تولید ماشین ‌آلات صنعت چاپ در 200 سال اخیر

0
67
ماشین ‌آلات صنعت چاپ

بخشی از مجموعه صنعت چاپ ایران را سازندگان ماشین ‌آلات صنعت چاپ تشکیل می‌ دهند. بخشی از صنعت که سرمایه‌ گذاری در آن با افقی نا ‌روشن روبروست. علت آن روشن است‌. تضمین موفقیت در صنایع طراحی و ساخت بسیار سخت است. هم رقابت و هم بازار نامتعادل و نامطمئن شکل ‌گیری تولید‌کنندگان ماشین ‌آلات صنعتی و ادامه حیات طولانی ‌مدت آن ‌ها را در کشور ما سبب نشده است.

معروف است که در ایران تعداد شرکت ‌هایی که عمر آن ‌ها به صد سال می ‌رسد صفر است، در حالی ‌که اکثر بزرگان صنایع جهان در ابتدا شرکت ‌هایی خانوادگی بوده ‌اند که در شرایطی بسیار مناسب به سنین بالا رسیده و موفقیت ‌هایی شگرف را در سرمایه‌ گذاری‌، تولید و ابداع به دست آورده‌ اند. نمونه ‌ای از این شرکت‌ ها کا. ب. آ  KBA معروف در صنعت چاپ ایران است. گزارش تاریخی حاضر ابعادی از فعالیت ۲۰۰ ساله این شرکت که به تولید ماشین ‌آلات صنعت چاپ می پردازد را بازتاب می دهد.

 

کرونولوژی شرکت KBA تولیدکننده ماشین ‌آلات صنعت چاپ

سال ۱۷۷۴

برای شروع داستان باید ماجرا را از تولد «فردریک کویینگ» آغاز کنیم. «فردریک کویینگ» مخترع چاپ سیلندری در ۱۷ آوریل سال ۱۷۷۴ در شهر کوچکی به نام «ترینجیان» از توابع «ایشلبن» به دنیا آمد.

سال ۱۷۸۳

شخص دیگری که در شرکت KBA نقش بسیار پررنگی داشته است، «آندریاس بائر» بود که در ۱۸ آگوست سال ۱۷۸۳ در شهر اشتوتگارت آلمان به دنیا آمد.

«فردریک کویینگ» و «آندریاس بائر» سال‌ها بعد به‌اتفاق هم شرکتی را پایه‌ گذاری کردند که امروز با نام KBA می‌ شناسیم.

سال ۱۸۱۲

در سال ۱۸۰۶ میلادی، «فردریک کویینگ» به انگلستان رفت، چرا که در آن زمان انگلستان به لحاظ توسعه صنعتی بسیار پیشرفته‌ تر بود. «فردریک کویینگ» به همراه «آندریاس بائر» اولین ماشین چاپ سیلندری فلزی ساخت خود را در سال ۱۸۱۲ در لندن به دنیای چاپ معرفی کرد.

سال ۱۸۱۴

ساخت اولین ماشین چاپ با سیلندر دوبل در نوامبر سال ۱۸۱۴ میلادی، توسط «کویینگ» و «بائر» در لندن که با نیروی بخار کار می‌کرد، زمینه‌ساز تحولات رو به رشد در صنعت چاپ و در انتشار بیشتر و بهتر اطلاعات در میان اقشار مختلف جامعه گردید.

سال۱۸۱۷

روحیه پیشروی از ابتدا در شرکت تاسیس شده کویینگ و بائر با نام «کارخانه ماشین‌ های چاپ سریع کویینگ و بائر» وجود داشت؛ چراکه تاسیس این شرکت در شهری نزدیک «ورزبورگ» و آغاز به کار تولیدات صنعتی، تقریبا ۲۵ سال قبل از آغاز عصر صنعت در آلمان بود.

سال ۱۸۲۸

تاسیس اولین کارخانه کاغذ در باواریا، به شرکت نوپای کویینگ و بائر کمک کرد بر اتفاقات ناشی از سقوط بازار که در اثر وقوع انقلاب ماه جولای پاریس در سال ۱۸۳۰ اتفاق افتاده بود چیره شود.

سال ۱۸۵۵

پس از فوت «فردریک کویینگ»؛ «بائر» و «فنی کویینگ» (همسر کویینک) که یکی از اولین مدیران زن در آلمان بود، بنیادی را پایه‌گذاری کردند که تا امروز ادامه داشته و به نام بنیاد بیمه سلامت شناخته می‌شود.

سال ۱۸۶۶

پس از فوت «آندریاس بائر»، مدیریت شرکت را پسر «فردریک کویینگ» و «ویلهلم» به عهده گرفتند. مدیران جدید هم نوآوری‌های صنعتی و همچنین سیاست‌های اجتماعی شرکت را پیش‌گرفته و همان راه را ادامه دادند.

سال ۱۸۶۸

دو سال بعد یعنی در سال ۱۸۶۸ مرکز آموزش شرکت توسط پسران کویینگ تاسیس شد. این مرکز امروزه نیز به‌عنوان یکی از مراکز آموزش حرفه‌ای در آلمان مشغول به کار بوده و هرساله تکنسین‌های فنی و متخصص را در سطح عالی آموزش می‌دهد.

سال ۱۸۷۳

در این سال دوهزارمین ماشین چاپ ساخته‌شده توسط شرکت «کویینگ و بائر» برای نصب از شرکت خارج شد. با توجه به سیاست‌ها و خط‌مشی شرکت در خصوص نیروی انسانی شرکت و همچنین افراد جامعه، در این سال بنیادی برای حمایت از ایتام و زنان بی‌سرپرست ایجاد شد.

سال ۱۸۷۶

با توجه به تغییرات ایجادشده و احساس نیاز به افزایش کارایی ماشین‌آلات صنعت چاپ؛ در کنار ماشین‌آلات ورقی شرکت «کویینگ و بائر» اقدام به ساخت اولین ماشین چاپ با تغذیه به‌صورت رول کرده و این ماشین را برای نصب ارسال کردند. این کار یکی از اقدامات مهم و تأثیرگذار در توسعه شرکت در آینده بود.

سال ۱۸۸۶

گسترش شرکت «کویینک و بائر» ادامه پیدا کرد. در این سال «آلبرت بولزا» پسر بزرگ موسس شرکت نیز به گروه ملحق شد. در این سال «ادگار کویینگ» برادرزاده کویینگ مسئولیت توسعه اولین ماشین چاپ رول با ویژگی‌های جدید را به عهده گرفت و تولید این ماشین انجام شد. (integrated former)

سال۱۸۹۵

کمی قبل از پایان قرن نوزدهم میلادی، پنج هزارمین ماشین چاپ سیلندری خودکار ساخت شرکت، از کارخانه «اوبرزل» خارج شد.

سال۱۹۰۱

با آغاز قرن بیستم و احساس نیاز به فضای بیشتر برای به ظهور رساندن نوآوری‌های شرکت، پس از سال‌ها موفقیت و نوآوری، شرکت تصمیم به ساخت واحد جدیدی گرفت. این محل جدید در حال حاضر، ساختمان مرکزی شرکت KBA است.

سال۱۹۱۰

نوآوری‌های شرکت یکی پس از دیگری به اجرا درآمده و ماشین‌آلات و مکانسیم‌های جدید تولید شد.

ماشین چاپ چهار رنگ ورقی مدل IRIS با کیفیت چاپ بالا، نه‌تنها برای مهندسین شرکت بسیار قابل‌توجه بود؛ بلکه بسیاری از مشتریان جدید شرکت را نیز تحت تأثیر قرار داد.

سال۱۹۱۲

صحبت از کیفیت چاپ بالای ماشین ‌آلات صنعت چاپ این شرکت در همه جا پیچیده بود و طولی نکشید که اولین ماشین چاپ روتوگراور به برلین تحویل داده شد.

سال۱۹۲۳

در حوزه چاپ اسناد بانکی، اولین ماشین آلات صنعت چاپ اختصاصی برای چاپ رنگی اسکناس و اسناد بانکی و بهادار زیر نظر این شرکت ایجاد شد و شرکت برای چند دهه نقش مهمی در خط‌مشی‌های این حوزه ایفا کرد. این موضوع شرکت را در تورم تجاری دهه ۱۹۲۰ برپا نگاه داشت.

سال۱۹۳۱

دکتر «هانس بولزا»، از نسل چهارم فرزندان موسسین شرکت بزرگ کویینگ و بائر در این سال ریاست هیات مدیره را به عهده گرفت و به مدت ۴۰ سال در این سمت باقی ماند. بخشی از سال‌های مدیریت دکتر بولزا هم‌زمان بود با آشفتگی‌های جنگ جهانی دوم، تخریب‌ها و بازسازی‌های ویرانی‌های ناشی از جنگ و… که تا سال ۱۹۷۱ادامه داشت.

سال۱۹۵۱

در این سال «هان برنارد شونمان» به شرکت ملحق شد. شرکت پس از انجام طرح‌های پیشرو، طراحان بااستعداد را در اختیار گرفت و این استعدادها را با اهداف شرکت تطبیق داد. دکتر بولزا و دکتر شونمان از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۵ توسعه تولید ماشین‌آلات جدید گسترش مجموعه را به عهده داشتند.

سال۱۹۵۲

آغاز همکاری شرکت کویینگ و بائر با شرکت سوییسی “Giori” در حوزه چاپ‌های امنیتی، یکی از اتفاقات مثبت در تاریخ شرکت بود که در این سال به وقوع پیوست. این همکاری جایگاه شرکت را به‌عنوان مرجع اصلی و تعیین‌کننده در حوزه چاپ اسکناس، اوراق بهادار و اسناد بانکی، بیش‌ازپیش تثبیت کرد. مدتی بعد اولین ماشین‌های مدل Koebau-Giori Intaligocolor و Koebau-Giori Simultan ساخته و تحویل داده شدند.

سال۱۹۵۸

ماشین چاپ مدل Condor با سرعت چاپ بالا، مدل بسیار موفقی بود که در آلمان و سایر کشورها با استقبال روبرو شد و بیش از دو هزار دستگاه ساخته و تحویل داده شد. چاپخانه‌های ورزبورگ نظیر Vogel Verlag از این ماشین استفاده کردند. سرعت چاپ ۴۶۰۰ ورق در ساعت از ویژگی‌های این مدل بوده است.

سال۱۹۶۲

اولین ماشین چاپ لترپرس روزنامه با نامKoebau Courier در شرکت Main Post شهر ورزبورگ نصب شد. که بعدها با ماشین‌های چاپ افست از نوع روتاری جایگزین شد. در حال حاضر نیز همکاری‌های تجاری بین این دو شرکت بسیار خوب است.

سال۱۹۶۴

ماشین چاپ روزنامه ورقی از نوع لترپرس مدل Rotafolio وارد خط تولید شعبه “ترنفلد” شرکت شده و تولید انبوه آن آغاز شد. در سال‌های بعد تعداد زیادی ماشین روتاری در این کارخانه مونتاژ و تولید شد.

سال۱۹۶۹

شرکت «کویینگ و بائر» اولین ماشین ‌آلات صنعت چاپ افست با تغذیه به‌صورت رول را هم‌زمان با ماشین‌های سری Commander تولید و به بلژیک تحویل داد.حتی امروزه نیز این ماشین در تعداد زیادی چاپخانه‌ روزنامه در سراسر جهان در حال کار است.

سال۱۹۷۲

ماشین چاپ مدل Koebau Compacta که یک ماشین افست رول از نوع چاپ تجاری و با کیفیت بالا بود نیز یکی از مدل‌های بسیار موفق ساخت این شرکت بود که متخصصین زیادی را در نمایشگاه دروپا با کیفیت چاپ بسیار بالا و راحتی کار و انعطاف‌پذیری خود تحت تأثیر قرار داد.

سال۱۹۷۴

ساخت ماشین چاپ مدل Jumbo Courier یک رکورد دیگر برای این شرکت محسوب می‌شود. این ماشین افست روزنامه با تغذیه رول عریض‌ترین ماشین افست به شمار می‌رود که می‌تواند رول را با عرض ۲۵۲ سانتی‌متر چاپ کند. به‌علاوه ماشین چاپ ورقی مدل Rapida SR III با سرعت چاپ ۱۵۰۰۰ ورق در ساعت در سایز دو متوسط (Medium Format) تا سال‌ها سریع‌ترین ماشین چاپ در دنیا بود.

سال۱۹۸۶

ماشین چاپ مدل Rapida SR III از فنّاوری طراحی واحدهای مجزا (Unit Type) استفاده کرده که در مدل Rapida 104 هم به‌کار برده شده است. ماشین Rapida 104 با ابعاد ۱۰۰*۷۰ و با سرعت ۱۵۰۰۰ ورق در ساعت چاپ می‌کند. ماشین‌های مدل Rapdia امروزی در حقیقت نسل بعدی همان مدل‌های دهه ۸۰ هستند.

سال۱۹۸۸

شرکت «کویینگ و بائر» در این سال بزرگ‌ترین ماشین چاپ روزنامه با فنّاوری فلکسو گراور را ساخته و در شرکت Daily Mail در شهر لندن نصب کرد.

سال۱۹۹۰

در راستای اهداف توسعه شرکت و ایجاد گروه بزرگ‌تر، در سال ۱۹۹۰ شرکت «کویینگ و بائر» و شرکت «آلبرت فرانکتال» تصمیم به همکاری خود را در نمایشگاه دروپا در شهر دوسلدورف آلمان اعلام کردند.

سال۱۹۹۵

در این سال شرکت‌های «کویینک – بائر» و «آلبرت فرانکنتال» باهم ادغام شده و شرکت Koeing & Bauer-Albert AG یا همان KBA را به وجود آوردند. ارائه ماشین چاپ ابعاد بزرگ Rapida در نمایشگاه دروپا در این سال با برخورداری از کارایی بسیار بالا توجه بسیاری را به خود معطوف کرد. این مدل روند توسعه شرکت در ساخت ماشین‌های سایز بزرگ را تسریع کرد و شرکتKBA را به جایگاه ویژه‌ای در صنعت ماشین‌های سایز بزرگ تبدیل کرد.

سال۱۹۹۷

در نمایشگاه چاپ شیکاگو، شرکت KBA ماشین چاپ مدل Karat 74 را که از فنّاوری «چاپ مستقیم از کامپیوتر» (Computer to Press) برخوردار بود ارائه کرد. این فنّاوری که با همکاری شرکت Scitex Corp توسعه داده شده بود، اولین گام در جهت چاپ مستقیم از کامپیوتر به شمار می‌رود.

سال ۱۹۹۸

در این سال شرکت KBA-Planeta Ag هم به‌منظور ایجاد مجموعه بزرگ‌تر با شرکت ادغام شد.در نمایشگاه دروپا سال ۲۰۰۰، شرکت KBA ماشین مدل Cortina را که تحولی در صنعت چاپ روزنامه در قرن بیست‌ویک به‌حساب می‌آمد معرفی کرد. علاوه براین تأثیر زیادی بر سایر بخش‌های شرکت ازجمله افست ورقی و افست رول گذاشت.

شرکت KBA با خریداری شرکت De La Rue Giori SA جایگاه خود را در بخش چاپ امنیتی و اسکناس قوی‌تر از قبل کرد. این شرکت فرعی ابتدا به نامKBA-Giori S.A وبعدها به نام KBA- Notasys تغییر نام داد.

سال۲۰۰۳

شرکت KBA اولین ماشین چاپ روزنامه رول با طراحی مدرن با عرض سه‌گانه و ترتیب نورد‌ه‌ای اقماری را ارائه کرد. این ماشین با بهره‌گیری از تکنولوژی KBACommander 6/2 برای شرکت Tamedi در زوریخ ساخته و نصب گردید. در همین سال ماشین‌های چاپ Rapida 185 و Rapida 205 در گروه ماشین‌های چاپ سایز بسیار بزرگ (با عرض چاپ ۲۰۵ و ۱۸۵ سانتی‌متر) ساخته شدند.

سال۲۰۰۴

شرکت KBA با در اختیار گرفتن امکانات شرکت Metronic GMBH وارد عرصه‌های جدیدی در صنعت چاپ شد. چاپ جوهر افشان، چاپ لیزری، چاپ ترانسفر حرارتی و سیستم‌های فویل کوبی داغ در بسیاری از محصولات تولید شده نصب شد.

سال۲۰۰۵

در این سال شرکت Czesh Press Grafitec نیز خریداری و به گروه اضافه شد. در حال حاضر KBA-Grafitec ماشین‌های چاپ مدل Rapida 75 Pro و Rapida 76 را تولید می‌کند.

سال۲۰۰۶

در این سال شرکت KBA با اقدام جدیدی در خریداری حق مالکیت LTG Print و ارائه KAB-MetalPrint وارد عرصه چاپ روی فلز شد. این اقدام KBA را در جایگاه بالا و تعیین کننده در صنعت چاپ روی فلز قرار داد.در ادامه روند توسعه، محصولات متنوعی در زمینه‌های مختلف چاپ بسته‌بندی ارائه شد.

سال۲۰۰۸

کاهش زمان آماده سازی ماشین‌های چاپ در بین تولیدکنندگان به یک رقابت جهانی تبدیل شده است. سری جدید ماشین چاپ مدل Rapida 106 در این رقابت در بالاترین جایگاه قرار گرفت. به علاوه از سال ۲۰۱۲ با سرعت چاپ ۲۰۰۰۰ ورق در ساعت جایگاه بالایی در سرعت چاپ در سایز ۱۰۰*۷۰ را نیز از آن خود کرد.

سال۲۰۱۲

اولین ماشین چاپ دیجیتال در تیراژ بالا توسط KBA ساخته و ارائه شد. KBA RotaJET 76 اولین ماشین چاپ دیجیتال جوهر‌افشان در حجم و تیراژ بالا بود. علاوه بر آن شرکت KBA اولین ماشین چاپ دیجیتال رول با حجم بالا را در نمایشگاه دروپا ارائه کرد. در دسته ماشین‌های افست ورقی سایز بزرگ، مدل جدید Rapida 145 با تغییرات ساختاری با سرعت چاپ ۱۷۰۰۰ ورق در ساعت در سایز ۱۴۰*۱۰۰ سانتی‌متر ارائه شد.

سال۲۰۱۳

خریداری یک شرکت ایتالیایی مسیر توسعه KBA را به سوی ساخت ماشین‌آلات برای چاپ محفظه‌های شیشه‌ای و پلاستیکی و همچنین تجهیزاتی برای چاپ بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر باز کرد.

سال۲۰۱۴

بزرگترین ماشین چاپ دیجیتال جوهر افشان با تغذیه رول (RotaJET VL) با عرض رول ۱۶۸ سانتی‌متر برای شرکت آلمانی German Decor Printer ساخته و ارائه شد.

بیشتر بخوانید: رسالت و هدف اصلی طب کار در کارگاه‌ ها

سال۲۰۱۵

شرکت KBA با همکاری گروه بزرگ آمریکایی HP Inc از چاپ بزرگ‌ترین ماشین چاپ دیجیتالی رول رونمایی شد.

این ماشین برای چاپ مستقیم روی ورق‌های کارتن ساخته شده و در ورزبورگ نصب شد.

ساختار جدید گروه شرکت‌های KBA به تصویب رسید. هولدینگ Koeing & Bauer AG و زیر مجموعه‌های KBA Sheetfed Solutions (در حوزه چاپ افست ورقی)، KBA-Digital & Web Solutions (در حوزه چاپ رول و چاپ دیجیتال)‌، KBA NotaSys (در حوزه چاپ‌های امنیتی و اوراق بهادار) و KBA-Industria Solutions.

سال۲۰۱۶

در نمایشگاه دروپا سال ۲۰۱۶ شرکت KBA آخرین تکنولوژی‌ها در زمینه‌های مختلف چاپ از جمله افست، فلکسو و چاپ دیجیتال، فناوری‌های پس از چاپ مانند صحافی و عملیات تکمیلی را برای اولین بار ارائه کرد.

سال۲۰۱۷

در ماه جاری شرکت KBA با حضور میهمانی از سراسر جهان؛ ۲۰۰ سال خلاقیت، نوآوری و موفقیت را جشن گرفت.

منبع: سایت KBA

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

4 + 3 =