اشتغال زندانیان در واحد کارتن سازی شهراد

  0
  24
  کارتن سازی شهراد

  کارخانه بزرگ کارتن سازی شهراد با همکاری سازمان زندان‌ های فارس در اقدامی خداپسندانه تعداد زیادی از زندانیان و افراد پوشش بهزیستی را به کار گرفته است.

  سرشان گرم کار است و به فکر درآوردن لقمه نانی برای خانواده‌شان هستند، خطایی شاید روزی گریبانشان را گرفته است و حالا ناچار به گذران بخشی از زندگی‌شان در زندان هستند اما روزگار برایشان به خوبی رقم خورد تا با مشغول شدن به کار روزها برایشان راحت‌تر سپری شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، کارخانه بزرگ کارتن سازی شهراد با همکاری سازمان زندان‌ های فارس در اقدامی خداپسندانه تعداد زیادی از زندانیان و افراد پوشش بهزیستی را به کار گرفته است.

  افراد بسیاری هستند که در طول زندگی خود مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که خواسته یا ناخواسته آینده آنها را دگرگون می‌کند. اشتباهاتی که ممکن است پای انسان را به زندان باز کند و شرایط متفاوتی را برای فرد پدید آورد، گذشته از صرف عمر فرد در زندان، خانواده‌های زندانیان نیز شرایط سختی را به ویژه به لحاظ اقتصادی تجربه می‌کنند.

  کارتن سازی شهرادحال به کار گرفتن زندانیان و ایجاد اشتغال برای آنان اتفاق مبارکی است تا بتواند ذره‌ای از آلام زندانیان و خانواده‌های آنان را کم کند. چه بسا افرادی که به دلایلی چون بدهی‌های مالی و جرایم غیر عمد به زندان رفته‌اند.

  کارخانه کارتن سازی شهراد، واحدی تولیدی با ۳۰ سال سابقه است که برای ۲۰۰ نفر از زندانیان و همچنین مددجویان بهزیستی ایجاد اشتغال کرده است.

  مدیرعامل این واحد تولیدی می‌گوید: طی این سال‌ ها تمام تلاش‌مان پویا نگه داشتن این واحد و چرخش چرخ تولید بود تا بتوانیم به زندانیان شاغل در این کارخانه نیز کمکی کرده باشیم.

  کارتن سازی شهرادشاهپور یوسفی واحد کارتن سازی شهراد را بزرگ‌ ترین واحد تولید کارتن و بسته‌ بندی جنوب کشور عنوان کرد که ابتدا در جهرم مستقر بود و سپس از سال ۸۳ به شهرک صنعتی شیراز منتقل شد.

  مدیرعامل کارخانه کارتن سازی شهراد با اشاره به مصارف مختلف کارتن و ورقه‌ های کاغذی به مصرف ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن کاغذ در جنوب کشور به صورت سالانه اشاره کرد و گفت: این صنعت با توجه به مصرف بالا و همچنین حجم صادرات نیاز به توجه ویژه‌تر و نگاه عمیق‌تری دارد.

  یوسفی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا به زنجیره‌ های قبل‌ تر همچون تولید کاغذ برسیم، گفت: تولید کاغذ، ورقه‌ های یک تکه و شیت پس از رول هدف بعدی ما است، با رسیدن به این صنعت تعداد نیروهای ما از ۲۰۰ نفر به ۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

  وی با تاکید بر اینکه همواره تلاش شده است تا از افراد تحت پوشش سازمان‌ های حمایتی در این حرفه استفاده شود، گفت: استفاده از زندانیان و همچنین افراد دارای معلولیتی که با توجه به توانایی جسمی‌شان به کار گرفته می‌شوند، یکی از اهداف اصلی ما بوده و هست تا بتوانیم به نوعی آنها را به بستر جامعه بازگردانیم.

  مدیرعامل کارخانه کارتن سازی شهراد با اشاره به اینکه برخی از این افراد از نظر آسیب‌ های اجتماعی مشکلاتی دارند و وقتی وارد محیط کار می‌شوند حال و هوای خاصی را تجربه می‌کنند، گفت: در این شرایط باید با این افراد مدارا کرد تا کم کم خودشان را پیدا کرده و با شرایط و محیط تطبیق پیدا کنند.

  وی با تاکید بر اینکه ما به تنهایی نمی‌ توانیم بار مشکلات آنها را پوشش دهیم، افزود: اینجا باید شرایطی فراهم شده و به آنها کمک شود تا از لحاظ روحی و روانی تامین شوند و بتوانند تا حدی به زندگی عادی برگردند.

  یوسفی با بیان اینکه انتخاب این افراد از طریق سازمان زندان‌ها صورت می‌گیرد، گفت: بیشتر زندانیانی که ما به کار گرفته‌ایم که هم مرد و هم زن هستند، جرایم مالی یا مواد مخدر دارند و خطری برای جامعه ندارند.

  وی تاکید کرد: حقوق و مزایای این افراد به حساب سازمان زندان‌ها واریز می‌شود و زندان به آنها یا خانواده‌هایشان پرداخت می‌کند اما تلاش ما بر این است که بتوانیم این افراد را نگه داریم و در این راستا حمایت‌هایی را از آنها انجام می‌دهیم.

  یوسفی در بخش دیگری از این گفت و گو از مشکلات عدیده این صنعت نیز سخن گفت و اظهار داشت: ظرفیت تولید ۳۰ هزار تن در سال را داریم اما به دلیل مشکلات عدیده همچون کمبود کاغذ و عدم نظارت با بحران‌ هایی رو به رو شده‌ایم که کمتر از ۱۵ هزار تن تولید می‌کنیم.

  کارتن سازی شهرادمدیرعامل کارخانه کارتن سازی شهراد با تاکید بر اینکه این واحد بدون استفاده از هیچ تسهیلات بانکی و بر اساس سرمایه شخصی بنا نهاده شده است، گفت: با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم که یکی از آنها رفت و آمد در راهرو ادارات و دادگاه ها برای رسیدگی به امور جاری است در حالی که برای واحدهای تولیدی باید شعبه‌های اختصاصی وجود داشته باشد.

  وی کارفرما را موتور پیشران یک واحد تولیدی دانست و افزود: متاسفانه شااد هستیم که برخی کارفرمایان با استفاده از عنوان واحد تولیدی سوء‌استفاده می‌کنند و نیت سوداگری در سر می‌پرورانند و در برخی موارد هم حمایت نا به جا می‌شوند در حالی که گاهی کارفرمایانی که همه زندگی‌شان را گذاشته اند مورد بی مهری قرار می‌گیرند.

  این تولیدکننده، متراژ این واحد را یک و نیم هکتار با زیربنای ۹ هزار متر مربع عنوان کرد و گفت: برای توسعه کار نیاز به متراژ بیشتری دارم ولی آنقدر قیمت زمین در شهرک صنعتی که باید صرفا در اختیار تولید باشد، گران است که قادر به اجرای طرح توسعه‌ای نیستم.

  مدیرعامل کارخانه کارتن سازی شهراد افزود: در دنیا کارهای مختلفی برای تسهیل در روند تولید انجام می‌شود و تولید ارزش بالایی دارد اما متاسفانه اینجا برخی اتفاقات سبب می‌شود که تولیدکننده ناامید شود.

  یوسفی گفت: در شهرک صنعتی باید صنعت ایجاد شود در حالی که این شهرک به دلیل مجاورت با شهر شیراز بیشتر حالت تجاری پیدا کرده است و مسوولان استان باید برای آن فکری کنند.

  وی همچنین در بخش دیگری به دستمزد کارگر اشاره و اذعان کرد: وقتی حقوق کارگر ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و تورم ۳۰ درصدی به وی تحمیل می‌شود، عرضه و تقاضا برابری نمی‌کند؛ چنانچه قیمت کاغذ در ایران دو برابر قیمت کاغذ در دنیا است و بنگاه‌های کاغذ سازی با ۳۰ درصد افزایش قیمت ۷۰ درصد سود می‌برند؛ لذا درخواست ما از نهادهای ناظر رسیدگی به این اوضاع و پیشگیری لز این افزایش قیمت‌های غیرمنطقی است تا چرخ تولید از کار نیفتد و ولخدهای بالا دستی با سود بیش از حد واحدهای زیر دستی را له نکنند و اشتغال را از بین نبرند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش − 4 =