انقلاب نانوسلولز در صنایع کاغذسازی

  0
  54
  انواع کاغذ

  یک عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان گفت: نانوسلولز در تولید بسیاری از محصولات مرتبط مثل کاغذ، مقوا، کاغذ فیلتر هوای خودرو و … انقلابی بوجود آورد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ پژمان رضایتی چرانی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد اهمیت رشته صنایع چوب و کاغذ اظهار کرد: صنایع چوب و کاغذ مشابه هر یک از رشته‌ های دیگر از دیرباز در بخش‌ های مختلف زندگی اعم از تامین مایحتاج زندگی و تعالی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نقش داشته است. متاسفانه این صنعت، تاکنون مبتنی بر اصول توسعه پایدار متناسب با جغرافیای کشور نبوده است.

  وی ادامه داد: در این حوزه گاهی شاهد تلاش علاقه مندان این صنعت در کشور هستیم اما با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی، بدون داشتن نقشه راه شفاف مبتنی بر اصول توسعه پایدار، نمی‌توان در این حوزه فعالیت کرد.

  رضایتی درمورد فناوری‌ های نوین در این حوزه تصریح کرد: حوزه صنایع چوب و کاغذ، شامل علوم و تکنولوژی ‌های متنوعی می ‌شود که معمولا جزو حوزه‌ های با ضریب اشتغال زایی بالا از آن نام برده می‌شود. می‌توان به عنوان یکی از جذابترین حوزه‌های این صنعت، به تولید و استفاده از نانوسلولز اشاره کرد.

  بهره مندی از نانوسلولز و نوآوری های گسترده

  این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان ادامه داد: این صنعت با توجه به استفاده از تکنولوژی ‌های متنوع در حوزه‌های مختلف شاهد نوآوری ‌های گسترده است، به ویژه می‌توان از نانوسلولز که به عنوان یک محصول میانی حاصل از منابع لیگنو سلولزی نام برد.

  وی افزود: نانوسلولز در تولید بسیاری از محصولات مرتبط مثل کاغذ، مقوا، کاغذ فیلتر هوای خودرو، مشتقات سلولزی، محصولات بهداشتی، دارویی، آرایشی و پتروشیمی، انقلابی بوجود آورد.

  رضایتی در رابطه با کاربردی سازی فناوری‌های نوین در کشور گفت: متاسفانه نبود بازار رقابتی در کشور سبب هدایت سرمایه گذاران به سمت واردات تجهیزات با کیفیت پایین و به کارگیری افراد غیر متخصص در تولید کاغذ شده است؛ بنابراین فناوری‌ های نوین این رشته صرفا به شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه محدود شده است.

  وی در مورد امکان تولید کاغذ از منابع طبیعی مختلف گفت: امروزه از تمام منابع طبیعی لیگنو سلولزی امکان تولید کاغذ وجود دارد، اما جنبه اقتصادی آن نیاز به ارزیابی دارد.

  این عضو هیئت دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان با اشاره به وجود منابع اولیه کارآمد برای تولید کاغذ گفت: از منابع اولیه کارآمد و فراوان در استان خوزستان برای تولید کاغذ، می‌توان از باگاس نام برد. باگاس از تفاله نیشکر بعد از استحصال شکر بدست می‌آید. از این ماده می‌توان در تولید کاغذ و منابع اولیه تولید تخته خرده و تخته فیبر، استفاده کرد.

  وی ادامه داد: با توجه به اینکه مزارع نیشکر در استان خوزستان به بیش از ۶۰ هزار هکتار می‌رسد؛ می‌توان در این حوزه سرمایه گذاری کرد.

  رضایتی درباره تحقیقات نوین خود در تیم کاری موجود در دانشگاه خاتم الانبیاء گفت:  تحقیقات اینجانب در حوزه صنایع چوب و کاغذ بیشتر بر راه‌های اصلاح و کاربردی سازی استفاده از نانوسلولز و نشاسته در تولید کاغذ متمرکز بوده است. 

  بیشتر بخوانید: كاربرد نشاسته در صنايع كاغذ و كارتن ‌سازی

  وی ادامه داد: در این راستا می‌توان به پروژه‌هایی مانند اصلاح و کاربرد نشاسته در کاغذسازی، کاربرد نانوالیاف سلولزی در تولید کاغذ و مقوا جهت اصلاح ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی، کاربرد اکسترودر در تولید خمیرکاغذ،  کاغذ فیلتر و رنگبری خمیرکاغذ باگاس با روش‌های دوست دار محیط زیست اشاره کرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × چهار =