تولید کاغذ آینده صنعت نشر را رقم می‌زند

  0
  21
  تولید کاغذ

  دبیر انجمن تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: در طی سالیان گذشته تولید کاغذ داخلی با بی مهری‌های فراوانی رو به رو شد. سه شرکت تولید کننده کاغذ تحریر در ایران با آخرین تکنولوژی روز دنیا تاسیس شده بودند که با حمایت از واردات سرکوب شدند، به نحوی که امروز دیگری انگیزه‌ای برای این شرکت‌ها در تولید کاغذ تحریر وجود ندارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین له نقل از اصفهان امروز، ابوالفضل روغنی گلپایگانی عدم حمایت از تولید کاغذ داخلی در طی سالیان گذشته را مهمترین عامل عدم رشد صنعت کاغذ دانست و گفت: در طی سالیان گذشته تولید کاغذ داخلی با بی مهری‌های فراوانی رو به رو شد. سه شرکت تولید کننده کاغذ تحریر در ایران با آخرین تکنولوژی روز دنیا تاسیس شده بودند که با حمایت از واردات سرکوب شدند، به نحوی که امروز دیگری انگیزه‌ای برای این شرکت‌ها در تولید کاغذ تحریر وجود ندارد.

  روغنی گلپایگانی پیرامون اخبار تاسیس کارخانه کاغذ سازی در جنوب کشور ابراز کرد: چند سالی است که خبر از تاسیس کارخانه‌ای در خوزستان برای تولید کاغذ داده می‌شود، اگر همین امروز این شرکت ایجاد شود تا هفت سال دیگر به بهره‌برداری نخواهد رسید، زیرا تحریم‌ها اجازه واردات ماشین آلات و تکنولوژی را به ما نمی‌دهد، از سوی دیگر سرمایه گذاری در این کارخانه و تامین منابع آن نیز خود موضوعی دیگر است، در عین حال محدودیت ظرفیت تولید این کارخانه برای تامین نیاز بازار مطرح است، با این حال تاکید دارم که کشور ما ظرفیت و پتانسل سرمایه‌گذاری در حوزه کاغذ را دارد و نباید این مهم را نادیده گرفت.

  دبیرانجمن تولیدکنندگان کاغذ و مقوا را از ارکان مهم و تاثیرگذار بر حوزه کاغذ تحریر برشمرد و اظهار کرد: لزوم حمایت قانونی دولت و مجلس در کنار زیر ساخت‌های داخلی برای تولید کاغذ تحریر ضروری و تاثیرگذار است.

  وی نقدی بر عدم اعمال ارزش افزوده نسبت به واردات کاغذ تحریر داشت و ابراز کرد: گرایش به سمت واردات همچنان در سطح بالایی در کشور دیده می‌شود، هنگامی که ارزش افزوده ۹درصد برای کاغذ تحریر در نظر گرفته نمی‌شود، معنای آن اجازه تام به واردات کاغذ و عدم حمایت از تولید داخلی این کالای ارزشمند است.

  شرکت تولید کننده صنایع چوب و کاغذ مازندران قربانی تصمیماتی بود که طی سال‌های گذشته گرفته شد و واردات نیز کمر آن را شکست، این در حالی بود که این شرکت در زمان خود با آخرین تکنولوژی پایه‌گذاری شده و توان رقابت را با بسیاری از شرکت‌های همنوع خود را داشت.

  وی در مورد تامین مواد اولیه برای تولید کاغذ در کشور بیان کرد: سرمایه گذاری همواره یک منطق را به همراه دارد منطقی که توجه خاص به زیر ساخت‌ها و مواد اولیه برای تولید دارد لذا تامین زنجیره تولید یک اصل مهم برای هر واحد تولیدی که راه اندازی می‌شود است، در حالی که می‌توان مواد اولیه را از خارج از کشور تامین کرد.

  بطور مثال شرکت ایرباس تمام قطعات را خودش به تنهایی نمی‌سازد بلکه قطعه‌ها را از خارج از کشور تامین و بعد یک هواپیما را تولید و به فروش می‌رساند، درمورد کارخانه تولید کاغذ در ایران نیز بر همین محور می‌توان حرکت کرد بدین‌ترتیب مواد اولیه را خریداری و به کاغذ تبدیل کرد، همان کاری که کشور‌هایی مانند چین انجام می‌دهند و نقش مهمی در استراتژی کاغذ در کشورشان دارند.

  بیشتر بخوانید:

  پیگیری‌های قوه قضاییه برای مهار قیمت کاغذ

  تولید کاغذ در کشور تنها حرف بود

  بهبود وضعیت تولید کارخانه چوب و کاغذ ماموریت ویژه…

  وضعیت اختصاص کاغذ دولتی به ناشران مشخص نیست

   

  دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا شاخص‌های تاثیر گذار بر سرمایه‌گذاری در تولید کاغذ را نام برد و افزود: مکان‌یابی، توجه به محیط زیست و حمل و نقل همچنین تامین مواد اولیه از جمله مهمترین برنامه و شاخص‌هایی است که در تولید یک کارخانه تولید کننده کاغذ اثر گذار هستند، این اصل مهم در استدلال‌های اقتصادی و علم اقتصاد همواره مد نظر قرار می‌گیرد.

  روغنی گلپایگانی ضرورت توجه به تولید کالا‌های داخلی در سال حمایت از کالای داخلی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: باید ذائقه‌ها تغییر کند و فرهنگ استفاده از کالای داخلی برای همگان هنجارسازی شود، اگرچه شرایط اقتصادی سبب شده تا کالا‌ها ارزش خاصی پیدا کنند و دیگر توجه خاصی به داخلی یا خارجی بودن آن نشود، اما تامین منابع و زیرساخت‌ها در کنار فرهنگ استفاده از کالا‌های داخلی بسیار مهم است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × 5 =