انواع چاپ روی پارچه و موارد استفاده از آن ها

  0
  110
  چاپ روی پارچه

  امروز چاپ انواع مختلفی داشته و بر روی متریال ‌متفاوتی چون پارچه، پلاستیک، کاغذ و غیره صورت می‌پذیرد که در این مقاله قصد داریم با چاپ روی پارچه یا همان textile printer و انواع و ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

  روش های چاپ روی پارچه

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از اخبار رسمی، چاپ به‌ معنای انتقال مطالبی همچون اعداد، تصاویر، نوشته و علائمی از روی یک فرم به سطح دیگر و تکثیر آن به تعداد زیاد است. واژه چاپ از کلمه قدیمی چهاپ برداشته شده و آن را از مفعول چاو گرفته‌اند که به‌ معنای فشردن یک سطح بر روی سطح دیگر است. در زبان ترکی کلمه چاپ به‌ معنای کوبیدن و کوبش است و در متون مختلف چاپ به‌ معنای نقش‌ و نگار و مهر تعریف‌ شده است.

  چاپ روی پارچه روش‌ های متفاوتی دارد و به ‌منظور انتقال طرح و الگوی انتخابی بر سطح پارچه انجام می ‌شود. دقت در انتخاب رنگ و طرح انتخابی و همچنین دقت و ظرافت در حین چاپ، در کیفیت طرح منتقل‌ شده به پارچه مورد نظر بسیار تأثیرگذار است. از انواع چاپ روی پارچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  چاپ مقاوم، چاپ مستقیم، چاپ تخلیه، چاپ اسکرین، چاپ غلتکی، چاپ سابلیمیشن، چاپ مستقیم راکتیو، چاپ مستقیم پیگمنت، چاپ باسمه، چاپ حرارتی، چاپ شابلون ، چاپ دیجیتال مستقیم روی پوشاک DTG، چاپ اسپری.

   

  چاپ مقاوم‌

   در روش قسمت‌ هایی از پارچه توسط خمیر پوشانده شده و در هنگام رنگ پارچه، قسمت‌ های خمیری رنگ نمیشود. چاپ رنگرزی گره‌ای از این نوع روش چاپ روی پارچه است. 

   

  چاپ مستقیم

  چاپ مستقیم یک روش از چاپ روی پارچه است که همراه با رنگ صورت می‌گیرد و دستگاه چاپ روی پارچه در این روش بسیار گران است. ولی به دلیل ظرافت و دقت در این نوع چاپ، می‌ توانیم از هزینه بالای آن صرف ‌نظر کنیم.

   

  چاپ تخلیه

  در این روش از چاپ روی پارچه، قسمت‌ هایی از رنگ خود پارچه توسط مواد شیمیایی از سطح پارچه پاک می ‌شوند تا طرح موردنظر نمایان شود.

   

  چاپ سیلک اسکرین

  این روش از چاپ روی پارچه به این صورت است که از صفحه‌ های مجزا برای چاپ هر رنگ استفاده می‌ شود. برای مثال اگر طرحی دارای پنج رنگ بوده از پنج صفحه برای انتقال رنگ در چاپ استفاده می ‌کنند.

   

  چاپ غلتکی

  در این روش پارچه توسط غلتک پرز گیری و چروک گیری می ‌شود و پس‌ از انتقال آن به بلانکت، شابلون های روتاری که حاوی طرح موردنظر بوده و به شکل استوانه ‌ای هستند، چاپ را انجام می‌ دهند. خمیر چاپ هم به‌ صورت خودکار به داخل غلتک های حاوی طرح رفته و بر روی پارچه منتقل می ‌شوند.

   

  چاپ سابلیمیشن

  سابلیمیشن به‌ معنای روش چاپ به صورت تصعید و تبدیل جامد به گاز است. این نوع از چاپ علاوه ‌بر استفاده بر روی پارچه برای سایر موارد مانند لیوان، بشقاب و غیره هم استفاده می ‌شود. در این روش طرح انتخابی بر روی یک کاغذ چاپ‌ شده و کاغذ را روی پارچه قرار داده و مرکب مصرفی در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد از حالت جامد به گاز تبدیل و بر روی پارچه نشسته و طرح انتخابی بر روی پارچه چاپ می ‌شود.

  محدودیتی در این نوع از روش چاپ وجود نداشته و می ‌توان هم به‌ صورت تکی و هم تیراژ بالا چاپ را انجام داد.کاغذ مصرفی در این روش ارزان ولی مرکب آن گران است.

   

  چاپ مستقیم راکتیو

  چاپ دیجیتالی یا چاپ مستقیم راکتیو به چاپ پارچه با پرینترهای رایانه‌ای و دیجیتالی گفته شده که برای پارچه‌های گوناگون توسط رنگ‌های اسید، پیگمنت، دیسپرس و راکتیو استفاده میشود.نوع انتخاب رنگ در چاپ پارچه بر روی نوع رنگ چاپ تاثیر گذار بوده و چاپ راکتیو سبب ایجاد رنگ‌های درخشان بر روی پارچه می ‌شود.

   

  چاپ باسمه

  در این روش از طرح‌ های سنتی استفاده می‌کنند و طرح انتخابی را روی قالب ‌های چوبی و مسی کنده‌ کاری کرده و رنگ ‌های مورد نظر را روی قالب ریخته و با فشردن قالب بر روی پارچه طرح را منتقل می ‌کنند.

   

  چاپ حرارتی

  این روش جزء دسته چاپ به روش غیرمستقیم است و طرح انتخابی روی کاغذ سابلیمیشن چاپ و کاغذ طرح ‌دار بر روی پارچه قرار گرفته و با گذر از زیر دستگاه پرس حرارتی، طرح از کاغذ به سطح پارچه منتقل می‌ شود. در این نوع روش، چاپ دوام بیشتری نسبت‌ به سایر چاپ ‌ها دارد. 

   

  چاپ شابلون استنسیل

  در این روش چاپ بر روی پارچه بسیار آسان بوده و احتیاج به‌ مهارت خاصی ندارد. در این مدل از چاپ، شابلون را بر روی پارچه توسط چسب و سوزن ثابت نگه ‌داشته و رنگ‌ های انتخابی را با غلتک بر روی آن‌ها چاپ می‌کنیم.

   

  بیشتر بخوانید: رکود در بازار چاپخانه داران مازندران

   

  چاپ دیجیتال مستقیم (DTG)

   در این روش از یک پرینتر جوهر افشان استفاده‌ شده که طرح را به‌طور مستقیم بر روی لباس چاپ کرده و لباس چاپ‌ شده پس‌ از حرارت رنگش ثابت می‌ شود. در برخی از انواع چاپ یک ‌رنگ سفید بر روی پارچه چاپ‌ می شود تا رنگ پارچه بر طرح، تاثیرگذار نباشد.

   

  چاپ اسپری

  برای چاپ در این روش از تفنگ‌ های پخش رنگ و شابلون استفاده می ‌شود و اسپری توسط دست کنترل‌شده و احتیاج به ظرافت و دقت بالایی دارد.این نوع از چاپ شبیه به روش استنسیل بوده ولی تفاوت آن در این است که چاپ با اسپری کاری هنری و منحصربه‌فرد است.

  مطلب قبلی22 کتاب حوزه بازاریابی که باید آن ها را خواند
  مطلب بعدیکاهش سهمیه ارز مسافرتی از سوی بانک مرکزی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × سه =