قیمت بالای کاغذ و تشدید بحران صنعت نشر

  0
  96
  خدمات چاپ

  ناشران برای پرداخت هزینه‌ های چاپ با مشکل مواجه هستند این امر در کنار قیمت بالای کاغذ، آنها را با بحران روبرو کرده است، وجود تک تک این عناصر در کنارهم به معنی افزایش قیمت کتاب است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از میزان، افزایش قیمت کتاب که برگرفته از قیمت بالای کاغذ و در مرحله بعد افزایش قیمت مواد اولیه بوده، زمینه را برای رکود حوزه نشر فراهم کرده، این رکود طی سال‌ های اخیر بسیار سنگین‌ تر شده و در سال ۱۴۰۰ با بی رغبتی ناشران برای فرآیند تولید کتاب به خوبی خود را نشان داده است، از سوی دیگر ناشران با سرمایه‌ های مشخص و اندک نمی‌ توانند به بازگشت سرمایه خود امید داشته باشند و این عواقب خاصی را برای جامعه فرهنگی و نشر به دنبال خواهد داشت حمایت از ناشران در این بین باید از سوی مسئولان صورت بگیرد.

  نکته قابل توجه دیگر افزایش قیمت کتاب‌ ها و بی علاقگی جامعه به مطالعه است. ناشر مرجع رسمی اعلام قیمت کتاب است و کسی او را مجبور به قیمت گذاری دستوری نمی‌ کند با توجه به وضعیت قیمت شکننده نشر و کمرنگ شدن رونق بازار نشر، ناشران و اتحادیه ناشران سعی دارند قیمتی را اعلام کنند که هزینه‌ ها را پوشش دهند؛ لذا در بازار شاهد قیمت گذاری مناسب برای کتاب‌ها نیستیم.

  قیمت بالای کاغذ

  اگر چه طرح‌ هایی طی سال‌ های اخیر برای نجات صنعت نشر انجام شده، اما هیچ کدام نتوانسته به درمان زخم‌ های نشر بپردازد و التیامی باشد بر وضعیت امروز عرصه نشر، در برهه‌ای از زمان یارانه دولتی کاغذ وجود داشت و در برهه‌ای به خواسته ناشران این‌ یارانه قطع و به امور دیگر چاپ و نشر اختصاص پیدا کرد. طرح‌های فصلی عیدانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب، نمونه حمایت‌هایی هستند که بنا شد با حذف یا کمترشدن یارانه کاغذ، به‌طور غیرمستقیم به ناشران و اهالی نشر اختصاص بگیرد.

  البته مشکلات صنعت نشرچالش‌ها و آسیب‌های دیگری نیز به دنبال داشته و آن غافل ماندن از کیفیت کتاب‌ها است ناشران با برگزاری جلسات نقد و بررسی زمینه کیفی سازی کتاب را فراهم می‌کنند. نقد از مقوله‌های بنیادی و اساسی ادبیات داستانی است که متاسفانه امروز به‌دلیل شکل‌گیری مافیای کتاب‌های زیر زمینی دیگر مورد توجه نیست و کمی سازی، کیفی سازی کتاب را تحت تاثیر قرار داده و این نت‌ها به کاهش سرانه مطالعه منجر شده که رشد کتاب‌های غیر قانونی و زیر زمینی را رقم زده است.

  اما همچنان مهمترین موضوع در صنعت نشر هزینه‌های چاپ و قیمت‌های بالای کتاب‌ها است موضوعی که ناشران و فعالان عرصه کتاب و نشر را با دشواری روبرو کرده است.

  هزینه‌های سر سام آور چاپ و قیمت بالای کاغذ

  حسین رستمی مدیر انتشارات مبشر یکی از دغدغه‌های مهم ناشران را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: ناشران برای پرداخت هزینه‌دهای چاپ با مشکل مواجه هستند این امر در کنار قیمت بالای کاغذ ناشران را با بحران روبرو کرده است، وجود تک تک این عناصر در کنارهم به معنی افزایش قیمت کتاب است؛ کتابی که قیمت بالا داشته باشد، در شرایط اقتصادی امروز از سبد خانواده‌ها حذف شده و مورد بی توجهی جامعه قرار می‌گیرد به عبارتی از چرخه فرهنگ خارج می‌شود و این یک زنگ خطر است.

  وی به رخداد‌های سال ۹۹ در حوزه نشر اشاره و ابراز کرد: مسئولان فرهنگی با دادن کاغذ دولتی به ناشران شرایط را برای مدتی کوتاه به ثبات رسانده بودند، اما با قطع شدن تسهیلات برای صنعت نشر بار دیگر ناشران دچار آسیب‌های عمیقی شدند، کاغذ دولتی سبب می‌شد بسیار از چالش‌ها و آسیب ها، خود را به خوبی نشان ندهد و امروز که خبری از کاغذ دولتی نیست ما شاهد کاهش تولید کتاب هستیم.

  قیمت بالای کاغذنویسندگان هم قربانیان افزایش قیمت کتاب‌ها

  فاطمه سلیمانی ازندریاری نویسنده کتاب پیرامون چالش‌ های صنعت نشر گفت: افزایش قیمت مواد اولیه و قیمت بالای کاغذ زمینه ساز مشکلات بسیار زیادی برای صنعت نشر شده که هم ناشر و هم نویسنده را به خود مشغول کرده است.

  وی به افزایش قیمت کتاب اشاره و بیان کرد: افزایش قیمت کتاب اولین ضربه را به خود نویسندگان وارد کرده است، زیرا نویسنده برای نوشتن نیازمند مطالعه است، افزایش ده تا بیست درصدی کتاب در هر ماه سبب می‌شود نویسندگان کتاب با چالش روبرو شوند، اما این مهم برای خانواده کمی تفاوت دارد افزایش قیمت کتاب سبب حذف این کالای فرهنگی از سبد خانواده شده و اقلام اساسی و خوراکی جایگزین آن می‌شوند.

  لزوم نظارت بر قیمت‌ها

  مسئله کاغذ و نظارت بر یارانه کاغذ همچنان حل نشده و فراز و فرود‌های گذشته را همچنان دارد. به‌هرحال طی سال‌های گذشته ناشران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسئله کاغذ و نظارت بر یارانه کاغذ دست به گریبان بوده‌اند. اما اهمیت مسئله بود و نبود یارانه کاغذ، نباید باعث غفلت از دیگر عوامل و عناصر صنعت چاپ کتاب شود. چون وقتی پای صحبت ناشران و گفت‌وگو درباره مشکلاتشان می‌نشینیم، تنها از یارانه کاغذ نمی‌گویند.

  برخی دیگر هم شاید چنین نظری داشته باشند، اما بودن یارانه را در وضعیت فعلی، یک‌مُسکّن موقت برای ادامه حیات چرخه نشر می‌دانند. اما عاملی که خیلی از این‌ بیست‌ ناشر به آن اشاره و بر آن تاکید کردند، نظارت بر یارانه کاغذ است؛ به این‌معنی که یارانه کاغذ به ناشرانی برسد که می‌خواهند کتاب چاپ کنند نه این‌که با کاغذ دریافتی با ارز دولتی، سوداگری کرده و آن را با قیمتی دیگر در بازار بفروشند.

  مطلب قبلیخسارات آتش سوزی در دو چاپخانه تهران
  مطلب بعدیافزایش قیمت لوازم التحریر در سال تحصیلی جدید

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  7 + 6 =