تهیه هزارتن کاغذ تولید داخلی

  0
  52
  تولید داخلی

  در راستای حمایت از تولید داخلی تفاهم‌نامه همکاری تامین 30 هزارتن کاغذ برای چاپ کتاب‌‌های درسی سال تحصیلی 1403-1402 بین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و شرکت چوب و کاغذ مازندران منعقد شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، مراسم انعقاد این تفاهم نامه روز یکشنبه 8 خرداد با حضور نمایندگان هر دو نهاد در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد. تولید داخلی 

  در ابتدای این نشست علی لطیفی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی متکفل تأمین محتوای آموزشی و کتاب‌‌های درسی نظام آموزش و پرورش کشور است، گفت: این تفاهم‌نامه در راستای سیاست های کلان نظام و حمایت از تولید داخلی و مصداق عملیاتی سازی منویات مقام معظم رهبری است.

  معاون وزیر آموزش و پرورش نگاه مثبت دولت سیزدهم نسبت به حمایت از مجموعه های داخلی و فرصت دادن به آنها جهت ارائه ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایشان را باعث دلگرمی هر دو بخش عرضه و تقاضا دانست و افزود: همکاری سازمان پژوهش و شرکت چوب و کاغذ مازندران گام اول این همکاری هاست و پیام مثبت آن به جامعه این است که در صورت حمایت از شرکت های داخلی، آنها می توانند مزیت‌های رقابتی خود را نشان دهند.

   تولید داخلی وی برگزاری این جلسه را نقطه آغاز یک تحول بزرگ و جدی در تأمین ملزومات چاپ و نشر در داخل کشور دانست و ابراز امیدواری کرد این همکاری به نتیجه خوبی منجر شود تا هر دو طرف بر پایه حس اعتماد بتوانند نگاهی راهبردی به توسعه‌‌ی همکاری‌ها داشته باشند.

  در ادامه این نشست امید نیک نژاد مدیر عامل شرکت چوب و کاغذ مازندران ضمن تشکر از حُسن نظر و انتخاب سازمان پژوهش و فراهم کردن فرصت حمایت از یک شرکت داخلی، امضای این تفاهم‌نامه را در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و حمایت از تولید کننده داخلی گام بزرگی دانست.

  وی با اشاره به اینکه تامین 30 هزار تن کاغذ چاپ و تحریر کتاب‌های درسی بالاترین رقمی است که تاکنون بین دستگاه‌‌های دولتی و شرکت‌های داخلی در جهت تهیه کاغذ نهایی شده است؛ ابراز امیدواری کرد این تفاهم‌نامه به خوبی اجرا شود تا بار دیگر توانمندی شرکت‌های داخلی در این عرصه دیده شود.

  وی در ادامه گزارشی از عملکرد این شرکت طی سال گذشته و تحول در فعالیت‌‌های آن پس از استقرار دولت سیزدهم ارائه کرد.

  محمد علوی تبار معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز ضمن اشاره به همکاری‌های قبلی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با شرکت چوب و کاغذ مازندران؛ با تأکید بر اصل زمان بندی در تامین مواد و ملزومات چاپ سپاری کتاب درسی گفت: با توجه به اهمیت چاپ و توزیع به موقع کتاب درسی در مسیر چاپ سپاری و دریافت کتاب توسط دانش آموزان نباید هیچ خللی ایجاد شود.

  علوی تبار با اشاره به اهمیت کیفیت کاغذ مورد استفاده درکتاب درسی، بر لزوم اهتمام شرکت چوب و کاغذ مازندران نسبت به تضمین کیفیت محصولات تولیدی آن شرکت تاکید کرد.

  بیشتر بخوانید:ضرورت نوسازی کارخانه ‌های کاغذسازی

  67درصد کاغذ کتاب‌های درسی از تولید داخلی تهیه می شود

  بنابراین گزارش، طبق این تفاهم‌نامه 30 هزار تن از 45 هزار تن کاغذ مصرفی کتاب‌های درسی همه مقاطع تحصیلی را شرکت چوب و کاغذ مازندران تأمین می‌کند که 67 درصد کاغذ مورد استفاده برای چاپ تمام کتاب‌های درسی می باشد و این کاغذ‌ها باید 70 درصد کیفیت کاغذ‌های خارجی را داشته باشند. تولید و چاپ 147 میلیون جلد کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1402 – 1403 از شهریور امسال با کاغذ‌های ایرانی آغاز می‌شود و تا تیرماه سال آینده در دو شرکت افست و چاپ و نشر ادامه خواهد داشت. تولید داخلی 

  استفاده از کاغذ‌های ایرانی و کاهش ارز ترجیحی کتاب‌های درسی، 60 میلیارد تومان صرفه جویی ارزی خواهد داشت و موجب کاهش قیمت کتاب‌های درسی می‌شود.

   تولید داخلی تولید داخلی

  همچنین کارگروهی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و شرکت چوب و کاغذ مازندران تشکیل شده است که کیفیت کاغذ‌های ارسالی را در هر مرحله بررسی و گزارش کند و در صورتی که کاغذ مناسب نباشد، به شرکت بازگردانده خواهد شد. تولید داخلی 

  برای خرید کاغذ‌های ایرانی کتاب‌های درسی بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است.

  در پایان تفاهم‌نامه همکاری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی شرکت چوب و کاغذ مازندران به امضای امید نیک نژاد و محمد علوی تبار و مدیران عامل شرکت‌‌های چاپ و نشر و افست رسید.

  بر اساس این تفاهم‌نامه 30 هزار تن کاغذ تولید داخلی برای چاپ کتاب‌‌های درسی سال تحصیلی 1403-1402 توسط شرکت چوب و کاغذ مازندران تأمین خواهد شد و این شرکت متعهد است حداقل استاندارد‌های لازم برای تهیه کاغذ مناسب کتاب‌های درسی را رعایت کند.

  مطلب قبلیتأکید رئیس اتحادیه صحافان تهران بر ضرورت رسیدن اصناف به جایگاه واقعی خود
  مطلب بعدینخستین همایش کشوری کارشناسان چاپ استان‌ ها و روسای صنفی صنعت چاپ کشور برگزار شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − 12 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.