چالش کاهش تقاضای کاغذ در زمان انتخابات

  0
  62
  کاهش تقاضای کاغذ

  نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا درباره کاهش تقاضای کاغذ گفت: سفارش کاغذ به شکل قابل توجهی کاهش یافته و این کاهش بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از بازار نیوز؛ با شروع رقابت‌ های انتخاباتی، داوطلبان برای تبلیغات خود در صدد تولید و تهیه محصولات تبلیغاتی برای ارائه برنامه‌ هایشان خواهند بود. یقینا تهیه پوستر‌های انتخاباتی یکی از مهم‌ ترین و ابتدایی‌ ترین ابزار‌هایی است که هر داوطلبی برای تبلیغات از آن استفاده می‌ کند. به تناسب چنین موقعیتی باید دید در این مقطع زمانی بازار کاغذ چه شرایطی را تجربه خواهد کرد.

  کاهش تقاضای کاغذ

  احمد شریفان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، به وضعیت بازار کاغذ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اشاره و در تشریح این وضعیت اظهار کرد: با توجه به حضور در ایام رقابت‌ های انتخابات ریاست جمهوری و شروع تبلیغات نامزدها، با استناد بر تجربه ادوار گذشته انتخابات، باید مصرف انواع کاغذ و مشتقات آن برای تولید پوستر‌های انتخاباتی افزایش یابد، اما با این وجود شرایط کمی دگرگون شده و با کاهش تقاضای کاغذ روبرو شدیم.

   وی در تشریح کاهش تقاضای کاغذ بیان کرد: در حال حاضر با وجود گرمای این رقابت‌ ها بازار کاغذ به طور کامل در یک رکود و انجماد سنگین اقتصادی قرار دارد که هنوز هم این انجماد ادامه دارد.

  این عضو اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوای تهران با اشاره به وضعیت بازار فعلی و کاهش تقاضای کاغذ خاطر نشان کرد: با تداوم چنین بحرانی این انتظار را می‌ توان داشت که معمولی‌ ترین کاغذ بازار کاهش قیمت ۲۰ تا ۲۵ درصدی را تجربه کند؛ ولی برآورد ما این است که بعد از نیمه دوم خرداد ماه، فروش و وضعیت بازار کمی رونق یابد.

  ۱۰ تا ۱۵ درصد کاغذ کشور، تولید داخل است

   شریفان در ادامه به واردات کاغذ و نوسانات به وجود آمده در آن اشاره کرد و گفت: تمام محصولات کاغذی بازار وارداتی هستند و در داخل برند کاغذ خاصی نداریم و به طور قطع ظرفیت کاغذ داخل تا حدی نیست که بتواند بازار را تامین کنند. فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز بازار از طریق کاغذ داخلی تامین می‌شود و برای جبران کسری ۹۰ درصدی، باید واردات انجام دهیم.

  نایب رئیس اول اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تاکید کرد: تا زمانی که بازار کاغذ مبتنی بر واردات باشد، یقینا نوسانات بازار ارز تاثیر مهم و چشم‌ گیری در این بازار می‌ گذارد. به تناسب نوسانات بازار ارز، قیمت این محصول شاهد تغییرات عمده خواهد بود و طبیعی است که با افزایش نرخ ارز، قیمت کاغذ هم افزایش می‌ یابد.

  کرونا، مشکل اصلی کاغذ در این انتخابات

  شریفان به عوامل تاثیر گذار در رکود بازار کاغذ در ایام انتخابات اشاره کرد و گفت: به واسطه شیوع ویروس کرونا در کشور و گسترش تبلیغات در فضای مجازی، تبلیغات در انتخابات پیش رو مانند ادوار گذشته مبتنی بر پوستر‌های کاغذی سطح شهر نیست؛ در نتیجه ستاد‌های انتخاباتی نامزد‌ها اقدام به تولید پوستر نمی‌کنند.

  وی در آخر تاکید کرد: با در کنار گذاشتن این عوامل عملاً میزان استفاده و سفارش کاغذ به شکل قابل توجهی کاهش یافته و برآورد ما این است که این کاهش تقاضای کاغذ بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × دو =