در رثای حسینعلی متین رضا؛ پیشکسوت و استاد صحافی ایران

  0
  59
  حسینعلی متین رضا

  غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌ های صنعت چاپ‌ و مصرف‌ کنندگان کاغذ استان‌ های کشور به‌ مناسبت 15 مرداد‌ ماه سالروز درگذشت حسینعلی متین رضا، پیشکسوت صحافی ایران نوشت: «زنده‌یاد حسینعلی متین رضا، افتخار صحافان، بارها از طرف کشورهای اروپایی دعوت به همکاری و مهاجرت شد ولی هیچ‌ گاه جلای وطن نکرد، چون عاشق ایران زمین بود هیچ ‌وقت حاضر نشد برای کار به خارج از کشور برود.»

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و فعال حوزه چاپ: «یاد استاد گرامی حسینعلی متین رضا بخیر؛ آشنایی حقیر با مرحوم برمی‌گردد به سال ‌های آخر دهه ۵۰ و شروع دهه ۶۰ که ایشان عضو هیات‌ مدیره اتحادیه صنف صحاف تهران بودند. به ‌جز تعدادی از پیشکسوتان صحاف کمتر کسی مانند بنده نزدیک به حدود چهاردهه اخیر ارتباط و فیض شاگردی اخلاقی و معرفتی و دینی از این بزرگوار نصیبش شده است.

  در آن زمان بنده حسابدار اتحادیه صحافان بودم، خاطرم هست در ماه‌های آخر سال اول جنگ جلسه هیات‌مدیره اتحادیه طول کشید و هوا تاریک شد و در تاریکی بمباران تهران با هواپیماهای صدام شروع و به اجبار چراغ‌ها را خاموش کردیم و با شمع جلسه ادامه یافت. خاطرم است اگر اشتباه نکنم استاد امین فرزند برومند استاد در یکی از این بمباران همراه پدر بودند.

  حسینعلی متین رضازنده‌یاد حسینعلی متین رضا همیشه حرف حق را می‌زد و در قرآن قرائت و ترجمه و خصوصاً در قرآن‌شناسی و تفسیر آن استاد تمام بودند. حرف‌های تازه و شناخت باطنی قران کریم دیدگاه تازه‌ای از دین مبین و شیعه علوی را تفسیر می‌کرد، روشنفکر دینی بود و عاشق روح بلند مادر اهل بیت‌(ع) فاطمه زهرا‌(س) بودند. سوال‌های دینی را که نمی‌شد از هرکسی پرسید از استاد می‌پرسیدم و عجیب دل را روشن و باورهای دینی راستین محمدی را در جان و تنم می‌دمید.

  اگر فرصتی پیش می‌آمد در محل صحافی مهمانش بودم با برنج استانبولی و ترشی که از خانه می‌آورد یا در محل کار دخترش؛ شیرین خانم استاد‌تمام صحافی می‌پخت که صدها بار مزه بهتر و گواراتر از کباب داشت.

  افتخار صحافان، بارها از طرف کشورهای اروپایی دعوت به همکاری و مهاجرت شد ولی هیچ‌گاه جلای وطن نکرد، چون عاشق ایران‌زمین بود هیچ‌وقت حاضر نشد برای کار به خارج از کشور برود. پاک زیست و از دنیای مادی ثروت و حتی ملک مسکونی و محل کسب برای بازماندگان بجا نگذاشت و در عوض با تربیت بهترین وارث خود، فرزندان دختر و پسر هنرمند و استاد‌تمام صحافی به یادگار گذاشت.

  بیشتر بخوانید: محمد جواد دلشاد؛ صحافی با دل شاد

  مرحوم متین‌رضا، عزت و احترام خاص در بین بیشتر هنرمندان طراحی و گرافیک، کانون نویسندگان، هنرمندان موسیقی و هنرمندان اصیل و پیشکسوت سینما و …  جایگاه ویژه‌ای داشت.

  متاسفانه بیشتر اهالی صنعت چاپ در دهه اخیر از جایگاه و ارزشمندی این انسان بزرگ شناخت پیدا کردند، مرحوم متین رضا، همیشه برای وحدت در میان صنف تلاش می‌کردند و خاطرات خوبی از خود به یادگار گذاشتند.

  روحش شاد و یادش گرامی»

  حسینعلی متین رضا

  مطلب قبلیقیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد به بندی 1 میلیون رسید
  مطلب بعدیمهار آتش‌ در راشا کاسپین زنجان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × 3 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.