مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین برگزار شد

  0
  72
  مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین با بیان اینکه این استان در حوزه صادرات محصولات چاپی جایگاه بسیار خوبی دارد از تشکیل اتحادیه چاپ در آینده نزدیک خبر داد. 

  مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین و ارائه آمارهای صنعت چاپ این استان 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین محمد حسین اسماعیلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در مراسم مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین که صبح چهارشنبه 24 آذر در سالن مولانای مجتمع فرهنگی هنری ارشاد استان برگزار شد، گفت: حوزه چاپ یک حوزه بسیار مهم، ارزشمند و با سابقه درخشان است که نقش و جایگاه بسیار مهمی دارد.

  وی ادامه داد: چاپ امروزه به عنوان یک هنرصنعت شناخته می شود؛ اگر تولیدات فرهنگی و هنری به زیور طبع آراسته نشود در تاریخ ماندگار نخواهد شد، لذا از این منظر چاپ اهمیت بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر در دنیای کنونی که دنیای تکنولوژی و دیجیتال است، حوزه چاپ را به عنوان یک صنعت نیز می شناسند و از این بابت نیز جایگاه بسیار رفیعی دارد.

  اسماعیلی در ادامه مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین داد: در استان قزوین نیز این هنرصنعت به عنوان یک بخش بسیار مهم و ویژه در فرهنگ و صنعت استان می درخشد و در استانهای کشور هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی جایگاه ویژه‌ای دارد.

  مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۱۴۶ واحد چاپ در استان قزوین در حال فعالیت هستند که از این واحد ۸۰ واحد چاپ دیجیتال و ۳۵ واحد افست است. از این حیث جایگاه بسیار خوبی داریم و بسیاری از استان‌های دیگر نیز سفارش‌های چاپی خود را در استان قزوین تهیه می کنند.

  وی گفت: استان قزوین همچنین در حوزه صادرات محصولات چاپی هم جایگاه بسیار خوبی دارد و محصولات چاپی آن به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و ارمنستان صادر می شود.

  مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزویناین مسئول فرهنگی در مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین عنوان داشت: این هنر صنعت در استان قزوین با وجود اینکه ظرفیت های بسیار خوبی دارد ، مشکلات بسیاری نیز گریبانگیر این حوزه است و ما نیز به این موضوع آگاهی داریم؛ مثلاً موضوع تحریم ها در سال‌های اخیر مشکلات بسیاری را از لحاظ ارزی، صادرات و واردات ایجاد کرد و موضوع شیوع کرونا نیز مزید بر علت شد و مشکلات بسیار زیادی را در صنعت چاپ ایجاد کرد و خسارت های عمده ای را به این هنر صنعت وارد ساخت.

  وی ابراز داشت: البته ما سعی کردیم بخشی از این خسارت ها را در قالب بسته های حمایتی و تسهیلاتی که ارائه می دهیم، کاهش دهیم هرچند که می‌دانیم این تسهیلات تنها یک التیام موقت هستند و لازم است که حمایت های بیشتری در این زمینه انجام شود.

  اسماعیلی ادامه داد: ما در طول سال ۹۹ و در طی سال جاری در مجموع ۱۳ میلیارد و ۳۷۲ میلیون تومان تسهیلات به صورت وام به واحدهای چاپ استان از طریق سامانه کارا و تحفه ارائه کردیم و سعی داریم این بسته‌های حمایتی همچنان ادامه داشته باشد به امید اینکه بخشی از آن خسارت ها را بتوان جبران کرد.

  وی عنوان داشت: مشکل دیگر در این حوزه، مراکز غیرمجاز هستند که در حوزه چاپ فعالیت می‌کنند لذا باید در این خصوص نظارت صورت پذیرد و همچنین هم افزایی میان دستگاه‌های مختلف نظارتی در این زمینه از ضروریات است.

  بیشتر بخوانید: مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ خراسان رضوی برگزار شد

  اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به  ظرفیت های بسیار بالای صنعت چاپ در استان و سفارش هایی که در این زمینه صورت می پذیرد؛ بحث واسطه گری یک موضوع کاملاً علمی در دنیای کنونی است و اگر به صورت دقیق ، شفاف و علمی انجام شود می تواند در حوزه های مختلف صنعتی کارگشا و موثر باشد.

   

  خبر خوش مدیر کل در مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین 

  وی در ادامه برگزاری مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین ابراز داشت: بحث اتحادیه مستقل در حوزه چاپ یک موضوع قدیمی است و ما در این زمینه جلسات بسیار زیادی را با سازمان صمت استان داشته‌ایم و امیدواریم در آینده نزدیک با رسیدن به حد نصاب لازم تعداد چاپخانه های شهر قزوین، بتوانیم اتحادیه مستقل قدرتمند و تخصصی در این حوزه داشته باشیم.

  وی در پایان با تشکر از اساتید و پیشکسوتان حوزه چاپ استان و فعالین این عرصه که با وجود شرایط سخت همچنان چرخه فعالیت های چاپی را به گردش در می آورند ابراز امیدواری کرد با تلاش های بی شائبه آنان و حمایت‌ دستگاه‌های متولی در استان و کشورمان شاهد شکوفا شدن بیش از پیش حوزه چاپ در استان قزوین باشیم.

  مراسم تجلیل از فعالان چاپ استان قزوین

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 + 12 =