پتانسیل های بالای رشد در صنعت چاپ بوشهر

  گفت و گو با ابوالفضل یاری مدیر داخلی مجموعه  چاپ ریحان گرافیک

  0
  85
  چاپ بوشهر

  صنعت چاپ بوشهر نیاز به حمایت های دولتی دارد، حمایت های دولتی در راستای کنترل قیمت های مواد اولیه و همچنین تجدید نظر کردن در اخذ مالیات از چاپخانه ها می تواند کمک موثری برای ارتقا صنعت چاپ استان باشد.

  ابوالفضل یاری مدیر داخلی مجموعه  چاپ ریحان گرافیک است. وی درباره وضعیت صنعت چاپ بوشهر به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: استان بوشهر چاپخانه های خوبی دارد که می توانند در زمینه بسته بندی و کارتن سازی فعالیت کنند؛ در حال حاضر نیز مجموعه هایی هستند که در این حوزه کار می کنند و علاوه بر کارهای داخل استان سفارش هایی از استان های بزرگی مانند اصفهان دارند.

   چاپ بوشهر

  وی در ادامه افزود: بیشتر کارهایی که در استان انجام می شود مربوط به بخش مواد غذایی دریایی و محصولات کشاورزی مانند خرما می شود. استان بوشهر ظرفیت های بسیار بالایی برای رشد و توسعه دارد، شرکت های پتروشیمی در عسلویه وجود دارند که بیشتر سفارشات خود را به تهران و استان های دیگر می فرستند و به این ترتیب بخش قابل توجهی از سفارشات که می تواند در داخل استان انجام شود به بیرون از بوشهر فرستاده می شود؛ اگر کار وجود داشته باشد مجموعه های خدماتی نیز پای کار می استند و صنعت چاپ استان بوشهر رونق می گیرد.

  مدیر داخلی مجموعه ریحان گرافیک بیان داشت: چاپخانه های استان بوشهر در بخش انجام خدمات عمومی که شامل ست های اداری ، کارت ها و کارهای رومیزی می شود توانایی انجام کار دارد اما توان رقابت با قیمت و تنوع کار با چاپخانه های تهران را ندارد؛ این موضوع البته قابل حل است. چاپخانه ها می توانند با تجمیع قدرت خود یک مرکز انجام کارهای عمومی را در خود استان ایجاد کنند و این البته مستلزم اعتماد مشتریان و درون سپاری سفارش ها است. چاپ بوشهر

  یاری یکی از مهم ترین مشکلات چاپخانه داران استان بوشهر را در عدم ثبات قیمت های مواد اولیه دانست و اظهار داشت: اکثر مشتریانی که ما با آن ها کار می کنیم به صورت نقد تسویه حساب نمی کنند و پرداخت اجرت چاپخانه ها را به تعویق می اندازند، زمانی دستمزد چاپخانه ها پرداخت می شود که ارزش پول کاهش یافته است و این موضوع باعث می شود حاشیه سود چاپخانه داران پایین بیاید؛ از طرفی در حال حاضر ما با عدم ثبات قیمت های مواد مصرفی مواجه هستیم، برای مثال شما امروز کاغذ را 100 تومان تهیه می کنید و دو هفته بعد باید 150تومان بابت خرید همان کاغذ بپردازید.

  این موضوع باعث می شود نتوانید یک قیمت ثابت به مشتری بدهید و علاوه بر آن در میزان محاسبه سود و زیان کارهایتان نیز با مشکل مواجه می شوید؛ از همین رو نمی توان یک قیمت ثابت به مشتری اعلام کرد و به این ترتیب اعتماد و رضایت مشتریان از دست می رود.

   چاپ بوشهربیشتر بخوانید: افزایش تعرفه‌ های گمرکی به صنعت چاپ آسیب می زند

  مدیر داخلی ریحان چاپ گرافیک افزود: مجموعه ما از سال 86 به طور رسمی مجوز گرفت و با کار در حوزه طراحی چاپ فعالیتش را آغاز کرد؛ در سال 88 نیز با خرید دستگاه های جدید به حوزه لارج فرمت راه پیدا کردیم و سال 90 تجهیزات چاپ دیجیتال و خدمات تکمیلی را به مجموعه اضافه کردیم، مجموعه طراحی و چاپ ریحان گرافیک خدمات مربوط به حوزه بسته بندی را  نیز به مشتریان ارائه می دهد. سال 97  با وارد کردن دستگاه های لیزر به این بخش ورود پیدا کردیم؛ در حال حاضر ریحان گرافیک کلیه خدمات مربوط به چاپ، پیش از چاپ و پس از چاپ را به مشتریان خود ارائه می دهد. چاپ بوشهر

  وی اظهار داشت: صنعت چاپ بوشهر نیاز به حمایت های دولتی دارد، حمایت های دولتی در راستای کنترل قیمت های مواد اولیه و همچنین تجدید نظر کردن در اخذ مالیات از چاپخانه ها می تواند کمک موثری برای ارتقا صنعت چاپ استان باشد.

  ایجاد اتحادیه مستقل برای چاپ بوشهر

  یاری در ادامه ایجاد یک اتحادیه قوی و جدا گانه برای صنعت چاپ را مهم و ضروری دانست و افزود: متاسفانه صنعت چاپ در استان بوشهر یک اتحادیه جداگانه و مستقل ندارد و زیر نظر اتحادیه عکاسان و نوشت افزار قرار دارد؛ یکی از اقدامات مهمی که می توان انجام داد ایجاد اتحادیه برای این صنف در استان بوشهر است به این ترتیب چاپخانه ها می توانند مطالبات خود را بیان کنند، دوره های آموزشی توسط اتحادیه برگزار کنند و کارهایشان را به صورت حقوقی و از طریق اتحادیه پی گیری  و حل و فصل کنند. ایجاد اتحادیه مستقل می تواند کمک بزرگی برای احیای صنعت چاپ استان ایفا کند.

   چاپ بوشهر

  مطلب قبلیتجربه حس چاپ مخملین بر کاغذ سنگ تجارت گستر اطلس ایرانیان
  مطلب بعدیدستمزد مبنای کسر حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × چهار =