بی تفاوتی نسبت به مافیای کاغذ

  گفت و گو با کامران شرفشاهی مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر

  0
  61
  فعالان عرصه کاغذ

  اگرچه مسئولان بار‌ها برای رفع مسئله مافیای کاغذ وعده دادند؛ اما هیچ وقت برخوردی جدی با این موضوع نشد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کامران شرفشاهی مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر درباره مافیای کاغذ گفت: پدیده مافیای کاغذ، بازار سیاه کاغذ و شکایت ‌های ناشران از این جماعت از یک سو و از سوی دیگر سیاست‌ های نابجای مسئولان در این زمینه حکایتی بسیار طولانی دارد. در سال ‌های پس از جنگ تحمیلی خصوصاً پس از انقلاب، این پدیده روز به روز شکل نامطلوب‌تر و پیچیده‌تری به خود گرفت.

  وی افزود: در دو دهه اخیر مشکلات ناشران با دلالان کاغذ ادامه داشت. در نتیجه افزایش قیمت کاغذ عده‌ای به ثروت ‌های هنگفتی رسیدند. مسئله‌ای که هیچگاه مسئولان با آن جدی برخورد نکردند. در حال حاضر این مشکل بیش از هر زمان دیگری حاد شده است. اگرچه مسئولان در این زمینه وعده‌های گوناگون به ناشران دادند، نه تنها مشکلات ناشران برطرف نشده بلکه روز به روز افزایش یافته است.

  مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: عده ای در بورس کاغذ که در خیابان ظهیرالاسلام کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده است، از مدت ‌ها پیش درباره قیمت کاغذ تصمیم می‌گیرند. برخی از این افراد در زمینه واردات کاغذ فعالیت می‌کردند و هنوز هم فعالیت می‌کنند. برخی‌ دلالانی هستند که قیمت کاغذ را افزایش و کاهش می‌دهند. روی عملکرد این مافیای بازار سیاه هیچ نظارتی نمی‌شود. مشکل تنها در زمینه کاغذ نیست. این مافیا در زمینه ملزومات دیگر صنعت چاپ هم دیده می‌شوند.

  مافیای کاغذ و ملزومات چاپ

  شرفشاهی بیان کرد: چاپخانه داران ما با مافیای کاغذ و ملزومات چاپ به مشکل برخوردند. این بازار رنگ ثبات به خودش ندیده است چون این جماعت سیری ناپذیرند. این را می‌توان به شهادت سال‌های درازی گفت که کتاب منتشرمی شود. قیمت پشت جلد کتاب از دهه شصت تا امروز گویای این واقعیت است که مافیای کاغذ چه بلایی بر سر صنعت چاپ و نشر کشور آوردند. این مسئله بیانگر تعمد مسئولان در زمینه نبود نظارت و کنترل بازار کتاب و نشر کشور و اوضاع نامناسبی است که گویا اراده‌ای برای سامان بخشیدن به آن وجود ندارد.

  مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: از طریق احتکار کاغذ و تبانی‌های پشت پرده بخشی از کاغذ وارد بازار سیاه شد. مشکل اساسی در زمینه توزیع و عرضه کاغذ وجود دارد و تعیین قیمت آن در اختیار کاغذفروشانی است که کاغذ‌ها را در انبار‌های بزرگشان احتکار می‌کنند. این‌ها از چرخش صحیح کاغذ در بازار ممانعت می‌کنند. وقتی از کاغذ با عنوان یک کالای فرهنگی استراتژیک یاد می شود، اهمیت مسئله نشان داده می‌شود. قطعا بی مسئولیتی مدیران دولتی و برخورد نکردن جدی و قانونی با محتکران کاغذ تبعات گوناگونی داشته است.

  بیشتر بخوانید: مافیای کاغذ و افزایش قیمت های غیر منتظره

  شرفشاهی بیان کرد: تبعات برخورد نکردن با محتکران کاغذ از سویی گریبانگیر دوستداران کتاب شده و باعث شد میزان خرید کتاب کاهش یابد. از سوی دیگر باعث شد بسیاری از خالقان آثار از جمله شاعران، نویسندگان و پژوهشگران با مشکل مواجه شوند. چون برگشت سرمایه در بازار نشر وجود ندارد.

  وی خاطرنشان کرد: بسیاری از پژوهش‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و آثار ما بایکوت مانده اند. از سوی دیگر شاهد تعطیلی چاپخانه ‌ها هستیم.برخی ناچار شدند؛تعدیل نیرو کنند. از سوی دیگر قیمت بالای کتاب باعث کاهش خریداران کتاب می‌شود. شاهد این واقعیت تلخ هستیم که بسیاری از کتابفروشی‌ها بسته شدند. بسیاری از آن‌ها تغییر شغل دادند. این ضربه‌های سهمگین به پیکر چاپ و نشر کشور و موارد متعدد دیگر زاییده حضور دلالان و وظیفه نشناسی مدیران است.

  مطلب قبلیرونق کار کتابفروشان با طرح های فصلی کتاب
  مطلب بعدیرازهای موفقیت 7 کارآفرین برتر جهان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه + 11 =