تشریح اقدامات اخیر کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا

  گفت و گو با غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌ های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان‌ های کشور

  0
  57
  کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا

  تاکنون سه جلسه کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا در وزارت صمت برگزار شده که موضوع کاغذ،‌ واردات و تولید آن بررسی شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم؛ غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌ های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان‌ های کشور از برگزاری جلسات کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا در وزارت صمت خبر داد و گفت:‌ تاکنون سه جلسه در این کارگروه به دعوت وزارت صمت و با حضور نمایندگانی از وزارت ارشاد،‌ وزارت آموزش و پرورش،‌ اتحادیه‌ های چاپ و نشر،‌ تعزیرات،‌ رئیس انجمن واردکنندگان،‌ نماینده سندیکای تولیدکنندگان و… برگزار شده است،‌ جلسه نخست به دعوت  مدیرکل سلولزی و نساجی،‌ جلسه دوم و سوم نیز به دعوت معاونت خدمات بازرگانی برگزار شده است.

   وی ادامه داد:‌ نخستین مطالبه ما در این کارگروه تسهیل در پرداخت ارز برای واردات کاغذ و زینک محسوب می‌ شوند که جزو ملزومات اصلی چاپ بود. در وضعیت فعلی واردکنندگان کاغذ و وزینک در دریافت ارز برای واردات با مشکلاتی مواجه هستند.

  شجاع افزود: موضوعات دیگری نیز از قبیل نوسانات وزن بسته‌ های کاغذ A4 و سامانه افق وجود داشت که مطرح شد.در موضوع سامانه افق هر واردکننده کاغذ باید هر کالایی که وارد می‌کند را در سامانه ثبت کرده و دو ماه وقت دارد که آن را بفروش برساند؛ این در حالی است که فروش این کالاها بیش از دو ماه زمان‌بر است.

   وی ادامه داد: مورد دیگر محدودیت‌ های واردات است،‌ تاجری که سال گذشته تحریر وارد کرده امسال نمی‌تواند گلاسه یا کاغذ دیگری وارد کند‌؛ در حالیکه تاجر تخصصی کاغذ باید بتواند همه محصولات سلولزی را وارد کند.

  شجاع همچنین از توجه به تولید داخلی در سه جلسه کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا خبر داد و گفت: در کارگروه تنظیم بازار کاغذ و مقوا بر حمایت از تولید داخلی کاغذ تاکید شد،‌ مشکلاتی که تولیدکنندگان دارند‌، مشکلاتی که در واردات مواد اولیه از جمله خمیر و چوب وجود دارد بیان شد.

  بیشتر بخوانید: وعده های وزیر برای حل مسئله کاغذ

  وی گفت:‌ موضوع دیگری که ما مطرح کردیم جابه‌جایی کارگروه کاغذ از وزارت ارشاد به وزارت صمت بود. تا کار تخصصی‌تر پیش رود. همچنین برخورد قاطع با سه واردکننده‌ای که  از را از وزارت ارشاد گرفته و کاغذی تحویل نداده‌اند، از دیگر مطالبات ما بود که نماینده تعزیرات وعده پیگیری داد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 − چهار =