وضعیت بحرانی کاغذ و صنعت نشر

  0
  69
  وضعیت بحرانی کاغذ

  دغدغه این روزهای فعالان عرصه نشر و کتاب، وضعیت بحرانی کاغذ است و ناشران و نویسندگان از این موضوع گلایه‌ها دارند. آنها معتقدند: نبود کاغذ مهم‌ترین «موانع تولید» صنعت نشر است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، این روزها وضعیت بحرانی کاغذ به یکی از دغدغه‌های اصلی اهالی نشر تبدیل شده است.

  وضعیت بحرانی کاغذ مهمترین «موانع تولید» صنعت نشر است

  «محمد حقی» مدیر انتشارات کتابستان معرفت در صفحه شخصی خود نوشت: نزدیک به چهل کتاب تجدید چاپی داریم و حدود ۳۸ عنوان چاپ اولی، ولی متاسفانه خبری از کاغذ با قیمت مناسب نیست.

  وی در ادامه توضیح داد: وضعیت بحرانی کاغذدر ماه‌های آینده به شدت خراب‌تر خواهد شد و احتمالا خبری از تدبیر نیز نخواهد بود. نبود کاغذ مهم‌ترین «موانع تولید» صنعت نشر است.

  بیشتر بخوانید:

  تغییر دوباره قیمت کاغذ تحریر

  عرضه کاغذ مصنوعی پاره نشدنی به بازار

  نتایج حذف یارانه کاغذ

   

  یامین‌پور: به خاطر کمبود کاغذ، وضع بازار نشر اسفبار است

  از سوی دیگر «وحید یامین‌پور» یکی از پژوهشگران و نویسندگان کشورمان در واکنش به قیمت کاغذ نوشت: قیمت کاغذ در این ۴ سال بیش از ۷۰۰ درصد رشد کرده و ناشران و کتابفروشی‌های زیادی تعطیل و ورشکسته شده‌اند. همین الان هم به خاطر کمبود کاغذ وضع بازار نشر اسفبار است.

  این گزارش اضافه می‌کند، در حوزه نشر سالانه به ۴۰۰ هزار تن کاغذ نیازمندیم. تا سال ۹۷ حدود ۵۰ هزار تن توسط کارخانه‌ها تولید می‌شد، اما به دلیل عدم نظارت دولت بسیاری از تولیدات به سمت خام فروشی رفت. از سوی دیگر نظارت نداشتن دولت بر کارخانه‌ها و عدم حمایت از کارخانه‌هایی که تمایل به تولید کاغذ داشتند، موجب شد وضعیت به اینجا برسد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 + 11 =