6 گام سم زدایی دیجیتالی یا کاهش اعتیاد به تکنولوژی

  0
  64
  سم زدایی دیجیتالی

  سم زدایی دیجیتالی راه هایی برای رسیدن به زندگی آرام 

  مفهومی تحت عنوان سم زدایی دیجیتالی وجود دارد که به مجموعه از اقدامات اطلاق می شود که باعث خواهد شد تا بتوانید در زندگی خود، اعتیاد به تکنولوژی را کاهش دهید. در ادامه شش اقدام اصلی در این زمینه را بررسی خواهیم کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز، بدون شک سطح زندگی انسان حال حاضر با حتی 50 سال قبل، به مراتب متفاوت بوده و این ادعا را می توان اثبات کرد که مرفه ترین نسل محسوب می شویم. درواقع امروزه تکنولوژی انجام هر کاری را ساده کرده است. شما بدون وقفه می توانید با دوستان خود از دورترین نقاط جهان ارتباط داشته باشید و بسیاری از کارهای سخت را با استفاده از ابزارهای مختلف انجام دهید. اگرچه به نظر می رسد که این شرایط، ایده آل محسوب می شود.

  با این حال تنوع بالا در انتخاب ها، خود به یک چالش جدی تبدیل شده و تکنولوژی، زمان زیادی از افراد را می گیرد. در این زمینه تنها کافی است تا به آمار حضور افراد در شبکه های اجتماعی مختلف نگاهی بیندازید که رقمی خارج از تصور محسوب می شود. با این حال شبکه های اجتماعی تنها یکی از گزینه های موجود از بین صدها مورد استفاده از تکنولوژی در زندگی روزمره افراد محسوب می شود.

  اگرچه در ظاهر نمی توان خود را از این وضعیت رها کرد، با این حال مفهومی تحت عنوان سم زدایی دیجیتالی وجود دارد که به مجموعه از اقدامات اطلاق می شود که باعث خواهد شد تا بتوانید در زندگی خود، اعتیاد به تکنولوژی را کاهش دهید. در ادامه شش اقدام اصلی در این زمینه را بررسی خواهیم کرد.

  الگوی استفاده از گوشی هوشمند خود را تغییر دهید

  تغییر الگوی استفاده از گوشی همراه یکی از گام های سم زدایی دیجیتالی است.  آیا شما هم از جمله افرادی محسوب می شوید که در اکثر مواقع گوشی همراه خود را در کنار خود دارند؟ این اقدام یک عادت کاملا نادرست محسوب می شود و لازم است تا آن را از دسترس خود خارج کنید. این موضوع خصوصا در زمانی که مشغول انجام کار دیگری هستید، بسیار مهم خواهد بود. درواقع وجود انواع اپلیکیشن ها و بازی ها، هر فردی را وسوسه می کند که به صورت مداوم با گوشی هوشمند خود کار کند. با این حال در این حالت شما از روند زندگی عادی خود دور خواهید شد و در مسیر نزولی قرار می گیرد.

   این امر در حالی است که شما بیشتر زمان خود را  باید برای تقویت مهارت های خود اختصاص دهید. در این راستا شما باید نوتیفیکیشن گوشی خود را نیز غیرفعال کنید و از بازارهای یادآور استفاده کنید. برای مثال این امر که قانون گشت و گذار یک ساعته در شبکه اجتماعی را داشته باشید، بدون شک اقدامی مهم است. با این حال همواره این احتمال وجود دارد که شما گذشت زمان را حس نکنید. به همین خاطر وجود یک یادآور، بسیار مهم است و در این زمینه ساعت مچی، یک گزینه بسیار خوب خواهد بود.

  درواقع اکثر مدل ها این قابلیت را دارند که در زمان مشخص شده، زنگ هشدار را به کار بیندازند. همچنین حداقل نیم ساعت قبل از خواب و بعد از بیدار شدن، لازم است تا به سراغ گوشی خود نروید. درواقع جدیدترین تحقیقات بیانگر آن است که این اقدام در کیفیت خواب و وضعیت شادابی شما در طول روز، تاثیر بسزایی را دارد. با این حال فراموش نکنید که کنار گذاشتن یک عادت، اقدامی یک شبه نبوده و لازم است تا در این زمینه برنامه ریزی داشته باشید.

   

  موارد بدون استفاده را حذف کنید

  برخی از موارد وجود دارد که کاربرد لازم را نداشته و یا حداقل از تاثیر و نیاز به آنها کاسته شده است. تحت این شرایط شما باید هر ماه، نسبت به کاهش آنها تصمیم گیری کنید. برای مثال ممکن است در کانال های زیادی عضویت داشته باشید که باعث شده است تا در شبکه های اجتماعی و ایمیل خود، با انبوه پیام ها مواجه شوید. تحت این شرایط طبیعی است که به صورت ناخودآگاه، درگیر باشید.

  همچنین زمان بندی در این رابطه به منظور سم زدایی دیجیتالی بسیار مهم بوده و توصیه می شود که چک کردن ایمیل ها را به دقایق پایانی ساعت کاری، اختصاص دهید. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در ابتدا، شما با سختی هایی مواجه خواهید شد که باعث می شود تا انگیزه شما کمرنگ شود. به همین خاطر ضروری است تا با اقداماتی نظیر تعیین پاداش، انگیزه خود را به صورت مداوم بالا نگه دارید. در این راستا اگر برنامه روزانه شما کاملا پر باشد و همواره آن را یادآوری کنید، زمان کمتری برای بی هدف گشت و گذار کردن در اینترنت پیدا خواهید کرد.

   

  نظم داشته باشید

  یک صفحه دسکتاپ بسیار شلوغ، عاملی است که باعث می شود تا زمان زیادی را از دست بدهید. این موضوع تنها شامل صفحه دسکتاپ نبوده و بدون نظم، حتی پیدا کردن یک فایل ساده نیز به چالشی جدی تبدیل می شود. در این راستا چندین تمرین به عنوان سم زدایی دیجیتالی وجود دارد که باعث می شود تا نظم بیشتری در زندگی خود داشته باشید. با این حال اگر با تمرین های ساده نمی توانید اقدام مناسبی را انجام دهید زمان آن رسیده است که از توصیه های یک روانشناس استفاده کنید. درواقع برخی از عقاید و عادت های فکری و رفتاری، ممکن است در این زمینه اختلال ایجاد کند و درست به مانند سدی محکم باشد.

  موسیقی آنلاین گوش دهید

  بدون شک گوش دادن به موسیقی در طول روز، یکی از اقدامات مهم در راستای  سم زدایی دیجیتالی است که سلامت روان شما را تا حد زیادی تضمین خواهد کرد. این مسئله حتی در زمینه راندمان کاری شما نیز موثر خواهد بود. نکته ای که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر بخواهید موسیقی ها را دانلود کنید، نیاز به فضای زیادی خواهید داشت و پیدا کردن موارد مناسب، زمانبر محسوب می شود.

  با این حال در پخش اینترنتی، شما می توانید به دسته بندی های گوناگون دسترسی داشته و کاملا براساس سلیقه خود، تعداد بی شماری موسیقی را گوش دهید. با این حال فراموش نکنید که ابدا توصیه نمی شود که بیش از یک ساعت، زمان خود را صرف گوش دادن به موسیقی کنید. درواقع شما می توانید با هدفمند کردن استفاده خود از تکنولوژی، در زندگی خود  پیشرفت کنید. در این زمینه گوش دادن به پادکست و کتاب صوتی، از جمله این اقدامات محسوب می شود.

   

  وسایل خود را خاموش کنید

  در مورد قبل این موضوع عنوان شد که هدفمند از تکنولوژی استفاده کنید. درواقع با یک دید واقع گرایانه، شما زمان کافی برای مشاهده تمامی سریال ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، بازی ها و مشاهده صفحات موجود در شبکه های اجتماعی مختلف را نخواهید داشت. به همین در راستای سم زدایی دیجیتالی خاطر بسیار مهم است که دست به انتخاب بزنید و مواردی را گلچین کنید که واقعا برای شما کاربردی خواهد بود. در کنار این مسئله توصیه می شود که ساعت های خاموشی داشته باشید.

  برای مثال در زمان انجام کارهای مهم، گوشی تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا حتی مودم را قطع کنید. این موضوع کمک خواهد کرد تا کمتر وسوسه شوید تا از آنها استفاده کنید. همچنین برای این امر که اعتیاد شما به تکنولوژی از بین برود توصیه می شود به منظور سم زدایی دیجیتالی که حداقل یک روز در هفته را تا حد امکان بدون تکنولوژی باشید. برای مثال در این زمینه می توانید یک سفر کوتاه در دل طبیعت را تجربه کنید.

  بیشتر بخوانید: نقش تولید محتوای دیجیتال در بازاریابی برای جلب نظر مخاطب

   

  از افراد موفق درس بگیرید

  به منظور سم زدایی دیجیتالی با یک جست و جوی ساده می توانید با افراد زیادی آشنا شوید که توصیه های جالبی در زمینه سم زدایی دیجیتالی دارند. درواقع در زمینه  سم زدایی دیجیتالی کتاب های مختلفی نیز منتشر شده است. بدون شک با مطالعه آنها می توانید با راهکارهای مختلف سم زدایی دیجیتالی آشنا شوید که ممکن است نتایج بهتری را داشته باشند. به همین خاطر برای موفقیت در یک اقدام، هیچ گاه خود را به یک منبع محدود نکنید و در تلاش برای یادگیری از افراد موفق باشید.

  در آخر فراموش نکنید که شاه کلید موفقیت شما، وجود انگیزه است. درواقع تا زمانی که به این باور نرسید که زندگی شما اسیر تکنولوژی شده است، نمی توانید توصیه های فوق را به صورت جدی دنبال کنید. در این زمینه برای سنجش میزان نیاز شما به سم زدایی دیجیتالی، می توانید از تست های موجود در اینترنت استفاده کنید.

  سم زدایی دیجیتالی

  مطلب قبلیقیمت پشت جلد کتاب بر اساس نرخ ‌نامه تعیین شود
  مطلب بعدیفروش محصولات ایران‌ خودرو دیزل به مناسبت مبعث آغاز شد 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 + چهار =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.