معرفی انواع ماشین های چاپ افست

پروین خاتمی

0
253
ماشین های چاپ افست

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ چاپ افست به روشی از چاپ اطلاق می‎ شود که در آن نوشته یا تصویر از یک صفحه‎ ی فلزی (سیلندر) روی سطح لاستیکی برگردانده شده و سپس آن را با فشار صفحه ‎ی فلزی دیگری روی کاغذ چاپ می‌ کنند. در ادامه به معرفی انواع ماشین های چاپ افست می پردازیم.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست به روشی از چاپ اطلاق می‎ شود که در آن نوشته یا تصویر از یک صفحه‎ ی فلزی (سیلندر) روی سطح لاستیکی برگردانده شده و سپس آن را با فشار صفحه ‎ی فلزی دیگری روی کاغذ چاپ می‌ کنند. ماشین‎ های معمولی چاپ افست دارای سه سیلندر هستند.

در چاپ افست نخست آن چه را که باید چاپ شود روی صفحه‌ ای فلزی به نام زینک منتقل می‌ کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌ کنند که فقط نوشته‌ ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌ گیرد. زینک را به دور نخستین سیلندر می‌ پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی سیلندر دوم برمی‎ گردد. کاغذ سفید که به طور متوالی به دور سیلندر سوم می‌ پیچد و مطالب را از روی پوشش لاستیکی سیلندر دوم می‌ گیرد. سرعت کار ماشین های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) است.

چاپ افست در درجه اول برای سفارشات چاپی بزرگ مانند انواع كتاب، مجله، بروشور، كاتالوگ، پوستر و چاپ‎ های با تيراژ بالا (معمولاً هزار عدد و بيشتر) و كيفيت بالا مورد استفاده قرار مي‎ گيرد.

ماشین های چاپ افستماشین های چاپ افست وب

در ماشین های چاپ افست وب از رول کاغذ به هم پیوسته استفاده می ‎‌شود و پس ‎از چاپ صفحات است که آن ها را جدا کرده و برش می‌ زنند. این نوع از ماشین های چاپ افست برای چاپ مجلات با حجم بالا، مانند مجلات و روزنامه ‎های ملی، منطقه‌ ای و برای کتاب‎ های مخصوص استفاده می ‎شود. اطلاق واژه وب به آنها به خاطر کاغذی رولی است که در چاپ روزنامه ‎ها معمول است.

 

ماشین های چاپ افست ورقی

ماشین های چاپ افست ورقی بر خلاف دیگر ماشین‎ های افست، به حالت افقی هستند و اختلاف دیگر آن ها نیز این است ‎که (به جای رول‎ های کاغذ) از صفحات پیش برش خورده تغذیه می ‏کنند.

می ‎توان گفت از لحاظ قیمتی، جایی که دستگاه اشغال می ‎کند، تنوع در تولید، انعطاف پذیری در میزان تیراژ و مسائلی این‎چنینی نگهداری آنها برای کسب و کار آسان‎تر و به صرفه‌ تر است (دستگاه‎ های چاپ رول وب برای تولید کتاب‎ های پرتیراژ، مجلات و بالاخص روزنامه‎ ها کاربرد دارند). علاوه بر این، ماشین های چاپ افست ورقی به شما اجازه چاپ بر روی کاغذهای گرماژ بالا و کارتن، پلاستیک و فلز را می‎ دهد و از این لحاظ برای استفاده در چاپخانه‎ های شهری مناسب ‎تر است.

ماشین های چاپ افستچاپ سریع افست

ماشین های چاپ افست با سرعت بالا برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا مناسب هستند. این دستگاه‎ ها برای چاپ علامت‎ های تجاری، کتاب‎ های آموزشی و برخی از نشریات استفاده می‎ شود و عملکرد آن را تضمین می ‎نماید. این نوع ماشین‎ های چاپی علاوه بر سرعت بالا در هنگام چاپ، با سرعت تنظیم شده و آماده به کار می شود. همچنین خروجی آنها سریع خشک می‎ شود که این خصیصه باعث می‌ شود ماشین های چاپ مرکب را ذخیره کنند و در مصرف آن صرفه‏ جویی کنند. به طور کلی خصیصه بارز این نوع دستگاه ها سرعت بیشتر آن ها است و برای چاپخانه هایی که مشتریان زیاد و یا سفارشات داخلی بالایی دارند مناسب است.

منبع: Types of Offset Printing Machines | Bizfluent

مطلب قبلیحمایت از تولیدات ایران زمین، راه جهانی شدن
مطلب بعدیتأثیر نوسانات ارزی بر صنعت چاپ استان یزد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پانزده − پانزده =