طرح مسئله گرانی مواد پلیمری و گلایه فعالان چاپ به وزیر صمت

  0
  73
  ابوالحسنی کارگران چاپخانه‌ها ناوگان صنعت چاپ ایران

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران از جلسه فعالان این صنف با وزیر صمت خبر داد و گفت: در این جلسه از گرانی مواد پلیمری که تولید داخلی دارند نیز گلایه ‌هایی مطرح شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، صنعت چاپ و بسته ‌بندی در دهه 90 مسیری متفاوت را طی سال‌ های پس از پیروزی انقلاب گذرانده است،‌ در همان سال ‌های ابتدایی دهه 90 عمده نگرانی فعالان این صنعت و  مسئولان فرهنگی این بود که اساساً این صنعت به ‌عنوان یک صنعت در ایران شناخته نمی ‌شود و واردات بی‌ رویه محصولات چاپی و خروج ارز ناشی از آن اجازه نمی ‌داد که این صنعت نفس بکشد.

  شرکت ‌های داخلی عمده سفارشات خود را به کشورهایی از جمله ترکیه می ‌دادند و شرکت ‌های ترک که بازار خوبی در ایران داشتند،‌ اقدام به تأسیس شعبه در ایران می‌ کردند.

  واردات محصولات چاپی در سال‌ های ابتدایی دهه 90 بنا به گفته مدیرکل ارشاد وقت ماهانه سه هزار میلیارد تومان بوده است، اما در یک حرکت ناگهانی و طی چهار تا پنج سال اخیر ورق برگشت و واردات محصولات چاپی در کشور به ‌شدت کاهش یافت و از واردات یک ‌میلیارد دلاری به کمتر از 50 میلیون دلار رسید. حالا این شرکت ‌های ایرانی هستند که نه ‌تنها عمده محصولات مورد نیاز را در داخل تولید می ‌کنند بلکه چرخ صادرات را نیز اگرچه کند ولی به گردش انداخته ‌اند.

  با وجود پیشرفت ‌های نسبی در این صنعت به نظر می ‌رسد اگر موانع دولتی و قانونی پیش پای دست ‌اندرکاران این صنعت برداشته شود،‌ دسترسی به مواد اولیه مطلوب فراهم شود و نگاه حمایتی به تولید وجود داشته باشد،‌ سرعت رشد در صنعت چاپ بیش از روند فعلی خواهد بود. در سال‌ های اخیر مطالبات بسیاری از سوی فعالان این صنعت مطرح شده است؛ مطالباتی که به امید است در دولت جدید مسیری برای دستیابی به آنها ایجاد شود.

  گرانی مواد پلیمریتشکیل کارگروه های تخصصی

  در این زمینه اخیراً فعالان صنف چاپ به همراه چند رسته شغلی دیگر، دیداری با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته ‌ا‌ند؛ دیداری که امید است به نتایج راهگشایی برای این صنعت منجر شود. احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران با اشاره به این دیدار گفت: در این دیدار که هفته گذشته برگزار شد‌، برخی از اقتصاددانان، تولیدکنندگان بزرگ و انجمن ‌ها از جمله فعالان چاپ حضور داشتند و قرار شد که ما مشکلات بزرگ را مطرح کنیم و در ادامه در کارگروه‌ های تخصصی که ذیل این وزارتخانه شکل می‌ گیرد، مسائل ریزتر به صورت تخصصی بررسی شود.

  وی ادامه داد:‌ یکی از مشکلات صنعت چاپ در ماه‌ های گذشته بحث گرانی مواد پلیمری است که به صورت 100 درصدی از متری 15 تومان به متری 65 هزار تومان رسیده است؛ این در حالی است که تولید این مواد به صورت 100 درصد در داخل انجام می ‌شود.

   ابوالحسنی تصریح کرد: موضوع دیگر واردات محصولات چاپی است که در داخل کشور امکان تولید آنها وجود دارد. برای نمونه ما در داخل امکان تولید همه نوع لیبل‌ را داریم،‌ اما باز هم شاهد واردات انواع مختلفی از لیبل به کشور هستیم،‌ ما از وزیر صمت خواستیم،‌ گمرک را وارد عمل کند تا محصولات وارداتی کاهش پیدا کنند.

  وی ادامه داد: مشکل دیگر در صادرات است؛ در صادرات هیچ زمینه ‌ای برای چاپ فراهم نشده است. برای نمونه شکلات کالایی است که در صادرات ایران مطرح است،‌ اگر ما 100 میلیون دلار صادرات شکلات داریم،‌ 20 درصد آن ناشی از چاپ خوب است،‌ اما ارز‌ آوری که این سهم چاپ برای کشور دارد،‌ دیده نمی ‌شود.

  بیشتر بخوانید: بسته‌ بندی‌ های پلیمری و نگرانی های فعالان صنعت چاپ

  گرانی مواد پلیمریرسیدگی به وضعیت گرانی مواد پلیمری

  پیش از این نیز علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران خراسان رضوی از اهمال تولیدکنندگان پلیمری و زیانی که به صنعت چاپ می رسد انتقاد کرده و گفته بود: یکی از مشکلات ریشه ‌ای ما در بحث پلیمرها و سلفون است،‌ تولیدکننده ‌های داخلی این محصولات نیاز بازار را تامین نمی ‌کنند‌، تولید وجود دارد اما به صورت رسمی وارد بازار نمی ‌شود‌، این معضلی است که وزارت صنایع باید آن را حل کند.

  به گفته وی؛ واحدهای تولیدی باید محصولات خود را به اندازه نیاز و به صورت کافی وارد بازار کنند‌، این ها یک روز اعلام کردند که می ‌توانند نیاز بازار را تأمین کنند؛ بنابراین تعرفه واردات افزایش پیدا کرد که از تولید حمایت شود، حالا که تعرفه افزایش یافته و محصول وارداتی گران تمام می ‌شود،‌ تولید داخل نیز به اندازه کافی عرضه نمی ‌شود.

  گرانی مواد پلیمری

  مطلب قبلیخطر حذف ارز۴۲۰۰تومانی برای رسانه های مکتوب
  مطلب بعدیآئین افتتاح نمایشگاه مجازی کتاب تهران با حضور وزیر برگزار می‌ شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یازده − 4 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.