افزایش قیمت جهانی کاغذ

  0
  491
  سازمان جنگل ها

   بازار کاغذ به دنبال شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت جهانی کاغذ با التهاباتی مواجه شده است‌؛ التهاباتی که موجب شده تا هر بند کاغذ تحریر ۵۱۵ هزار تومان فروخته شود.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ بازار کاغذ پس از بازگشت ناشران به کاغذ یارانه‌ای که از هفته گذشته با ترخیص 9 هزار تن کاغذ دولتی از گمرک آغاز شده هنوز به وضع سابق خود بازنگشته است،‌ علاوه بر آن قیمت کاغذ که برای بیش از یک هفته ثابت و در کانال 490 تومان قرار داشت با افزایش 25 هزار تومانی در هر بند مواجه شده است.

  بر این اساس قیمت هر بند کاغذ 70 در 100 با گرماژ 70 گرم اندونزی بندی 515 هزار تومان قیمت خورده است. سایر انواع کاغذ در بازار آزاد  اما با کاهش قیمت قیمت همراه بوده است،‌ برای نمونه کاغذ روزنامه و کاغذ A4 با کاهش قیمت در دو هفته گذشته روبرو شده‌اند‌، اما مقوای پشت طوسی و کاغذ پشت چسب‌دار با افزایش همراه بوده است.

   قیمت جهانی کاغذافزایش قیمت کاغذ چاپ و تحریر از بندی 370 هزار تومان تا بندی 515 هزار تومان در پی مراجعه ماه اخیر ناشران به بازار آزاد برای تهیه کاغذ آغاز شد،‌

  مراجعه‌ای که در پی تخلف چند واردکننده در تحویل کاغذهای خریداری شده رخ داد و در ادامه با کوتاهی‌های وزارت صنعت در ترخیص کاغذهای وارداتی از گمرک ادامه یافت. اما حالا با وجود واردات بیش از 9 هزار تن کاغذ دولتی وضعیت در بازار کاغذ به مانند گذشته نیست.

  البته در دو سال اخیر واردکنندگان و کارشناسان بازار کاغذ همواره بر غیرواقعی بودن قیمت‌ها در این بازار تاکید کرده‌اند‌ و نبود تقاضا را دلیل بر پایین نگاه داشتن قیمت‌ها دانسته‌اند.

  احمد شریفان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به علت گرانی یک هفته اخیر کاغذ در بازار گفت: هفته گذشته شایعه‌ای در بازار پیچید مبنی بر اینکه قیمت هر تن کاغذ در کشور مبدا 200 دلار گران شده است،‌ شایعه‌ای که هنوز صحت و سقم آن تایید نشده است.قیمت جهانی کاغذ

  بیشتر بخوانید:

  سنجش کیفی کاغذی‌ها

  مشکل ترخیص 9 هزار بند کاغذ دولتی حل شد

  برگزاری وبینار مروری بر وضعیت صنایع تولید کاغذ در…

  افزایش قیمت جهانی کاغذ

   

  وی ادامه داد: در پی شایعه‌ای که تاجران  در خصوص افزایشافزایش قیمت جهانی کاغذ پخش کردند،‌ کاغذ با افزایش قیمت مواجه شد و التهابی نسبی در بازار ایجاد شد،‌ اما با توجه به اینکه تقاضایی در بازار وجود ندارد،‌ به زودی قیمت‌ها فروکش خواهد کرد و ما دوباره با یک بازار راکد و بدون مشتری مواجه خواهیم شد.قیمت جهانی کاغذ

  شریفان با اشاره به دپو شدن کاغذها در انبار تاجران و فروشندگان کاغذ تصریح کرد:‌ متأسفانه عمده  موجودی تاجران و فروشندگان در انبارها دپو شده است و نگرانی از بابت کمبود کاغذ معنایی ندارد.

  مطلب قبلیتلاش برای تامین مواد اولیه از سوی اتحادیه چاخانه داران تهران
  مطلب بعدینمایشگاه مجازی کتاب ضروری برای حیات نشر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  19 + 19 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.