مقایسه آمار نشر کتاب طی دو ماه نخست 1400 با سال گذشته

  0
  49

  گرانی کاغذ موجب آب رفتن تعداد صفحات کتاب در سال 1400 شد، اما از سویی شمارگان کتاب هم طی دو ماه ابتدایی سیر نزولی داشت و در مجموع آمار نشر کتاب طی دو ماه ابتدایی امسال با سال گذشته، روند کاهشی است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، این روزها که قیمت همه کالاها افزایشی شده، قیمت کتاب هم بنا به ملزومات و نبود کاغذ در قیاس با سال گذشته افزایش ۵۱.۵ درصدی داشته است. بر اساس این گزارش، در این مجال قصد داریم قیاسی میان آمار نشر کتاب در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ با سال گذشته یعنی ۱۳۹۹ داشته باشیم.

  آمار نشر کتاب در دو ماه ابتدای سال ۱۴۰۰

  بر اساس آمار نشر کتاب دو ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ مجموعا ۷ هزار و ۵۹۱ کتاب در حوزه‌ های مختلف منتشر شده است که سهم ناشران تهرانی ۶ هزار و ۲۰۲ کتاب و سهم شهرستانی‌ ها هزار و ۳۸۹ کتاب بوده است.

  سهم تهران و شهرستانی ‌ها در چاپ کتاب

  تعداد کتاب‌ های چاپ اول در دو ماهه ابتدای سال جاری ۴ هزار و ۷۹۲ عنوان و تجدید چاپ حدود دو هزار و ۷۹۹ کتاب بوده است. در حالی که در سال ۹۹ تعداد کل عناوین دو ماهه نخست (تا اردیبهشت ماه) ۸ هزار و ۶۸ عنوان بود، سهم تهرانی‌ ها ۶ هزار و ۶۲۲ کتاب و سهم شهرستانی‌ ها هزار و ۴۴۶ کتاب بود.

  با این حساب، در مجموع کتاب‌ های چاپ اول ۳.۸ درصد افزایش و تجدید چاپی‌ ها ۱۸.۹ درصد کاهش داشته است.

  بیشتر بخوانید: تامین مقوا و تعطیلی چاپخانه ها مشکلی بر مشکلات ناشران

  آمار نشر کتابکاهش تیراژ

  سال گذشته تعداد آثار چاپ اول تا اردیبهشت ماه ۴ هزار و ۶۱۴ کتاب و  ۳ هزار و ۴۵۴ کتاب تجدید چاپی منتشر شد. جالب اینکه شمارگان کتاب در دو ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ طبق آمار نشر کتاب  ۹ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۹۹۶ نسخه بوده است در حالی که در سال ۹۹ شمارگان حدود ۱۰ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۷۴۰ نسخه بود و ما در سال جاری کاهش را در این بخش شاهدیم. با این حساب شمارگان کتاب هم ۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

  گرانی کاغذ و کاهش تعداد صفحات کتاب

  در سال ۹۹، یک میلیون و ۷۶۴ هزار و ۴۴۳ صفحه کتاب طی دو ماه ابتدایی روانه بازار شد، اما در سال ۱۴۰۰ تعداد صفحات منتشر شده یک میلیون و ۵۱۰ هزار و ۱۱۱ بوده است که در میزان صفحه هم شاهد سیر نزولی در سال جاری هستیم. میانگین صفحه در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۷ بوده و در سال جاری ۱۸۲ صفحه ثبت شده است.

  بیش‌ترین کتاب‌ های چاپ شده

  در ماه‌ های فروردین و اردیبهشت ماه حوزه «ادبیات» با هزار و ۵۳۰ کتاب بیشترین عناوین را روانه بازار کتاب کرده و پس از آن، علوم اجتماعی، کودک و علوم عملی در رتبه‌های دیگر هستند. بیش‌ترین کتاب‌ های چاپ اول در سال جاری هم مربوط به گروه «ادبیات» است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − یازده =