رانت‌بازی و نابودی صنعت چاپ استان البرز

  گفت و گو با سید روح‌الله حشمتی مدیر چاپخانه امیرکبیر

  0
  70
  نابودی صنعت چاپ استان البرز

  نابودی صنعت چاپ استان البرز با عملکردهای ناصحیح؛ متأسفانه با استفاده از رانت‌ها و روابط پشت پرده می‌توانند مواد اولیه‌ای همچون کاغذ را با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از چاپخانه‌های دیگر تهیه کنند و درنتیجه قیمت‌های سایر چاپخانه‌ها را شکسته و باعث ورشکستگی چاپخانه‌های کوچک‌تر می‌شوند.

  سید روح‌الله حشمتی مدیر چاپخانه امیرکبیر است. چاپخانه امیرکبیر که مجهز به دستگاه‌های ملخی، لترپرس، ریسو، افست، لیزر و غیره است از صفر تا صد کارهای مربوط به حوزه چاپ را در مجموعه‌ی خود به انجام می‌رساند.

  مدیر چاپخانه امیرکبیر درباره وضعیت صنعت چاپ استان البرز به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ استان البرز تا چند سال پیش وضعیت خوبی داشت اما به دلیل مشکل تحریم‌ها، بالا رفتن قیمت ارز و بی‌ثباتی بازار اوضاع این بخش روزبه‌روز در رکود بیشتری فرو رفته است.

  حشمتی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات ما وجود رقابت ناسالم است. چاپخانه‌های بزرگی که در شهر تهران به وجود آمده‌اند متأسفانه با استفاده از رانت‌ها و روابط پشت پرده می‌توانند مواد اولیه‌ای همچون کاغذ را با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از چاپخانه‌های دیگر تهیه کنند و درنتیجه قیمت‌های سایر چاپخانه‌ها را شکسته و باعث ورشکستگی چاپخانه‌های کوچک‌تر می‌شوند؛ زمانی که چاپخانه‌ای به قیمت یک‌چهارم چاپخانه‌های دیگر کار را به انجام می‌رساند مسلماً شما برای به‌صرفه تمام شدن کارتان آن را به چاپخانه‌ی مزبور می‌سپارید و به این ترتیب چاپخانه‌های دیگر روزبه‌روز ضعیف‌تر می‌شوند. نابودی صنعت چاپ استان البرز به این صورت و اندک اندک رخ خواهد داد.

  بیشتر بخوانید: بررسی معضلات چاپ در نشست روسای اتحادیه‌ های چاپخانه داران سراسر کشور

  جلوگیری از نابودی صنعت چاپ استان البرز به کمک تولید

  وی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از مسائل استان ما وجود دفاتر تبلیغاتی، ویزیتورها و مراکز کپی و چاپ متعدد است. یک چاپخانه برای آنکه بتواند به حیات خود ادامه دهد مجبور است هزینه‌های بسیاری را تقبل کند، از هزینه‌های مربوط به پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده گرفته تا هزینه‌های مربوط به حقوق کارکنان و بیمه آن‌ها، همچنین هزینه‌های جانبی آب و برق و… اما این مراکز بدون آنکه مجبور به پرداخت هزینه‌ای باشند کارهای چاپی را با قیمت‌های پایین‌تر انجام می‌دهند. در این خصوص رایزنی‌ها و صحبت‌های بسیاری با ارشاد و مسئولان انجام داده‌ایم اما متأسفانه هنوز جواب درستی دریافت نکرده‌ایم.نابودی صنعت چاپ استان البرز

  حشمتی در پایان آینده صنعت چاپ استان البرز را روشن توصیف کرد و افزود: با تمام این مشکلات بنده باز هم معتقدم که این استان پتانسیل‌ بالایی برای رشد و پیشرفت دارد؛ همان‌طور که عرض کردم با توجه به کارخانه‌های بزرگی که در این منطقه وجود دارد، هم‌جواری استان البرز با تهران و همچنین حضور مراکز تولیدی دلایلی است که می‌تواند نقش مؤثری در پیشرفت صنعت چاپ ایفا کند اما مشکلاتی نیز در این بین وجود دارد که در حال حاضر باعث ایجاد رکود در این بخش شده و برای رفع آن نیاز به توجه و عملکرد صحیح مسئولان داریم. نابودی صنعت چاپ استان البرز 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 2 =