بهبود عملیات لیبل‌ زنی با استفاده از Machine Health 

  0
  50
  عملیات لیبل‌ زنی

  Machine Health  از مزیت‌های فناوری IOT و AI برای بهبود عملیات لیبل‌ زنی و سایر عملیات‌های بسته‌بندی استفاده می‌کند، موضوعی که در گذشته به آن نگهداری قابل پیش‌بینی گفته می‌شد.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از هنر بسته بندی، قابل اطمینان بودن تجهیزات و بهبود زمان کار با ماشین، دو مزیت عمده کنترل مداوم ماشین‌آلات با استفاده از ابزارهای تعمیرات و نگهداری قابل پیش‌بینی هستند. با استفاده از (IOT) Internet of Things و (AI) artificial intelligence، می‌توان موارد مشکل در ماشین‌آلات را پیدا و برطرف کرد.

  اما به‌کارگیری این شواهد برای بهبود در فرآیند بدون درگیر شدن در اشتباهات سنتی هنوز هم در مراحل اولیه است. هنگامی که مانیتورینگ MH کاملا مهار شد، تاثیر آن بر بهبود فرآیند و کاهش ضایعات حتی بیشتر از نقشش در از بین بردن خطاهای مکانیکی است. یک مثال خوب از اینکه این مزیت‌ ها ممکن است چگونه باشد را می‌توان در عملیات لیبل‌ زنی مشاهده کرد.

  برای شروع، درس کوچکی داشته باشیم از اینکه بطری‌های پلاستیکی چگونه درگیر عملیات لیبل‌ زنی می‌شوند. نخست چاپگرها سطح یا مواد اولیه‌ای را انتخاب می‌کنند- اغلب برخی از انواع پلیمرها- و از روش‌های گوناگون مرکب‌ها برای خلق آنچه که لیبل نهایی در فرآیند عملیات لیبل‌ زنی گفته می‌شود استفاده می‌ کنند. ماده اولیه لیبل به شکل رول ارسال می ‌شود که از آن هزاران عدد برچسب تولید خواهد شد. این رول ‌ها به درون ماشین ‌آلات وارد می ‌شوند که برش یا چسب می ‌زنند، اغلب با چسب، طول دقیق آن را اندازه‌گیری می‌ کنند تا بر روی لیبل نصب ‌شود، که معمولا پس از اینکه بطری پر و دربندی شد انجام می ‌گیرد.

  در عملیات لیبل‌ زنی، لیبل باید به اندازه‌ای دقیق بریده شود تا به خوبی در جایگاه خود بر روی بطری قرار گیرد، درست دیده شود و ایجاد ذرات ناشی از مواداولیه پاره شده یا جداشده نکند که ممکن است به تجهیزات لیبل ‌زنی آسیب وارد کنند. متداول‌ ترین بازرسی ‌ها در عملیات لیبل‌ زنی شامل ناراستایی، برش ناصاف و شلی می‌شوند که همگی باعث بلند شدن لیبل هستند. برخی اوقات لیبل تنها در چاپ دچار مشکل است و بخشی از آن به درستی چاپ نشده است. در ادامه به موارد واقعی اشاره می‌شود جایی که MH می‌تواند به‌طور موثری عملیات لیبل‌ زنی را بهبود بخشد.

   

  از برش‌ها و حاشیه‌های لیبل درعملیات لیبل‌ زنی مطمئن شوید

  نکته مهم در عملیات لیبل‌ زنی 100 تا 800 بطری در دقیقه این است که تیغ ماشینی که لیبل را از نوار فیلم برش می‌زند کاملا تیز باشد و بخش‌های مرتبط دیگر تجهیزات عملیات لیبل‌ زنی کاملا هم‌راستا باشند و به درستی کار کنند. تکیه بر چشمان اپراتور برای بازرسی فرآیند در راستای تضمین کیفیت، بسیار بی‌اثر و چالش ‌برانگیز است چرا که هزاران بلکه ده‌ها هزار بطری لیبل خورده از یک خط عبور می ‌کنند پیش از اینکه کسی بتواند آنها را بازرسی کنند.

  حسگرهای خودکار بازرسی همیشه آنگونه که تبلیغ می ‌شود کار نمی‌کنند. چنانچه ایراد خیلی کوچک باشد یا حسگر بررسی هم‌تراز نشده باشد، ممکن است که از تله بازرسی فرار کند و اجازه بدهد که بطری ‌ها با بسته ‌بندی زشت درون قفسه‌ ها بنشینند و پیش چشم خریداران قرار گیرند. برخی بطری‌ ها هم حتی بدون لیبل از درون خط می ‌گذرند! هنگامی که چنین بطری ‌هایی به چرخه توزیع وارد شوند در واقع به خاطر مجهول ‌الهویه بودن از سیستم به بیرون پرتاب و به ضایعات تبدیل می‌ شوند.

  شرکت‌هایی که برنامه‌های بازرسی استفاده کرده‌اند نیاز به اپراتورهایی دارند که هر 15 تا 30 دقیقه یک‌بار کیفیت لیبل‌ها را در جریان عملیات لیبل‌ زنی کنترل کنند. این بهتر از کنترل نکردن است اما به هر حال خطای بسیاری دارد. اگر در نظر بگیریم که در هر دقیقه 1200 بطری از خط بیرون بیاید، 40هزار بطری با لیبل معیوب مکمل است با لیبل ‌های ایراد‌ دار تولید شود که ازچشم اپراتور دور بماند. چندان کار جذابی نیست پاکسازی این تعداد از درون خط.

  یکی از مهمترین علت‌های عملکرد ضعیف در لیبل‌های تغذیه‌ شونده از رول، برش لیبل‌ های جداگانه از رول لیبل است. چنانچه برش تمیز و دقیق نباشد،کاربرد بعدی آنها دچار اختلال خواهد شد. علاوه بر این، قطعات ریز و کنده شده لیبل‌ ها شروع به کنده شدن درون تجهیزات می ‌کنند که خود منحصر به مشکلات دیگری می‌ شوند. باید پیش از کند شدن تیغه ‌های کاتر و جلوگیری از انجام برش‌های غیردقیق، آن را شناسایی کرد.

  بیشتر بخوانید: موارد استفاده اتیکت، لیبل و مارک های تجاری

  مراقب تفاوت‌ها و تغییرات لیبل باشید

  تمام شدن رول مواد اولیه و جایگزینی رول جدید موجب مشکل می‌شود. آیا رول جدید باعث بروز مشکلات شده است؟

  تجزیه و تحلیل داده ‌ها توسط Machine Health از چرخش و تنظیم مناسب رول در مقایسه با نوع بد آن نشانه‌ هایی را به دست می‌ دهد. جایگزینی رول می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات بیشتر شود و موتورها را به سمت به‌کارگیری آمپراژ بیشتر سوق دهد، نشانه‌ای از استرس. مشخص شده که تفاوت ‌ها در چگونگی و مکان ‌های خشک شدن مرکب می ‌تواند بر ماده اولیه لیبل ایجاد تفاوت کند که عملکرد ماشین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  در بسیاری موارد اطلاعات به دست آمده از ابزارها و نرم‌ افزارهای جدید کنترلی نشان داده است که چیزی که کارگران خط مقدم در عملیات لیبل‌ زنی می‌دانند اتفاقی و برحسب تجربه است. حرف آخر اینکه یافته‌ ها برای بهبود کیفیت که از طریق فرآیندهای تولید به دست می‌ آید بیش از پیش در دسترس هستند که این به خاطر فناوری ‌های امروزی در دسترس قرار گرفته ‌اند. ارزش کسب شده از همکاری و تلفیق این ابزارهای تحلیلی پیش‌ بینی می ‌تواند بسیار مفید و یکی از بزرگترین درس ‌هایی باشد که تا به امروز فرا گرفته‌ ایم.

  مطلب قبلیمصوبه انتخاب اعضای هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب ابلاغ شد
  مطلب بعدیکوچینگ کسب ‌و کار

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 20 =