چاپ جعبه؛ افست یا دیجیتال؟

  0
  73
  چاپ جعبه

  استدلال برخی بر این مبنی است که چاپ دیجیتال به دلیل جدیدتر بودن، برای چاپ جعبه بهتر است، اما چاپ افست جعبه همچنان به دلیل به صرفه بودن در تعداد بالای چاپ و تطبیق با کاغذهایی با وزن بالا می تواند انتخابی مناسب باشد.

  به گزارش چاپ و نشز آنلاین به نقل از ایلنا؛ شاید شنیده باشید که دنیا اکنون بیش از هر زمان دیگر به فناوری وابسته شده و به این ترتیب شاید دیگر نیازی به صنعت چاپ نباشد، با این وجود بسیاری، استفاده از محصولات چاپی را ترجیح می دهند پس اگر می خواهید سهم مناسبی از بازار چاپ به دست آورید نیاز است تا با دو تا از معروف ترین متدهای چاپ یعنی چاپ افست یا لیتوگرافی و چاپ دیجیتال آشنا شوید و با استفاده مناسب از مزایای هر کدام به بهترین کیفیت چاپ دست یابید.

  استدلال برخی بر این مبنی است که چاپ دیجیتال به دلیل جدیدتر بودن، برای چاپ جعبه بهتر است، اما چاپ افست جعبه همچنان به دلیل به صرفه بودن در تعداد بالای چاپ و تطبیق با کاغذهایی با وزن بالا می تواند انتخابی مناسب باشد. بنابراین مهم است که هر یک را به صورت جداگانه بررسی کنید، زیرا هر کدام از روش های چاپ بسته به نیاز پروژه شما مزایای خاص خود را دارند.

  سرعت چاپ دیجیتال جعبه نسبت به چاپ افست جعبه بیشتر است

  چاپ دیجیتال به دلیل جدیدتر بودن و تحول فرآیند چاپ در این دوره محبوبیت فراوانی یافته و برای چاپ های کوتاه، سریعتر و اقتصادی تر است، در نتیجه، چاپ افست کمتر متداول شده است.

  با این حال، در طی پنج سال گذشته، ماشین های چاپ افست تولید شده که از نظر کیفیت، ظرفیت و سرعت برای چاپ جعبه نسبت به نمونه های قبلی پیشرفت قابل توجهی داشته اند که سبب شده هنوز هم بسیاری از چاپخانه ها چاپ افست جعبه را به چاپ دیجیتال جعبه ترجیح دهند.

  تیراژ در چاپ جعبه شما را به سمت چاپ دیجیتال می‌برد یا چاپ افست جعبه؟

  در صورتی که تعداد چاپ مورد نیاز کم و محدود باشد، چاپ جعبه و بسته بندی به صورت دیجیتال اقتصادی تر خواهد بود. به عنوان مثال، هنگامی که شما نیاز به چاپ فقط 20 جعبه یا فقط 50 لیبل دارید، چاپ دیجیتال بسته بندی بهترین راه حل برای چاپ خواهد بود.

  علاوه بر این، چاپ دیجیتال متنوع تر است و می تواند کارهای ویژه ای را انجام دهد، مانند زمانی که هر قطعه یا محصول به یک کد، نام یا آدرس منحصر به فرد نیاز دارد، چاپ دیجیتال تنها راه برای انجام این کار است زیرا چاپ دیجیتال از قابلیت شخصی سازی و سفارشی سازی بالایی برخوردار بوده در صورتی که انجام چنین پروژه ای با استفاده از چاپ افست امکان پذیر نیست.

  چاپ جعبهآیا چاپ دیجیتال بسته بندی سبب کاهش محبوبیت چاپ افست خواهد شد؟

   قطعا نه! دلیل این امر این است که روش های چاپی مورد استفاده برای چاپ جعبه مقوایی، برای کاربردی خاص تعیین می شود، به زبان ساده تر میتوان گفت هر متد چاپ مناسب مقاصد و اهداف خاصی خواهد بود، به همین دلیل چاپ افست برای موقعیت های خاص خود مناسب تر است.

   بدون شک، چاپ افست در هنگام کار با مقادیر زیاد بهترین انتخاب است، زیرا استفاده از چاپ دیجیتال برای چاپ های بیش از 5،000 نسخه بسیار گران و غیرمنطقی می باشد.

  علاوه بر این اگر از رنگ های خاص و ثابتی در چاپ جعبه مقوایی خود استفاده می‌کنید چاپ افست راه حل مناسبی برای استفاده از رنگ های خاص جوهر مثل رنگ های Pantone خواهد بود، بنابراین اگر نیاز دارید تا مارک یا لوگوی خود را با رنگی خاص و ثابت بر روی قطعات مختلف چاپ کنید باید از چاپ افست استفاده کنید چرا که می توانید از یک رنگ ثابت برای تمام پروژه های چاپتان استفاده کنید.

  در سمت مقابل وقتی تعداد چاپ مورد نیاز شما محدود و کمتر از 5000 باشد بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید، این روش چاپ از چهار رنگ پشتیبانی کرده و با استفاده از فایل های کامپیوتری و ایجاد نقاط رنگی به وسیله جوهر یا تونر، عمل چاپ را انجام می دهد. همه ی این موارد سبب شده چاپ دیجیتال روشی مناسب، کم هزینه و سریع برای چاپ های محدود باشد. بنابراین هر یک از این دو روش در موارد خاصی از برتری هایی نسبت به یکدیگر برخوردار می باشند.

  مزایا و معایب چاپ دیجیتال و افست در چاپ جعبه 

  چاپ دیجیتال بسته بندی برای تعداد محدود و چاپ‌های کوتاه مدت مناسب است در حالی که چاپ افست بسته بندی برای تعداد بالای چاپ مقرون به صرفه تر می باشد.

  چاپ دیجیتال به شما امکان می دهد در صورت نیاز تعداد کمی جعبه مقوایی را به منظور آزمون و خطا و مشاهده نتیجه چاپ کنید، در چاپ افست مقدار سودآوری برای تعداد بالای چاپ جعبه مقوایی مطلوب تر و استفاده از منابع مختلف و ایجاد تغییرات کمتر خواهد بود.

  در چاپ دیجیتال، می توانید گزینه های خود برای چاپ را شخصی سازی کنید، با استفاده از یک پایگاه داده که می تواند به هر جعبه یا بسته بندی چاپ شده شماره، آدرس، کد و یا سایر اطلاعات منحصر به فرد خود را اختصاص دهد اما در چاپ افست این گزینه امکان پذیر نیست.

  چاپ افست برای طیف گسترده ای از سطوح از جمله کاغذ، کارت و پلاستیک در دسترس است، بنابراین می توان بر روی طیف وسیعی از سطوح عمل چاپ را انجام داد، در حالی که در چاپ دیجیتال، برخی از سطوح نامناسب هستند و این امر می تواند تا حدی محدود کننده باشند.

  تصاویر ایجاد شده بر روی انواع بسته بندی خصوصا بسته بندی جعبه مقوایی، با چاپ افست از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند، در حالی که استفاده از چاپ دیجیتال بر روی برخی از سطوح می تواند سبب ایجاد چالش هایی شده و یا حتی کیفیت نهایی کار راضی کننده نباشد.

  فناوری پیشرفته موجود در چاپگرهای دیجیتال باعث شده است تا کیفیت چاپ دیجیتال بسته بندی از نظر کیفیت بهتر شود، با این حال چاپ افست هنوز هم می تواند کارهایی را انجام دهد که چاپ دیجیتال نمی تواند، مانند استفاده از رنگ های جوهر Pantone یا سایر رنگ های خاص جوهر بری چاپ بسته بندی.

  برخی از چاپگرهای دیجیتال قابلیت ایجاد رنگ های “Pantone” روی سطوح را دارا بوده و می توانند این کار را به طرز معمولی انجام دهند، با این حال نتیجه همیشه  برای چاپ بسته بندی رضایت بخش نیست.

  به طور کلی شما باید همه ی این موارد را قبل از تصمیم گیری در نظر گرفته بگیرید و بدانید هر کدام از این دو روش چاپ زمانی که برای مقاصد مناسب خود استفاده شوند، می توانند خواسته های شما را به خوبی برطرف سازند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × پنج =