طراحی بسته بندی محصولات صادراتی و 3 ایده جذاب

  0
  63
  طراحی بسته بندی محصولات صادراتی

  یک طراح ایرانی می‌ تواند بسته بندی را بر اساس علایق و سلیقه ‌های مخاطب هدف ایرانی طراحی کند و به موفقیت آن در بازار امیدوار باشد. اما وقتی پای صادرات به میان می ‌آید تکلیف طراحی بسته بندی محصولات صادراتی چیست؟

  آیا صرفا ترجمه مطالب روی بسته بندی به زبان کشور مقصد کافی است؟ یا اینکه طراح باید درباره ویژگی ‌های مخاطب هدف در کشور مقصد و علایق و سلیقه‌ های او تحقیق کند و بر آن اساس طراحی را اصلاح کند یا طرحی تازه بزند؟ قطعا روش دوم کارآمدتر است. اما همه ما می ‌دانیم وقتی برای جامعه ‌ای که در آن زندگی می‌ کنید و هم زبان و هم ‌فرهنگ با آن جامعه هستید طراحی می ‌کنید. نسبت به زمانی که بخواهید درباره جامعه دیگری طراحی کنید، شرایط خیلی متفاوت است.

  تحقیق درباره فرهنگ و آداب زندگی در کشور مقصد و تماشای بسته بندی های طراحی شده در آن کشور خوب است. اما چگونه می ‌توان ریسک طراحی بسته بندی صادراتی را باز هم پایین آورد؟

  بهترین راه این است که ترندهای طراحی بسته بندی در سطح بین المللی را بدانید. آنهایی که مرزها را درنوردیده‌اند و جنبه فرا مرزی پیدا کرده ‌اند. ترندهایی که در تمام جوامع بشری مورد پسند هستند. اگر این ترندها را بشناسید و از طرف دیگر درباره آداب و رسوم کشور مقصد نیز اطلاعات کافی به دست آورده باشید. می ‌توانید به موفقیت طراحی بسته بندی در کشور مقصد امیدوار باشد. حال با هم 3 ایده را که در سطح بین المللی ترند شده‌اند بررسی می‌کنیم.

  دگردیسی

  طراحی بسته بندی محصولات صادراتیتصاویری که انواع مختلفی از دگردیسی را نشان می ‌دهند می ‌توانند به برندها کمک کنند تا به یاد بمانند. انسانی که پرنده می ‌شود. حیواناتی که میوه می ‌شوند. میوه ‌هایی که انسان می ‌شوند. مناظری که به بخشی از حیوانات تبدیل می ‌شوند و …

  این اتفاق را هر مخاطبی در هر جای دنیا دوست دارد. این نوع از بسته ‌بندی‌ ها نه تنها داستان برند یا محصول را تعریف می‌ کنند بلکه خود به تنهای زیبایی هنری دارند. زیرا طرح بیشتر از آن چیزی می ‌شود که به چشم می ‌آید و این توهم دیداری توجه مصرف‌کنندگانی که دوستدار جزئیات دقیق و پیچیده هستند را به خود جلب می ‌کند. این امر می ‌تواند در محل فروش باعث تمایز برند با رقبا شود. فقط باید مراقب دیدگاه جامعه هدف درباره المان ‌هایی که در دگردیسی استفاده می‌ کنید باشید. برای مثال از تصویر گاو برای یک بسته بندی که در هند قرار است به فروش برسد باید با احتیاط استفاده کرد!

  طراحی بسته بندی سازگار با محیط زیست

  طراحی بسته بندی محصولات صادراتیبا اخباری که در سطح گسترده درباره تغییرات آب و هوایی، انقراض گونه‌ های حیوانات و گیاهان، انباشت زباله و مسائلی از این دست در سطح بین المللی پخش می ‌شود. حساسیت جوامع بشری نسبت به حفظ و احیای محیط زیست بالا رفته است. برندهای بین المللی زیادی یا در حال تغییر بسته بندی های خود به بسته بندی های چند بار مصرف یا سازگار با محیط زیست هستند.

   به ویژه در جعبه هایی مانند جعبه پیتزا که مصرف زیادی دارد. برخی برندها نیز از شعارها و کمپین ‌های تبلیغاتی با مضامین محیط زیستی استفاده می‌ کنند. اگر شما هم می ‌توانید در مسیر این ترند جهانی تغییری در بسته بندی خود ایجاد کنید. فرصت را از دست ندهید.

  داستان سرایی

  طراحی بسته بندی محصولات صادراتیمردم تمام دنیا عاشق داستان هستند. اگر در طراحی بسته بندی داستان ‌سرایی کنید. قطعا برنده خواهید بود. درست فهمیدید! قرار نیست بسته بندی قصه ‌ای تعریف کند. بلکه یک عکس یا تصویرسازی داستان‌سرا می ‌تواند کلید شکل گرفتن یک قصه را در ذهن مخاطب بزند. برای مثال. اگر تصویر «یک کشاورز در حال چیدن برگ چای در یک مزرعه» روی بسته بندی چای باشد. مخاطب در هر جای دنیا این بسته را ببیند شروع به تصور داستان زندگی آن کشاورز می‌کند.

  هر یک از این سه ایده می ‌تواند تضمینی برای موفقیت طراحی بسته بندی محصول شما در کشور مقصد باشد. پس آنها را حتما با طراحی بسته بندی خود در میان بگذارید.

  بیشتر بخوانید: معرفی انواع برچسب های امنیتی

  استانداردهای طراحی بسته بندی محصولات صادراتی

  اما نکته ‌ای که نباید از آن غافل شد محدودیت ‌هایی است که کشورهای مختلف درباره متریال و ویژگی ‌های دیگر بسته بندی وضع می ‌کنند. این موضوعی است که پیش از طراحی بسته بندی باید به آن پرداخته شود. زیرا می ‌تواند بر طراحی بسته بندی تاثیر بگذارد.

  مطلب قبلیاشتغالزایی با بازیافت کاغذهای باطله
  مطلب بعدینمایشگاه بین المللی صنایع غذایی، بسته بندی عراق برگزار می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × چهار =