واحدهای صنفی صحافی بدون مجوز پلمپ می شوند

  0
  62
  خدمات صنف صحافان

  رئیس اتحادیه صحافان تهران از شدت گرفتن برخورد با واحدهای صنفی صحافی بدون مجوز این اتحادیه خبر داد و گفت از این پس واحدهای بدون مجوز که اخطار دریافت کرد‌ه‌اند اما برای دریافت جواز اقدام نکرده‌اند، پلمب خواهند شد.

  واحدهای صنفی بدون مجوز بازار هم‌صنفی‌ های خود را خراب می‌ کنند

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا جلیل غفاری‌ رهبر، رئیس اتحادیه صحافان تهران با اشاره به ضرورت دریافت جواز کسب صحافان از این اتحادیه، گفت: ما پیش از این بارها به واحدهای غیرمجازی که شناسایی کرده‌ ایم، اخطار داده‌ ایم که برای دریافت جواز خود به اتحادیه مراجعه کنند که فقط تعداد محدودی از آن‌ ها این کار را انجام داده‌ اند.

   وی با بیان اینکه اکنون برای پلمب این واحدهای صنفی صحافی اقدام خواهیم کرد، افزود: اگر هم تاکنون اقدامی نکردیم به این دلیل بوده که این افراد همکار ما هستند و از سوی دیگر بیکاری در میان صنف وجود دارد و نمی‌خواستیم تداخلی در روند فعالیت همکاران ایجاد شود.

   غفاری‌رهبر ادامه داد: اما از سوی دیگر شاهدیم که این اشخاص به بدنه صنف صدمه می‌زنند زیرا بخش عمده آن‌ها زیر قیمت مصوب اتحادیه و عرف در میان صحافان کار انجام می‌دهند و بازار هم‌صنفی‌ های خود را خراب می‌ کنند.

   وی با اشاره به وجود افراد بدون جواز در همه اصناف، عنوان کرد: بخش عمده‌ ای از این  واحدهای صنفی صحافی در زیرزمین یا پارکینگ کار می‌کنند، درحالی که طبق قانون واحدها باید در محیط‌های اداری، ‌تجاری و کارگاهی باشد تا جواز بگیرند.

   غفاری‌ رهبر با بیان اینکه ما طبق قانون نمی‌ توانیم به بسیاری از این کارگاه‌ ها جواز بدهیم، گفت: اگر بخواهیم نسبت به تعطیلی یا پلمب واحد اقدام کنیم، با یکسری تبعات و مشکلات در میان همکاران روبه‌رو می‌ شویم اما ساماندهی صنف اولویت دارد.

   به گفته وی، برخی واحدهای صنفی نیز در محیط کارگاهی یا اداری قرار دارند اما برای دریافت مجوز اقدام نمی‌کنند که برای این گروه‌ها اعمال قانون خواهد شد.

  وی به شناسایی بخش عمده این  واحدهای صنفی صحافی بدون مجوز اشاره کرد و افزود: از میان 10 واحد اخیر، مجبور به پلمب و تعطیلی دو کارگاه شدیم که باخبر شدیم از محل‌ های دیگر به کارگاه خود رفت و آمد دارند اما هشت کارگاه دیگر جواز خود را دریافت کردند.

  بیشتر بخوانید: رانت‌بازی و نابودی صنعت چاپ استان البرز

   وی در ادامه به بحث تاسیس و راه‌ اندازی شهرک صحافان هم اشاره کرد و یادآور شد: اگر این شهرک راه‌ اندازی شود، بخش عمده  واحدهای صنفی صحافی بدون مجوز می‌توانند به این شهرک بروند اما کارهای اداری شهرک دچار مشکلاتی شده که امیدواریم به‌زودی برطرف شود.

  غفاری‌ رهبر همچنین به مشکلاتی که واحدهای صنفی بدون مجاز ایجاد می‌کنند، اشاره کرد و گفت: برخی از شاگردان کارگاه‌ ها بعد از چند سال فعالیت به دلیل پایین بودن دستمزدها تصمیم می‌گیرند مستقل شوند و به صورت زیرپله‌ ای و ارتباطاتی که گرفته‌ اند کار می‌ کنند، ‌این افراد اغلب با دستمزدهای پایین کار می‌ کنند تا جذب مشتری بیشتری داشته باشند.

   وی تاکید کرد: اما مساله اینجا است که در هر رشته کاری ظرفیت‌شناسی نشده و نمی‌ شود، در حوزه چاپ، صحافی و… هیچ وقت وجوه مختلف کار سنجیده نمی‌شود و افراد با خریداری دستگاه و تجهیزات بعد از مدتی می‌ بینند که بازار اشباع شده است.

   غفاری‌رهبر در پایان با بیان اینکه اکنون اتحادیه صحافان 700 عضو در رسته‌ های مختلف دارد، گفت: می‌ توانم به جرات بگویم که حدود دو برابر این اعضا،‌ واحدهای صنفی بدون مجوز داریم و حتی عده‌ ای دیگر نیز برای گرانی اجاره‌ بها از تهران خارج شده‌ اند و به سمت شهرری‌،‌ شهرقدس، پاکدشت و رودهن رفته‌‌ اند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 − یازده =