لزوم تربیت نیروی متخصص در چاپ استان بوشهر

  گفت و گو با زهرا اسماعیلی کارشناس چاپ استان بوشهر

  0
  48
  چاپ استان بوشهر

  نیروی متخصص و آموزش دیده دانشگاهی در حوزه چاپ استان بوشهر بسیار کم است و این یکی از نقاط ضعف چاپخانه های ما محسوب می شود؛ این مطلب و به روز نبودن دستگاه های چاپ باعث شده تا ما نتوانیم از پتانسیل های موجود استفاده کنیم.

  زهرا اسماعیلی کارشناس چاپ استان بوشهر درباره وضعیت صنعت چاپ این منطقه به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: وضعیت صنعت چاپ به دلیل رکود اقتصادی شدیدی که بر کشور حکم‌فرما است وضعیت مطلوبی ندارد؛ صنعت چاپ استان ما نیز به دنبال همین تغییرات دچار رکود شده است.

  وی در ادامه بیان داشت: چاپخانه‌های استان به دلیل مشکلات اقتصادی، عدم ثبات ارز و تحریم ها قدرت به روزرسانی خود را از دست داده اند؛ از سویی مواد اولیه این روزها به قیمت های نجومی در بازار عرضه می شود و این موضوع باعث شده اکثر چاپخانه داران به سختی از پس تامین هزینه های مجموعه های خود بربیاند.

  کارشناس چاپ استان بوشهر افزود: صنعت چاپ استان بوشهر پتانسیل های بالایی برای رشد دارد. وجود منابع عظیم نفت و گاز و شرکت های پتروشیمی در عسلویه امکان ایجاد بازار مناسب برای این صنعت را فراهم ساخته است؛ اما متاسفانه اکثر کارها به استان تهران فرستاده می شود چرا که به دلایلی که عرض کردم چاپخانه های استان نتوانسته اند خود را با تغییرات روز هماهنگ کنند و همین امر باعث شده تا چاپخانه های استان تهران بتوانند کارها را با قیمت های پایین تر و کیفیت بهتری انجام دهند.

  بیشتر بخوانید: پتانسیل های بالای رشد در صنعت چاپ بوشهر

  نیاز به روز رسانی چاپ استان بوشهر

  اسماعیلی اظهار داشت: نیروی متخصص و آموزش دیده دانشگاهی در حوزه چاپ در استان بوشهر بسیار کم است و این یکی از نقاط ضعف چاپخانه های ما محسوب می شود؛ این مطلب و به روز نبودن دستگاه های چاپ باعث شده تا ما نتوانیم از پتانسیل های موجود استفاده کنیم. حمایت های دولتی از چاپخانه ها و کمک به امر آموزش و به روز رسانی می تواند قدم موثری برای نجات صنعت چاپ استان باشد.

  کارشناس چاپ استان بوشهر افزود: همانطور که عرض کردم کارها از استان خارج می شود. کارهای حوزه نشراکثرا از منطقه خارج می شوند اما بعضی کارها در حوزه بسته بندی توسط چاپخانه هایی که توانسته اند خود را با تغییرات هماهنگ کنند تا حدودی در استان انجام می شود.

  وی در پایان اظهار داشت: استان بوشهر به دلیل ظرفیت هایی که دارد می تواند در صنعت چاپ ارتقا یابد اما تحریم ها، رکود اقتصادی کل کشور و نبود برنامه ریزی های لازم باعث شده تا این استان وضعیت چندان مطلوبی در صنعت چاپ  نداشته باشد و اگر با همین اوصاف پیش برویم نمی توانیم آینده خوبی را برای این حوزه پیش بینی کنیم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 − 3 =