قیمت کاغذ تحریر و چاپ فروکش کرد

  0
  72
  تولید کاغذ تحریرداخلی

  قیمت کاغذ تحریر و چاپ که در روزهای نخست هفته گذشته با افزایش در بازار داد ناشران را درآورده بود،‌ در یکی دو روز پایانی هفته و امروز با کاهش چند ۱۰ هزار تومانی در قیمت‌ها روبرو شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ قیمت کاغذ تحریر و چاپ که در هفته نخست پس از تعطیلات نوروز با افزایش مواجه شده بود و به بندی 700 تا 710 هزار تومان رسیده بود، حالا چند روزی است که بازار نسبتا آرامی را پشت سر گذاشته است و این احتمال وجود دارد که در هفته پیش رو نیز دوباره با کاهش قیمت مواجه شود.

  نوسان قیمت کاغذ تحریر و چاپ

  بر این اساس قیمت کاغذ تحریر و چاپ که در هفته گذشته بندی 700 هزار تومان بود حالا به بندی 645 هزار تومان رسیده است، قیمتی که اگرچه هنوز هم برای مصرف کنندگان بالا و گران است اما با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ و افزایش هزینه‌های حمل و نقل و انبار داری و … برای واردکننده مقرون به صرفه است.

  از سوی دیگر ناشران هنوز در شوک افزایش قیمت چند ماهه کاغذ به بیش از دو برابر هستند،‌ حالا آن‌ها برای سال جدید باید با کاغذی فعالیت کنند که تا همین چند ماه پیش قیمتی کمتر از 400 هزار تومان داشت. تکلیف کاغذ یارانه‌ای نشر نیز همچنان نامشخص است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خبری از سرنوشت آن ندارد و باید منتظر ماند و دید که در ماه‌های پایانی مانده به عمر دولت حسن روحانی آیا ارز سال 99 برای کاغذ اختصاص پیدا می‌کند یا نه؟.

  بیشتر بخوانید: پرواز دوباره قیمت کاغذ تحریر در سال جدید

  اگر پاسخ این سوال مثبت باشد تا اندازه‌ای می‌توان به نشر در سال جاری و حتی سال پیش رو امید بست در غیر این صورت ناشران و کارشناسان امور نشر و حتی شخص معاون فرهنگی ارشاد بارها اعلام کرده‌اند که نشر را یارای فعالیت با این قیمت‌ها در بازار کاغذ نیست. مطمئنا با قطع سهیمه یارانه کاغذ و ورود رسمی ناشران به بازار قیمت‌ها دچار افزایش بیشتری نیز خواهند شد و برآورد کارشناسان این است که در این صورت و با توجه به کاهش واردات کاغذ به دلایلی از جمله عدم همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی و موانع پیش رو با کمبود و گرانی‌های بیش از پیش نیز مواجه خواهیم شد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 − 1 =