افزایش قیمت کاغذ به دنبال افزایش قیمت جهانی

  0
  187
  کاغذ انبارشده

  روند آهسته و پیوسته افزایش قیمت کاغذ طی ماه های اخیر

  واضعی، یک تولیدکننده کاغذ گفت: قیمت کارخانه ‌های کاغذسازی در اروپا بعد از جنگ اوکراین و روسیه به شدت افزایش پیدا کرده و افزایش قیمت کاغذ به ایران هم خواهد رسید.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از بازار، علی واضعی، تولیدکننده کاغذ در مورد افزایش قیمت کاغذ در روزهای اخیر اظهارکرد: افزایش قیمت کاغذ طی ماه های اخیر یک روند آهسته و پیوسته را طی کرده و ناشی از افزایش قیمت های جهانی بوده است.

  وی افزود: افزایش قیمت انرژی و حمل و نقل جهانی موجب شده که قیمت کاغذ در همه کشورهای دنیا طی چند ماه اخیر افزایش پیدا کند اما طی روزهای اخیر، افزایش قیمت خاصی نداشته و بازار هم تعطیل بوده و قبل از این هم افزایش قیمت شوک آوری را تجربه نکردیم.

  تولیدکننده کاغذ خاطرنشان کرد: چندین ماه است که قیمت کاغذ ۷۰ گرمی سایز ۷۰ درصد به حدود ۹۰۰ هزار تومان رسیده و اینطور نبوده که به یکباره افزایش قیمت پیدا کند.

  واضعی با بیان اینکه در حال حاضر عدم ثبات و کمبود کاغذ در بازار نداریم گفت: اگر چه وزارت ارشاد پیگیری های خودش را دارد اما کاغذ یک محصول صنعتی است و کاربرد آن تنها در نشر نیست و کاربردهای گسترده دیگری هم دارد.

  بیشتر بخوانید: قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد به بندی 1 میلیون رسید

  بازار کاغذ کشور افزایش قیمت کاغذوی افزایش قیمت کاغذ را با توجه به افزایش قیمت های جهانی پیش بینی کرد و افزود: قیمت کارخانه های کاغذسازی در اروپا و آسیا بعد از جنگ اوکراین و روسیه به شدت و حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و این افزایش قیمت به کشور ما هم خواهد رسید.

  این تولید کننده کاغذ با اشاره به خودکفایی ایران در زمینه تولید کاغذهای بازیافتی گفت: ما در زمینه تولید کاغذ نمی توانیم به خودکفایی به صرفه برسیم چون امکان تولید و تهیه خمیر سفید را نداریم.

  افزایش قیمت کاغذاستفاده از فناوری های نوظهور برای تولید کاغذ

  در ادامه، علیرضا احمدیان دبیر اجرایی فراکسیون کارآفرینان مجلس شورای اسلامی گفت: کاغذ یک موضوع راهبردی است چون از طرفی جنگل ها و منابع طبیعی در استهلاک قرار می گیرند و از طرفی نیاز به خودکفایی داریم و باید کار مدیریت کنیم و فناوری های نوظهور برای تولید کاغذ را نیز باید در نظر بگیریم.

  وی افزود: موضوع خودکفایی در تولید کاغذ به دلیل اینکه مطبوعات و انتشارات و صنعت جزو مصرف کنندگان اصلی کاغذ هستند توسط وزارت ارشاد و وزارت صمت پیگیری می شود اما گرانی کالا باعث نگرانی فعالان صنعت نشر و چاپ کشور شده است.

   افزایش قیمت کاغذ کتاب‌ های منتشر شده پنجمین دوره انتخاب کتاب سال استان البرزدبیر اجرایی فراکسیون کارآفرینان مجلس با بیان اینکه ما در تولید کاغذ هنوز به خودکفایی نرسیدیم و این، نیازمند یک فرآیند نسبتاً طولانی است اظهارکرد: اکوسیستم صنعت نشر خیلی بزرگ است و ما میلیون ها دانشجو و دانش آموز داریم که مصرف کننده کتاب و دفتر و دفترچه هستند و از طرفی ساختارهای اداری و بانکی نیز از کاغذ استفاده می کنند.

  وی تفکیک واردات کاغذهای مربوط به تحریر و اداری و کتاب های درسی از بخش های دیگر و امکان رهگیری واردات و مصرف کاغذ در بخش کتاب را پیشنهاد کرد و گفت: مجلس، وزارت ارشاد، وزارت صمت و گمرک و اتحادیه ها باید در این خصوص چاره اندیشی و همکاری کنند.

  افزایش قیمت کاغذ

  مطلب قبلیتامین کاغذ مشکل چاپ کتاب های حقوقی در کشور
  مطلب بعدیراه اندازی مرکز تجمیع و بسته بندی محصولات صادراتی در البرز

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × چهار =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.