مدل SOSTAC و مزایای کاربرد آن در بازاریابی

  0
  47
  SOSTAC

  چارچوب SOSTAC یک استراتژی بازاریابی جامع است که به ارزیابی موقعیت فعلی، تاکتیک‌های پیاده‌ سازی و اقدامات نظارتی را با درنظرگرفتن عوامل ذکر شده می‌ پردازد. 

  مراحل برنامه ریزی و اجرای SOSTAC

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از کار و کسب، امروزه روند بازارها به دلیل نوآوری‌های جدید و توسعه فناوری‌ های ارتباطی جدید، به‌ سرعت در حال تغییر است که اکثر شرکت‌ ها را وادار به تغییر برنامه‌های بازاریابی کرده تا بتوانند به بهترین شکل عمل کنند. برای اینکه بتوانیم بهترین برنامه بازاریابی را اجرا کنیم باید عوامل متعددی از جمله منابع موجود، شایستگی کارکنان، روش‌های منحصر به‌ فرد ایجاد ارزش برای مشتری را در نظر بگیریم. چارچوب SOSTAC یک استراتژی بازاریابی جامع است که به ارزیابی موقعیت فعلی، تاکتیک‌های پیاده‌ سازی و اقدامات نظارتی را با درنظرگرفتن عوامل ذکر شده می‌ پردازد. 

  چارچوب برنامه‌ریزی SOSTAC به طور گسترده توسط متخصصان برای توسعه برنامه‌ های بازاریابی استفاده می‌ شود. این چارچوب یک راه‌ حل جامع را ارائه می‌دهد که با تجزیه‌وتحلیل موقعیت فعلی شروع می‌شود تا مشخص شود در حال حاضر شرکت در چه موقعیتی قرار دارد و سپس باتوجه‌به جایگاهی که شرکت باید در آن قرار گیرد، اهدافی را تعیین می‌ کند.

  پس از آن، بازاریاب استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و اقدامات لازم برای دستیابی به این اهداف را توسعه می‌ دهد. عنصر منحصر به‌فرد این مدل، بُعد ششم آن است که معیارهای اندازه‌گیری و نظارت بر عملکرد و نتایج را تعیین می‌ کند تا به‌سرعت هرگونه انحراف از برنامه یا ناکارآمدی‌ ها شناسایی شود.

  مدل SOSTAC تعیین اهداف را به‌صورت اصولی ممکن می‌ سازد و در هر مرحله به سؤالاتی پاسخ داده می‌ شود که نقش بسیار مهمی در موفقیت یک سازمان دارد و به‌صورت مداوم راه رسیدن به اهداف کنترل می‌ شود تا از مسیر اصلی خارج نشوید و در صورت خروج از مسیر، عوامل منحرف‌کننده شناسایی شوند و بتوانید به‌سرعت به مسیر اصلی بازگردید.

   مراحل مانند چرخه هستند  و باید همواره این مراحل تکرار شود تا بهبود مستمر و رسیدن به نتایج مطلوب حاصل شود.

   

  مرحله اول : تجزیه‌ و تحلیل موقعیت فعلی

  در این مرحله شرکت از تکنیک‌های مختلفی جهت ارزیابی وضعیت فعلی استفاده می‌کند. تجزیه‌وتحلیل در ابتدا بسیار مهم است زیرا باعث افزایش آگاهی شرکت نسبت به خود می‌شود. شرکت باید بداند چه قابلیت‌ها و منابعی را در اختیار دارد تا بتواند در زمینه‌های بهبود از آن استفاده کند و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شده تا بتواند فرصت‌های جدیدی ایجاد کرده و از تهدیدات جلوگیری کند. همچنین در این مرحله درنظرگرفتن دیدگاه‌ها یا به‌صورت کلی نیازهای مشتری هم اهمیت دارد. در واقع در این مرحله باید درک کنیم شرکت در چه وضعیتی قرار دارد.

  یکی از تکنیک‌های مناسبی که می‌توان در این مرحله استفاده کرد، تحلیل SWOT است زیرا نقاط ضعف، بهبود، تهدیدات و فرصت‌ها تا حدود زیادی مشخص می‌شوند.

  بیشتر بخوانید: بررسی وضعیت چاپ کتاب، چاپ بنرها و آگهی‌ های تبلیغاتی

  مرحله دوم: اهداف

  در این مرحله اهداف مشخص می‌شود. در واقع در این مرحله باید تعیین کنیم در آینده می‌خواهیم در چه جایگاهی قرار بگیریم و اهدافی را در تعیین کرده تا به جایگاه موردنظر دست پیدا کنیم.

  در نهایت مدل SOSTAC به عنوان سومین مدل محبوب در نظرسنجی CIM در مورد مدل‌های بازاریابی انتخاب شد، زیرا به خاطر سپردن آن آسان است و ساختار برنامه‌ها را برای فعالیت‌ های برنامه‌ریزی مختلف آسان می‌کند.

  بنابراین، چه در حال ایجاد یک استراتژی بازاریابی کلی باشید یا بهبود SEO یا بازاریابی ایمیلی، SOSTAC به شما کمک خواهد کرد.

  مطلب قبلیلزوم تربیت نیروی متخصص در چاپ استان بوشهر
  مطلب بعدیتعداد جان باختگان بیماران کووید ۱۹

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × سه =