راه ‌اندازی مدرن‌ ترین کارخانه کاغذ سازی کشور با رفع موانع

  0
  70
  کارخانه کاغذ سازی

  با اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و آورده بخش خصوصی موانع تکمیل ساخت مدرن‌ترین کارخانه کاغذ سازی کشور در فارس رفع شد.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز فارس، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس گفت: کارخانه تولید کاغذ زاگرس فارس واقع در جاده شیراز – مرودشت، ظرفیت تولید سالانه ۱۲۵ هزار تن کاغذ را دارد و از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور محسوب می‌شود.

  رحمانی با بیان اینکه راه‌اندازی کارخانه کاغذ سازی در سال جاری جزء ۲۳ پروژه کلان اقتصاد مقاومتی است و در سند پیشران توسعه فارس نیز قید شده که باید در سال ۹۸ راه‌اندازی شود، عنوان کرد: تولیدات کارخانه کاغذ زاگرس فارس سالانه یک‌سوم نیاز داخلی کشور را تأمین خواهد کرد.

  وی گفت: تاکنون بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این کارخانه هزینه شده که عمدتاً توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی تأمین‌شده و حدود ۴۰ میلیارد تومان آن نیز در قالب تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن پرداخت‌شده است.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس در ادامه گفت: برای تکمیل این پروژه حدود ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با پیگیری‌هایی که در ۲ ماه گذشته انجام و در قالب دستور لازم استاندار فارس به بانک عامل انجام شد، مقرر شد این بانک ۷۰ درصد این رقم را معادل ۷۷ میلیارد تومان تأمین کند و ۳۳ میلیارد تومان هم توسط سرمایه‌گذار تأمین شود که بر اساس این توافق اکنون قرارداد فی‌مابین بانک و سرمایه‌گذار بخش خصوصی در دفترخانه آماده برای امضای طرفین است.

  وی به بازدید اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس از محل کارخانه کاغذ زاگرس فارس اشاره کرد و گفت: در پی این بازدید مقرر شد که ظرف مدت حداکثر ۸ روز کاری بانک صنعت و معدن و سرمایه‌گذار پیگیری لازم برای نهایی شدن قرارداد را انجام دهند و سریعاً منابع سیستم بانکی برای تکمیل اقدامات باقی‌مانده برای بهره‌برداری این واحد تولیدی مهم پرداخت شود.

  رحمانی عنوان کرد: سهم ۳۰ درصدی موردنیاز برای تکمیل این طرح توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز تأمین‌شده و در پی آن عملیات احداث موتورخانه این مجموعه طی دو هفته گذشته به اتمام رسیده و نصب انشعاب گاز این کارخانه نیز از اقداماتی بوده که اکنون در دستور کار قرار دارد که تجهیزات لازم توسط سرمایه‌گذار خریداری شده و هم‌زمان با اجرای شبکه داخلی گازرسانی ظرف ۱۰ روز آینده تکمیل خواهد شد.

  وی ادامه داد: قرارداد تأمین ۵ مگاوات برق موردنیاز این کارخانه نیز بین بخش دولتی مربوطه و سرمایه‌گذار منعقد شده است که طی یک ماه آینده این مجموعه به شبکه برق متصل خواهد شد.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بابیان اینکه مجموعه اقتصادی استان تلاش مضاعفی برای تکمیل این طرح که در اقتصاد کشور بسیار اثرگذار است داشته است، گفت: در این واحد تولیدی بیش از ۵۰۰ نفر در این کارخانه به‌طور مستقیم مشغول کار خواهند شد.

  وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که عملیات اجرایی احداث این کارخانه تا اوایل دی‌ماه ۹۸ به‌طور کامل به اتمام برسد.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس افزود: به لحاظ استفاده از تکنولوژی روز دنیا، نمونه این کارخانه کاغذ سازی در سطح کشور وجود ندارد و این واحد تولیدی پیشرفته‌ترین نمونه در ایران است.

  رحمانی عنوان کرد: موانع پیش روی ایجاد این کارخانه با همت همه دستگاه‌های اجرایی استان فارس در هفته‌های اخیر رفع و کار احداث این کارخانه به‌سرعت در حال انجام است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  20 − نه =