش از واریز حقوقش به اجبار مالیاتش را پرداخت می‌ کند و روند مشخصی برای این قشر وجود دارد. در نتیجه کسب ‌و کارهای دیگر نیز باید مالیات خود را به صورت شفاف پرداخت کنند.

  مطلب قبلیتاثیرگذاری فروشندگان در شرایط بی ثباتی بازار
  مطلب بعدینسخه الکترونیک مجله چاپ و نشر شماره 213

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهارده − پنج =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.