کاهش قیمت کاغذ تحریر در بازار

  0
  75
  کاهش قیمت کاغذ تحریر

  قیمت کاغذ تحریر در بازار به زیر ۶۰۰ هزار تومان رسید،‌ در ماه‌های گذشته واردکنندکان تلاش داشتند تا این سد قیمتی را حفظ کنند اما افت شدید تقاضا قیمت کاغذ تحریر را به بندی ۵۸۰ هزار تومان رساند.کاهش قیمت کاغذ تحریر همچنان اما ادامه دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد همچنان ادامه دارد و بعد از چند ماه مانور قیمت‌ها بالای 600 هزار تومان،‌ حالا قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر 70 در 100 برند چینی در بازار آزاد به 580 تا 590 هزار تومان رسیده است. شکستن سد 600 هزار تومانی کاغذ بنا به گفته کارشناسان موجب خواهد شد تا کاهش قیمت کاغذ تا 550 هزار تومان نیز ادامه داشته باشد.این در حالی است که تنها یک ماه پیش قیمت این کاغذ 700 هزار تومان بود و بیم آن می‌رفت که این افزایش قیمت‌ها ادامه‌دار باشد.

  روند کاهشی قیمت کاغذ تنها در برند چینی نیست، بلکه در برند اندونزی نیز که در هفته‌های گذشته افزایش قابل توجه داشتیم هم اتفاق افتاده و کاغذ تحریر اندونزی از بندی 830 هزار تومان به بندی 770 هزار تومان رسیده است.این کاهش قیمت‌ها در پی رکود شدید حاکم بر بازار و عدم تقاضا در هفته‌های گذشته بوده است، موضوعی که موجب شده تا هم واردکنندگان کاغذهای تازه را به بازار تزریق نکنند و هم خریداران فعلا دست نگه دارند.

  ناشران که حدود 30 درصد از مصرف‌کنندگان این بازار را تشکیل می‌دهند مدت‌هاست درانتظار تعیین تکلیف ارز کاغذ فرهنگی‌اند و حالا وعده اخیر معاون امور فرهنگی مبنی بر در راه بودن کاغذهای جدید باقی مانده از سهمیه سال 98 آن‌ها را امیدوارتر و در خرید محتاط‌تر کرده است.

  بیشتر بخوانید:

  بازیافت کاغذهای غیرقابل استفاده

  نگاه استراتژیک به اهمیت کاغذ

  کاهش کند قیمت کاغذ

  کاهش قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد

  کاهش قیمت کاغذ تحریر 

  دلایل کاهش قیمت کاغذ تحریر

  محسن قدبیگی مدیر وبسایت مرکز اطلاعات کاغذ ایران در زمینه علت دلایل کاهش قیمت کاغذ تحریردر بازار به تسنیم می‌گوید:  به دلیل شیوع گسترده‌تر کرونا‌، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و کارخانجات بسیاری تعطیل هستند، اغلب انتشاراتی‌ها فعالیت نمی‌کنند نمایشگاه کتاب برگزار نمی‌شود،  ماه رمضان نیز موجب پایین آمدن تقاضا در بازار شده است،‌  از سوی دیگر کاهش نرخ دلار و جو روانی حاصل از آن موجب شده تا نه تنها مصرف‌کنندگان بلکه بنکداران که خریدار اصلی بازار کاغذند نیز دست از خرید بکشند به این امید که در ماه‌های پیش رو دلار ارزان‌تر خواهد شد.

  وی ادامه داد: بیشترین خرید از بازار کاغذ را بنکداران دارند،‌ وقتی آن‌ها نخرند کاغذ به شدت افت قیمت می‌کند‌، دیروز سد قیمتی 600 هزار تومان که هم برای واردکننده و هم برای فروشندگان بسیار مهم بود شکسته شد و این شکسته شدن موجب خواهد شد که کاغذ تا 550 هزار تومان نیز پایین بیاید و کاهش قیمت کاغذ تحریر نیز همین طور ادامه پیدا کند.

  قدبیگی تصریح کرد:‌  اکنون قیمت تمام شده کاغذ برای واردکننده بندی 600 تا 610 هزار تومان است،‌ پس می‌توان گفت که کاغذ تحریر در بازار آزاد زیر قیمت تمام شده است. اما به نظر می‌رسد که پس از پایان ماه رمضان و شروع فعالیت نامزدهای ریاست جمهوری ما با تقاضای جدیدی در بازار کاغذ روبرو شویم که قیمت‌ها را افزایش خواهد داد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 − یک =