درآمدی بر هدهای XAAR

0
55
هدهای XAAR

سخن گفتن علمی درباره هدها مجال گسترده ای می طلبد تا بتوان از نظر فنی آن ها را تحلیل کرد، اما در این مجال، هدهای XAAR را بیشتر معرفی كرده و انواع آن را اختصاراً شرح می دهیم.

اگر از میان بیش از 200 کشور کوچک و بزرگ جهان بخواهیم 10 کشور را که اهمیت و مصرف فوق العاده ای از لحاظ صنعت چاپ دارند نام ببریم، بی شک یکی از آن ها جمهوری اسلامی ایران است و اگر باز هم بخواهیم به یکی از عمده ترین ماشین های چاپ وارداتی ایران اشاره کنیم، قطعاً دستگاه چاپ فلکس و بنر در اولویت قرار دارد. بنا بر این آگاهی و شناخت عملکرد این سیستم ها برای فعالان تخصصی آن، حائز اهمیت خواهد بود.

اولین درسی که تمام اهالی صنعت چاپ فرا می گیرند، این است که چاپ دیجیتال فقط فشردن یک دکمه نیست بلکه در این راستا جزئیات و نکات بسیار مهمی وجود دارد که آگاهی از آن ها عملکرد و سطح بینش ما را افزایش می دهد. فن آوری چاپ دیجیتال امروزه رونق بسیار زیادی یافته است و همواره در این راستا یکی از آخرین نوآوری های هنری به شمار میرود.

حجم واردات چاپگرهای فضای باز بسیار متفاوت بوده است که بیشترین حضور این دستگاه ها با نصب هدهای XAAR و مربوط به سال های 1382 تا 1386 است. با توجه به فرآیند هدهای پرسرعت، حجم ورود دستگاه ها با هدهای XAAR کاهش یافت اما همچنان علاقه مندان خودش را داشته، چرا که هدهای XAAR همچنان از منابع ضروری مربوط به کمیت و قیمت مناسب برخوردار است.

سخن گفتن علمی درباره هدها مجال گسترده ای می طلبد تا بتوان از نظر فنی آن ها را تحلیل کرد، اما در این مجال، هدهای XAAR را بیشتر معرفی كرده و انواع آن را اختصاراً شرح می دهیم.

کمپانی XAAR در سال 1990 میلادی تأسیس شد. این شرکت تأمین کننده هدهای پرینترهای جوهرافشان صنعتی بزرگ و کوچک است. XAAR به نوبه خود در طول این سال ها طیف وسیع تری از محصولات را عرضه کرده است اما هدهای XAAR در مدل های 128، 126، 382 و 500 سهم بیشتری از بازار ایران برده اند. به طور کلی تمام مدل های هدهای XAAR بر اساس تکنولوژی پیزوالکتریک کار می کنند.

پیزوالکتریک یک کریستال نیمه هادی است که انرژی الکتریکی را مستقیماً به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. بعضی از مواد خاص هنگام دریافت انرژی الکتریکی تغییر ابعاد داده و با از بین رفتن این انرژی الکتریکی قطعه به اندازه اولیه خود بازمی گردد. در هدهای XAAR مرکب از هد به بیرون پرتاب می شود. در قسمت خارجی پیزوالکتریک ها قطعه ای به نام نازل پلیت از جنس پلی آمید وجود دارد که باعث پاشش قطره مرکب با شکل و اندازه مشخص می شود.

ذکر این مطلب الزامی است که نازل پلیت هدهای XAAR به دلیل جنس خاص خوددارای حساسیت بسیار بالایی می باشد که در نگه داری آن باید نهایت دقت را مبذول داشت. البته توضیحات ذکرشده در مورد سیستم پاشش مرکب بسیار کلی بوده و نیاز به توضیح تخصصی تری دارد که در این مقال نمی گنجد.

هدهای نامبرده نیز خود شاخه های دیگری دارند ولی بیشتر از همه هد XAAR 128 در چهار مدل، رایج ترین هدها در ایران می باشند که آن ها را بر اساس سرعت، حجم پاشش قطره و یا رنگ پشت هد می توان شناسایی کرد.

XAAR 128 یک خط سیر سریع و دارای قیمت مناسب برای رقابت و عرضه در بازار تجارت بوده و هست. از مشخصات بارز این هدها، 128 عدد نازل فعال با تراکم پاشش 185 قطره در یک خط یك اینچی می باشد که فاصله هر نازل 3/ 137 میکرومتر است. هر هد در ابعاد 3/ 11، 8/ 40، 2/ 37 میلی متر با وزن 5/ 15 گرم می باشد. عرض چاپ این هد 17/4 میلی متر است و تقریباً مقرون به صرفه ترین، ارزان ترین و سازگارترین نوع هد در شرایط جغرافیایی و با انواع مرکب می باشد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم و ضروری هنگام خرید دستگاه چاپ افست دست دوم

انواع هدهای XAAR   

1- XAAR 128/80  (آبی): نازل پلیت خشک، فرکانس پرتاب قطره 2/ 4 کیلوهرتز، توانایی پاشش 4250 قطره در ثانیه و سرعت پاشش قطره در این هد معادل 5 متر در ثانیه است. حجم پاشش هر قطره در این هد 80 پیکولیتر است.

2- XAAR 128/80 W (بنفش): نازل پلیت مرطوب، فرکانس پرتاب قطره 5/ 5 کیلوهرتز، توانایی پاشش 5500 قطره در ثانیه و سرعت پاشش قطره در این هد معادل 5 متر در ثانیه است. حجم پاشش هر قطره در این هد 80 پیکولیتر است.

3- XAAR 128/40 (طوسی): نازل پلیت خشک، فرکانس پرتاب قطره 3/ 8 کیلوهرتز، توانایی پاشش 8300 قطره در ثانیه و سرعت پاشش قطره در این هد معادل 6 متر در ثانیه است. حجم پاشش هر قطره در این هد 40 پیکولیتر است.

4- XAAR 128/40 W (نقره ای): نازل پلیت مرطوب، فرکانس پرتاب قطره و الباقی موارد مشابه هد پشت طوسی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

نوزده − شانزده =