ارزیابی بازار ماشین های چاپ فلکسو، عرضه و تقاضا تا سال 2026

0
57
ماشین های چاپ فلکسو

بر اساس گزارش شورای ارزیابی بازار ماشین های چاپ فلکسو، عرضه و تقاضا در این صنعت طی سال های آینده رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت. این گزارش نشان می هد که بین سال های 2020 تا 2026 اروپا قطب چاپ جهان و بازارهای آسیایی به پر رقابت ترین بازار در این صنعت تبدیل خواهند شد. ادامه بحث را در این مقاله دنبال کنید.

بررسی بازار ماشین های چاپ فلکسو در سال 2020

چاپ فلکسوگرافی نوعی فرآیند چاپ است که برای انتقال مرکب بر روی سطح چاپی از کلیشه استفاده می کند. در واقع فلکسو همان روش مدرن شده چاپ لترپرس است که برای چاپ روی انواع سطوح چاپ پذیر از جمله پلاستیک، فیلم های متالیک، سلفون و کاغذ مناسب است. از چاپ فلکسو برای چاپ روی انواع بسترهای غیر متخلخل از جمله بسته بندی های مواد غذایی نیز استفاده می شود. چاپ فلکسو قابلیت بسیار خوبی برای چاپ تن پلات دارد.

در سال های اخیر تقاضا برای چاپ فلکسو در کشورهای اروپایی و امریکای شمالی افزایش یافته است و همین، کارشناسان را به فکر جایگزین کردن فرآیندها و فناوری های چاپی قدیمی تر با انواع مدرن تر و پیشرفته تر کرده است تا از این طریق هم هزینه های تولید را کاهش دهد و هم سیستم گردش کار بهتری را جایگزین روش های قدیم کنند.

امروزه چاپ فلکسو با بهره گیری از آخرین فناوری ها به بلوغ رسیده است و شرکت های بزرگی چون بوبست، مارک اندی، نیلپیتر و … بخاطر عملکرد فوق العاده شان در تولید ماشین های چاپ فلکسو و دیگر انواع خدمات و محصولات جانبی چاپ، از بزرگترین کمپانی های فعال در زمینه چاپ فلکسو محسوب می شوند. اروپا، که تا سال 2016 به تنهایی 46 درصد از سهم این بازار را در دست داشت، در تولید ماشین آلات مدرن فلکسوگرافی از پیشگامان دنیا محسوب می شود.

حجم تقاضا و رشد صنعت فلکسوگرافی ارتباطی مستقیم با اقتصاد صنایع وابسته و مرتبط با آن دارد، و از آنجایی که اقتصاد صنایع وابسته در سالهای پیش رو به شکل دقیق قابل پیش بینی نیست، نمی توان سرعت رشد فلکسوگرافی را هم بطور دقیق پیش بینی کرد، اما می توان از این موضوع مطمئن بود که بازار فلکسو در سال های آتی همچنان قابل قبول و اطمینان دهنده خواهد بود.

ماشین های چاپ فلکسومثلاً متوسط هزینه ها و قیمت کالاها و خدمات چاپ فلکسو در سال های اخیر به خاطر بهره گرفتن از فناوری های مدرن کاهش یافته است و اینروند کاهشی با کاهش قیمت مواد اولیه در سال های آینده ادامه خواهد یافت.

البته کاهش هزینه های مربوط به مواد اولیه، بخاطر ناپایداری ها و تغییرات احتمالی در زنجیره تامین چندان قطعی نیست، اما در کل تغییرات در قیمت مواد اولیه، تاثیر قابل ملاحظه ای در پایین آوردن هزینه های چاپ دارد. بدیهی است که با بالا رفتن قیمت مواد اولیه و یا انرژی، هزینه کلی در گردش کار چاپخانه افزایش می یابد و به طبع این افزایش هزینه، بر قیمت کالاها و خدمات چاپی اثرگذار است.

تخمین زده می شود که اروپا، تا سال 2026 با دارا بودن 29درصد از سهم فروش ماشین های چاپ فلکسو و خدمات این نوع چاپ، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده تجهیزات چاپ فلکسو در جهان باشد اما آسیا تا آن زمان بیشترین سرعت رشد را تجربه خواهد کرد. با رشد اقتصادی و افزایش پتانسیل بازارهای آسیایی مخصوصاً چین، کمپانی های بزرگ جهان از همین حالا در حال برنامه ریزی برای استراتژی کسب و کاری دقیق برای حضور در بازارهای آسیایی هستند.

اگرچه رقابت در بازار ماشین های چاپ فلکسو در همه جهان تنگاتنگی شخت است، اما شرکت ها و سازمان های زیادی در حال بردن سودهای کلان از این بازار هستند و این تا آنجا پیش می رود که در سال های آتی شاهد کمپانی های بزرگ دیگری باشیم که به این عرصه وارد شده و بازار را از همیشه رقابتی تر کنند.

البته توصیه می شود که کسب و کارهای مختلف قبل از ورود به این صنعت، به بررسی دقیق بازار، مزایای رقابتی شرکت و نقاط نفع و زیان این صنعت به شکل کامل و جامع بپردازند.

ماشین های چاپ فلکسوبررسی بازار و چشم انداز آینده صنعت فلکسو

در سال 2022، ارزش کل بازار تولید ماشین های چاپ فلکسو، رقم 4/937 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است و پیش بینی می شود که تا پایان سال 2026، این ارزش با رشد 30درصدی به رقم 5/1155 میلیون دلار برسد.

در چند دهه ی اخیر، چاپ فلکسوگرافی در راه بهبود روش ها و گردش کار خود گام های بزرگی برداشته است اما در سال 2020 چهار روند زیر، مهم ترین نقاط تمرکز در این صنعت به شمار می روند:

1.ضرورت پایدار کردن کل فرآیندها و گردش کار چاپ

2.افزایش طیف بسترهای قابل چاپ

3.افزایش تقاضا برای کارکنان متخصص

4.دیجیتالی سازی

 

پایداری

مردم جهان، هر روز بیشتر از گذشته از این موضوع آگاه می شوند که کالایی که خریداری می کنند، به شکل مستقیم ویا غیرمستقیم بر روی محیط زیست اثرگذار است. همین آگاهی باعث می شود مشتریان نسبت به خرید محصولات سبز و پایدار استقبال بیشتری کنند.

پس از یکی از مهمترین فاکتورهای بقای یک کمپانی مخصوصاً در سال های آینده این است که برای پایدار کردن جریان های کاری و مواد اولیه محصولات خود بکوشد. در صنعت فلکسوگرافی، مهمترین و بزرگترین ملاحظات مربوط به پایداری محصولات، مربوط به تولید بسته‌بندی است که از راه‌های زیر قابل دسترسی است:

  • بستر‌های پایدار و زیست تجدیدپذیر
  • استفاده حد اکثری از مواد بازیافتی
  • استفاده از مرکب‌های پایه آب
  • پوشش دهنده‌ها و چسب‌ و رزین‌های دوستدار محیط زیست
  • لیبل‌های الاستومر

 

افزایش طیف بستر‌های قابل چاپ

یکی دیگر از زمینه‌های مهم چاپ فلکسو در سال ۲۰۲۰ فراگیر شدن قابلیت چاپ بر روی بسترهای گوناگون با تمرکز بر افزایش نوآوری‌ ها و بهبود کیفیت کارهاست.

از بسترهایی که بیشتر در چاپ فلکسو استفاده می‌شده، می‌توان به مقوای کنگره‌ای، کاغذ، فویل و فیلم‌های پلاستیکی اشاره کرد. اما تمرکز امسال صنعت فلکسو برای طراحی و ابداع بستر‌ها و سطوح چاپی خلاقانه است؛ ایجاد بسترهای تازه برای چاپ می‌ تواند چشم‌ انداز آینده چاپ فلکسو را به شکل وصف ناپذیری  گسترش دهد. چاپ روی بسترهایی مثل شیشه، پارچه و یا حتی تولید بسترهای چاپ ساخته شده از مواد بازیافتی تجدیدپذیر می‌تواند امکانات و فرصت‌های نامحدودی را در مقابل این فرآیند چاپی بگذارد.

کارکنان متخصص

 با شروع سن بازنشستگی متخصصان چاپ فلکسو، پیدا کردن افراد متخصص در این رشته روز به روز مشکلتر می‌شود. البته در سال‌های اخیر با اتوماسیون اغلب گردش کارها، نیاز به اپراتورهای ماشین بسیار کمتر از گذشته است، اما از طرف دیگر با پیشرفت فناوری، نیاز به متخصصان سیستم‌های پیچیده مدیریت و چاپ روز به روز افزایش می‌یابد. درکل، این که نیاز به افراد با تجربه و متخصص که توانایی تشخیص مشکلات ماشین‌ها و سیستم‌های چاپ و ایجاد راه حل برای آن‌ها داشته باشند، همچنان وجود دارد.

دیجیتالی سازی چاپ فلکسو

 سرعت رشد و گسترش فناوری پرشتاب و فراگیر است. در صنعت چاپ هم دو فرآیند فلکسوگرافی و دیجیتال از مهمترین روش‌ های چاپی هستند که به سرعت خود را با تغییرات فناوری همپا و سازگار کرده‌اند. با ادغام این دو روش چاپ، امکان تولید بسته‌بندی‌ های انعطاف‌ پذیر به وجود‌ آمد و اثربخشی و کارایی چاپخانه‌ها به شکل باورنکردنی افزایش یافت.

با دیجیتالی شدن چاپ فلکسو، چاپخانه‌ ها توانستند سفارشات متفاوت و گوناگون را در یک صف چاپی قرار دهند؛ قابلیت‌ های چاپ متغیر را ارتقا دهند. دیجیتالی شدن چاپ به چاپخانه‌ ها فرصت می‌دهد که کار چاپ سفارشات مختلف با متدهای متفاوت، مرکب‌ ها و عملیات تکمیلی متفاوت را همزمان و بدون فوت وقت انجام دهند. در واقع همه چاپخانه‌ های فلکسو برای افزایش اثربخشی، بهره‌وری سرعت کار باید گردش کار چاپ خود را با سیستم‌ های چاپ دیجیتال ادغام کنند.

ماشین های چاپ فلکسوآینده همین جاست!

پیش بینی دقیق آینده امکان‌پذیر نیست، اما کار عاقلانه این است که سرنخ روند و پتانسیل‌های آینده را بگیریم و با آن‌ها جلو برویم و به حساب آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. البته باید بدانیم که همیشه این امکان وجود دارد که روند‌ها و تخمین‌ها برعکس شوند و پتانسیل‌های پیش‌بینی شده درست از آب در نیایند. اما تجربه نشان می‌دهد که نتایج بررسی و آنالیزهای دقیق، معمولا حداقل برای دوره‌ای یک ساله برجای می‌مانند و قابل اتکا هستند. ماشین های چاپ فلکسو

منبع: صنعت چاپ

            

مطلب قبلیضعف بسته بندی پسته ایران به دلیل تعرفه گمرگی بالا
مطلب بعدیجلسه بررسی تولید و خودکفایی کاغذ برگزار شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

یک × یک =