اهمیت «امنیت» در بسته بندی دارو

0
76
صنعت داروی کشور

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ مفاهیم نوآورانه بسته بندی دارو باوجود و یا دقیقاً به دلیل رقابت با داروهای عمومی درحال توسعه هستند. در ادامه در این خصوص بیشتر می خوانید.

افزایش امید به زندگی، افزایش بیماری های مزمن و معرفی اشکال جدید و اغلب بسیار گران درمانی مسئول رشد قدرتمند در چند سال گذشته بوده اند. بیماری های بیشتر و بیشتری در حال تبدیل به قابل درمان هستند. حتی برای اختلالات نادر در مواردی با تعداد نسبتاً کم، داروهای بیشتر و بیشتری درحال گسترش هستند که تولیدکنندگان آنها خواستار دستیابی به پیچیدگی بیشتر با دسته هایی با اندازه کوچک تر از همیشه هستند. گرایشی پیوسته از استانداردسازی و حرکت به سمت درمان های شخصی وجود دارد. برای تولیدکنندگان ماشین آلات و تامین کنندگان سیستم بسته بندی، انعطاف پذیری بالا و نوسامانی سریع در حال حاضر مورد نیاز بازار بوده که در نتیجه تشدید بیشتر است.

بدون مدارا بر امنیت محصول اصل مهمی برای شرکت های صنایع دارویی و شرکت های متحد در بخش بسته بندی است. به دلیل مسئولیت عظیم آنها برای سلامت بشر، آن ها به شدت تحت نظارت هستند و باید مشخصات و دستورالعمل های متعددی را رعایت کنند. هیچ چالش حد واسطی برای کنار آمدن شرکت ها با آن وجود ندارد.

از نقطه نظر اقتصادی، این بخش هنوز هم می تواند در بازار در حال تجربه با رشد ثابت لذت ایجادکند. بازار دارویی آلمان این مورد را در اروپا هدایت نمود و با فروش سالانه بیش از ۵۰ بیلیون یورو در سال ۲۰۱۵ جایگاه چهارم در سطح جهان را به خود اختصاص داد. اما در اینجا صنعت نیز باید با این دوره حرکت کند.

برای چنین شرایطی، سیستم Medipak، یک عضو از گروه Körber، راه حل های مشتریان خود را ارائه می دهد که به عنوان مدولار، برنامه های مقیاس پذیر تصور می شوند و به تولیدکنندگان قلمرو لازم برای تولید در دسته های کوچک تر و استفاده از بسته های مختلف را می دهد Clemens Berger. مدیرعامل اظهار می دارد که: «سرمایه گذاری مشتریان ما در فرآیندهای تولید و بسته بندی دارو بسیار زیاد است. آن ها به راه حل هایی نیاز دارند که بتوانند برای انواع زیادی از محصولات مورد استفاده قرارگیرند، و بتوانند سریع نوسامانی شده و و قادر به گسترش فراتر از چرخه زندگی خود باشند.»

در آینده صنعت 4/0، ماشین آلات منفرد و یا راه حل های مستقل دیگر مکفی نخواهند بود. تنها سیستم های یکپارچه که کل زنجیره ارزش به حساب می آیند می توانند در بلندمدت در بازار رقابت کنند. مشتری خواستار کاهش هزینه های خود در هر بسته در کل فرآیند است و این امر نیاز به بهبودها در اثربخشی کلی ماشین آلات از تامین کنندگان دارد. در دسترس  بودن ماشین آلات قابل  اعتماد همراه با عملکرد بالای دستگاه و کیفیت مداوم رو به  بالای تولید از همه مهم تر است.

رشد در بخش دارویی از طریق کاهش هزینه در سیستم های بهداشتی در بسیاری از کشورها با حداکثر قیمت، تخفیف اجباری، و سود حاصل از قیمت و یا بازپرداخت مدل ها تعادل ایجادمی کند. همچنین افزایش در الزامات قانونی اعمال شده توسط مقامات نظارتی در سراسر جهان وجود دارد. برای تولیدکنندگان دارو و بسته بندها، این مکان ها به عنوان یک کل هنوز دارای خواسته های بیشتر در زنجیره فرآیند هستند.

در همان زمان، بازار داروهای عمومی، به عنوان مثال داروهایی که مواد تشکیل دهنده فعال یکسانی با آنهایی دارند که اصلی ساخته می شوند، اما با قیمت های بسیار پایین تر به فروش می رسند رشد نمود. این رقابت فناوری ها و فرآیندهای کارآمد را تشویق به جبران فشارهای بالای هزینه ها در بازار داروهای عمومی می کند.

در گذشته آسپرین به صورت پودر به داروخانه ارائه شده و دارو به اندازه مصرف برای بیمار بسته بندی می شد. امروزه، اهمیت وابسته به سرعت دردسترس بودن و حذف عملی طراحی بسته دارو است.

بسته بندی دارونوآوری در طراحی بسته بندی دارو

جدیداً، مفاهیم نوآورانه بسته بندی دارو باوجود و یا دقیقاً به دلیل رقابت با داروهای عمومی درحال توسعه هستند. معرفی نسل جدید آسپرین در سال ۲۰۱۴، زمانی که گروه بایر تصمیم به توسعه بیشتر بسته بندی کلاسیک خود نمود، مثالی از سابقه اخیر است. تعداد معدودی از داروها می توانند چنین سنت طولانی را مرور کنند. این داروی مسکن مشهور خود را در بازار برای بیش از ۱۱۵ سال تا کنون نگه  داشته  است.

در همکاری با گروه Romaco، یک تکنولوژی بسته بندی جدید را ایجاد نموده اند که مطابق با نیازهای درحال تغییر مصرف کنندگان است. برای این منظور، قرص ها به صورت جداگانه به شکل یک شبدر چهاربرگه پلمپ و پرفراژ شده اند. بسته های مربوطه شامل آلومینیوم/ورقه لمینیت شده است که از هر قرص به طورمجزا به صورت اثربخش در مقابل عوامل بیرونی ازجمله نور و رطوبت حفاظت می کند.

اهمیت این طراحی، در دسترسی آسان آن است. یک استدلال این است که آن از نظر جمعیت در حال  رشد افراد سالخورده در کشورهای صنعتی جذابیت فزاینده ای دارد. در نمایشگاه INTERPACK 2017 در دوسلدورف از ۴ تا ۱۰ ماه مه سال ۲۰۱۷، بازدیدکنندگان می توانند تحولات نوآورانه در بخش بسته بندی برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد ناشی از مقررات قانونی و نیاز مصرف کنندگان بیابند.

شناخت جالبی از توانایی آخرین فناوری تولید از طریق اجزاء هماهنگ به خصوص در نمایشگاه تجاری interpack وجود خواهدداشت. این در درجه  اول تامین کنندگان در صنعت بسته بندی و شرکت های ارائه دهنده درایو، تکنولوژی کنترل و سنسور، محصولات برای پردازش تصویر صنعتی، تجهیزات حمل ونقل، نرم افزار صنعتی و ارتباطات، و سیستم های اتوماسیون کامل دستگاه بسته بندی را مورد هدف قرارمی دهد.

استراتژی های ماشین در حال تبدیل به ظریف ترشدن، کاربرپسندتر برای تعداد زیادی از اشکال و در عین  حال کارآمدتر از همیشه هستند. استراتژی های ماشین در حال تبدیل به ظریف ترشدن، کاربرپسندتر برای تعداد زیادی از اشکال و درعین حال کارآمدتر از همیشه هستند.

بسته بندی داروبسته بندی هوشمند

این واقعیت وجود دارد که بروشورها در بسته دارو همیشه نباید به صورت چاپی باشند که این امر توسط آخرین پیشرفت ها در تکنولوژی بسته بندی نشان داده شده است، که درحال حاضر برای اولین بار توسط ارتباطات میدان نزدیک (NFC) ساخته شده اند. تسهیل در پرداخت غیرپولی و ورود خودرو بدون کلید،NFC  در حال حاضر با زندگی روزمره ما آشنا است. به لطف استفاده از گوشی های هوشمند گسترده، تبادل اطلاعات بدون تماس و بی سیم در مسافت های کوتاه به یکی از علایق بخش بسته بندی تبدیل شد. حیطه کاربردهای احتمالی از خواندن نسخه بیمار و سفارش خودکار دارو به صورت اتوماتیک از طریق اطلاعات بیشتر است.

بر اساس اصطلاح عمومی بسته بندی هوشمند، توسعه چاپ الکترونیک نیز به سرعت در حال پیشرفت است. پلاستیک های رسانا، جوهرهای درون فیلم، فویل، کاغذ و یا شیشه در ترکیب با اجزای الکترونیکی بسیار نازک، انعطاف پذیر و شفاف، به اضافه صفحه نمایش تعاملی، عوامل مؤثر در درخشش و سنسورها در حال  حاضر بسته های امروزی را به محصولاتی با تکنولوژی بالا تبدیل نموده اند.

در آینده، بسته های هوشمند تقریباً تمام خواسته ها را برآورده خواهد ساخت و بخشی لاینفک از استراتژی کلی سلامت الکترونیکی خواهد بود. بسته های هوشمند دوز شخصی بیمار را می دانند و داروی مناسب را در زمان مناسب با کمک کنترل زمان دسترسی و صدای زنگ در هنگام مصرف دارو به بالا و پایین می اندازد. این ها ابداعاتی هستند که قادر به بهبود ایمنی بیمار هستند. راه حل های پیگیری و ردیابی track & trace امنیت در بخش دارو را افزایش می دهد.

اولویت های برتر برای امنیت بیمار

یکی دیگر از چالش های جهانی برای بخش بسته بندی دارو مشکل چاپ قاچاقی محصول است. تجارت جهانی داروهای تقلبی یک کسب وکار چند میلیونی است که منجر به ایجاد خسارت قابل توجهی به صنایع دارو سازی شده و از همه مهم تر، سلامت بسیاری از مردم را به خطر می اندازد. یکی از اهداف مشترک بسته بندی و صنایع دارویی باید جلوگیری از توزیع داروهای تقلبی باشد.

دستورالعمل های سختگیرانه تر و شناسایی محصول بهتر برای حفاظت از بیمار ضروری است. در بسیاری از کشورها، درحال حاضر این امر درحال اجرا و یا در آستانه اجرا می باشد. نمونه آن کمیسیون تفویض مقررات (اتحادیه  اروپا) ۲۰۱۶/۱۶۱ اتحادیه  اروپا با مقررات اجباری در برابر ورود داروهای جعلی به زنجیره تأمین قانونی است.

این کمیسیون اظهار می کند که تمام داروهای تجویزی باید دارای شناسه منحصربه فرد و یک دستگاه ضددستکاری باشند. به طورخاص، این ترتیب بدین معنی است که داروهای مربوطه باید از فوریه ۲۰۱۹ با شماره سریال منحصربه فرد علامت گذاری شده و به وضوح سالم باشند؛ چالشی که شرکت ها داروسازی و تولیدکنندگان بسته بندی سال های گذشته با آن درگیر بودند.

Uhlmann-Pac-Systeme GmbH & Co. KG  از سال ۲۰۰۵ نگران موضوع پیچیده شماره گذاری بودند و در مواجهه با این چالش ها، به یک تأمین کننده با راه حل های کامل دست یافته اند.

به روزرسانی، نسخه جدید نرم افزار و مشاوره مربوطه عناصر جدایی ناپذیر از کسب وکار امروزی است .Kathrin Günther مسئول فروش نرم افزار و راه حل های اتوماتیک Uhlmann توضیح می دهد که: «نباید تأثیر شماره گذاری بر روی بسیاری از فرآیندها در سراسر شرکت را دست کم گرفت. این جایی است که رهبران پروژه باید در جهت تغییر دستورالعمل مدیریتی حرکت کنند.»

بسیاری از تولیدکنندگان نه تنها درحال توسل به تعیین هویت هستند، بلکه به دنبال قابلیت ردیابی مداوم محصولات خود با کمک راه حل های یکپارچه track & trace هستند. در این حوزه، شرکت انواع فناوری های چاپ و قابلیت کاربرد برچسب، سیستم های بازرسی هوشمند، و راه حل های چاپ و مارک زدن را ارائه می دهد.

بسته به شرایط، اجزا می توانند ترکیب شده و حتی در ماشین آلات و دستگاه های در حال کار ادغام شوند. از نظر ویژگی های نشانه جعلی بودن، راه حل های دستگاه های تولیدکنندگان متنوع است. هولوگرام، DNA مصنوعی و کدهای لیزری، و جوهرهای خاص برای چاپ، در برخی موارد غیرقابل تشخیص با چشم غیرمسلح می باشد. نشانه پلمپ جعلی – همچنین به عنوان برچسب نشانه جعل شناخته می شود – می تواند به بسته دارویی الصاق شود و یا پس از پرکردن کالا به آن بچسبد.

روندو، یک شرکت از گروه سیستم های Medipak، به طورکامل بدون برچسب ایمنی و چسب ها عمل می کند. در طول فرآیند پلمپ شدن، مهرزدن بر روی کالا و درب دهانه ها بازشدن درب ها را به وضوح فعال و برگشت ناپذیر می کند. مصرف کننده در نتیجه می تواند در نگاه اول مشاهده کند که آیا بسته از قبل باز شده یا خیر. بسته به راحتی قبل باز و بسته می شود و به عنوان یک جعبه تاشوی معمولی بدون دردسر است.

مزیت دیگر این است که ورقه ها می توانند بدون محدودیت در خطوط بسته بندی دارو موجود پردازش شوند. در پایان سال ۲۰۱۸، انتظار می رود که بیش از ۷۵ درصد از تمام داروهای تجویزی در سراسرجهان توسط قوانینی از این نوع حفاظت شوند و در نتیجه عملکرد آنها برای تمام زنجیره تامین بسیار مهم خواهد شد.

علاوه بر بیمار و ایمنی محصول، بسته بندی داروهای جدید همچنین وضعیت را برای شرکت های دارویی خود بهبود می بخشند. این بدین خاطر است که قابلیت شناسایی هر دارو به صورت مجزا می تواند به طور قابل توجهی حجم کار متحمل شده ازطریق ارسالات بازگشتی و فراخوان را کاهش دهد. به عنوان حفاظت از جعل، پانچ بر روی جعبه تاشو به وضوح نشان می دهد که چه زمانی بسته باز شده است.

درخواست تجدیدنظر عاطفی در نقطه  فروش

بسته بندی داروها مجبور به انجام وظایف متعدد هستند. آن ها نه تنها باید با نیازهای پیچیده و محدودیت های فناوری و ایمنی مواجه شوند، بلکه از طریق نقطه  فروش میزبانی از محصولات رقیب را به دست آورند. این امر به ویژه درخصوص داروهایی که بدون نسخه ارائه نمی شوند کاربرد دارد، هرچند که فشار رقابتی در میان داروهای تجویزی به  طور قابل  توجهی به دلیل افزایش در بین عموم افراد بالا می رود. طراحی و ارائه نام تجاری در اینجا تفاوت ایجادمی کند.

همانند بسیاری دیگر از بسته های مصرفی، بسته بندی دارو نیز باید به طورمستقیم برای مصرف کننده جذاب، تحریک کننده احساسات و دقیقاً رفع کننده نیازهای آنها باشد.

برای به رسمیت شناختن نام تجاری، تأمین کننده بسته بندی دارو از طرح های سازگاری استفاده می کند که درحال حاضر تمام محصولات یک تولیدکننده به عنوان قطعات یکنواخت روی قفسه محصول هستند و در نتیجه در بین موارد رقابتی برجسته هستند. توجه خریدار توسط زبان ساده، هدایت بدون ابهام با کمک طراحی، و ترتیبات متن بدون اصطلاحات خاص دارویی جلب می شود.

در چند سال گذشته، صنعت بسته بندی داروها با موفقیت چالش های مختلف در بخش دارویی را پذیرفته و استراتژی های مناسب برای این کسب وکار بسیار تخصصی را تعبیه نموده  است. به لطف ظرفیت بزرگ آن برای نوآوری، صنعت عرضه به داروخانه جهانی سابق به خوبی برای آینده مجهز شده  است.

یک مساله بزرگ برای صنعت داروسازی پردازش محصولات بیوتکنولوژی شخصی است که باید محصولات استریل و ضدعفونی شده تولید کنند و در نتیجه نیاز به فناوری های خاص دارد.

مطلب قبلیتخصیص 20 میلیون دلار ارز برای واردات کاغذ
مطلب بعدیاستقبال از بسته بندی پلاستیکی سخت با فراگیری کووید 19

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هشت + 1 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.