آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران برگزار شد

  0
  282
  چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران

  آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران امروز (20 اردیبهشت ماه) در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار چاپ و نشر آنلاین آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران با حضور سید محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مونا ابروفراخ مدیرکل دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت‌افزار وزارت صمت، علی‌اکبر ابراهیمی مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از بزرگان و فعالان صنعت چاپ ایران برگزار شد.

   

  قدردان تلاش‌های بی وقفه بزرگان صنعت چاپ

  چهره های ماندگار صنعت چاپ ایراندر ابتدای این گردهمایی داوود شایسته خصلت به نمایندگی از هیئت امنای آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران ضمن خیر مقدم به میهمانان برنامه بیان کرد: امروز اینجا هستم تا با افتخار بگویم مردان چاپ هم صحبتی و هم نفسی با شریعتی، مطهری، هشترودی، حسابی، آل احمد، شفیعی کدکنی و صدها نام آور دیگر را شناسنامه معنوی خود می‌دانند.

  وی ادامه داد: امروز اینجا گرد هم آمدیم تا قدردان تلاش‌های بی وقفه بزرگانی باشیم که عمر گران مایه‌شان را در راه اعتلای فرهنگ این دیار سپری کردند. مردان و زنانی که در روزهای پر فراز و نشیب لحظه ای خم به ابرو نیاوردند.

  شایسته خصلت در ادامه سخنرانی خود در آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران ادامه داد: من به نمایندگی از هیئت امنای آیین سپاس چهره‌های ماندگار صنعت چاپ اینجا ایستاده‌ام تا حضورتان را در بزم کلمه و اندیشه، تلاش و سخت کوشی گرامی بدارم.

   

  رویدادی بی نظیر در صنعت چاپ

  چهره های ماندگار صنعت چاپ ایراندر ادامه آیین سپاس چهره‌های ماندگار رضا منصوری از دیگر نمایندگان هیئت امنای این مراسم بیان داشت: امروز مفتخریم پس از تلاشی ۳۰ ماهه، آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران به بار نشسته و اکنون شاهد برگزاری با شکوه آن هستیم. رویدادی که بی تردید در تاریخ این صنعت، بی نظیر است.

  وی ادامه داد: آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران در پاییز سال ۱۳۹۸ از سوی عزیزانی چون مجید پریخواه و محمد رسولی با هدف مستندسازی تاریخ یکصد ساله اخیر چاپ کشور در قالب ساخت فیلم و تدوین کتاب در آستانه ورود به قرن پانزدهم ارائه شد.

  وی ادامه داد: برگزاری این مراسم با استقبال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه اداره کل چاپ و نشر روبرو شد و اهالی صنعت چاپ با تکیه بر ظرفیت و توانمندی های خود اجرای آن را برعهده گرفتند.

  منصوری خاطر نشان کرد: برگزاری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران کاری سترگ بود و یاری همگان را می‌ طلبید. از این رو در گام نخست نشست‌ هایی با دعوت از صاحبنظران، کارشناسان و متخصصان چاپ و صنایع وابسته برگزار شد و تشکیلاتی با نام هیئت امنای آیین سپاس چهره‌های ماندگار صنعت چاپ با حضور ۱۴ تن از بزرگان این صنعت از سراسر کشور به ریاست اسکندر خمسه پور شکل گرفت.

   

  صنعت چاپ در هم تنیده با زندگی امروز ما است

   آیین سپاس چهره‌های ماندگار صنعت چاپدر بخش دیگری از آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران، سید محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری اظهار داشت: برگزاری این گردهمایی کاری ارزشمند است چرا که تقدیر و تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان ریشه در فرهنگ، آیین و ارزش‌ های دینی و ملی ما دارد.

  وی ادامه داد: صنعت چاپ در سال ۱۲۲۵ هجری قمری توسط میرزا صالح شیرازی در بازگشت از سفر اروپا به ایران و شهر تبریز وارد شد. حدود ۵۰ سال چاپ سنگی بود و بعدها تحولاتی در این صنعت رخ داد تا امروز به چاپ دیجیتال و افست رسیدیم. صنعت چاپ امروز یک صنعت فرابخشی و فراگیر و در هم تنیده با زندگی امروز ما است.

  حسینی در پایان سخنان خود در آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران خاطر نشان کرد: در دوره جدید، دولت بر حمایت از صنایع و تولیدات در حوزه‌های گوناگون اهتمام دارد. جلساتی را با دوستان در رابطه با صنعت چاپ داشتیم که مشکلات خود را مطرح کردند که اگر نیاز باشد برای رفع آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

   

  روزی به یاد ماندنی برای چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران

  چهره های ماندگار صنعت چاپ ایراندر ادامه احمد ابوالحسنی مدیر اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران اظهار داشت: خانواده بزرگ صنعت چاپ ایران امروز باعث افتخار میهن عزیزمان هستند. امروز در تاریخ صنعت چاپ ماندگار خواهد شد چرا که شاهد تقدیر و تجلیل از عزیزان و پیشکسوتانی هستیم که در طول قرن گذشته و سال‌های متمادی همواره برای رشد و اعتلای این صنعت کوشش کرده‌اند.

  وی خطاب به معاون پارلمان ریاست جمهوری گفت: اتاق اصناف و وزارت ارشاد به عنوان متولیان صنعت چاپ با استانی شدن اتحادیه چاپخانه داران موافقت کرده است اما به رغم تمام تلاش هایی که در این رابطه شده هنوز این اتفاق رخ نداده است. امیدواریم که هرچه زودتر شاهد استانی شدن اتحادیه شویم.

  در آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران از مرحوم مرتضی نوریانی، پدر صنعت نوین چاپ ایران، مرحوم عبدالرحیم جعفری پایه گذار انتشارات امیر کبیر، مرحوم همایون صنعتی زاده از پایه گذاران شرکت افست و مرحوم جعفر صمیمی از دیگر پایه گذاران شرکت افست به عنوان مفاخر صنعت چاپ تقدیر و لوح تقدیر این بزرگان به نمایندگانشان اهدا شد.

  همچنین از دو کتاب رباعیات حکیم عمر خیام با خط شکسته نستعلیق استاد یدالله کابلی و چاپ هفتم آثار سه سال اخیر استاد محمود فرشچیان منتشر شده در نشر گویا رونمایی شد.

  در بخش دیگری از آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران از احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران و مدیر اجرایی این مراسم به پاس تلاش‌ مداوم برای صنعت چاپ ایران تقدیر به عمل آمد.

  از دیگر بخش‌های آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران می‌توان به اجرای گروه کر فیلارمونیک ایران اشاره کرد. همچنین از ۱۰۰ چهره ماندگار صنعت چاپ ایران در دو بخش جداگانه پیشکسوتان و فعالان و چهره‌های شاخص صنعت چاپ ایران تقدیر شد.

  در انتها به پاس قدردانی و تلاش سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور کاشی حرم امام رضا (ع) از سوی مدیر اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران به وی اهدا شد.

  چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران آیین سپاس چهره‌های ماندگار صنعت چاپچهره های ماندگار صنعت چاپ ایرانچهره های ماندگار صنعت چاپ ایران

  مطلب قبلیتولید نوشت افزار هوشمند ایرانی در پارک علم و فناوری سمنان
  مطلب بعدیتامین مواد اولیه تولید کاغذ از بلاروس

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × 3 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.