راه اندازی تعاونی چاپخانه داران استان کرمان

  0
  44
  دانشگاه چاپ در استان یزد

   یکی از مهم‌ترین مشکلات چاپخانه داران استان کرمان در این روزها کمبود و گرانی مواد اولیه صنعت چاپ است، به همین منظور درصدد هستیم تا با راه‌اندازی تعاونی تا حدود زیادی این مشکل را برایشان مرتفع کنیم.

  محمدعلی قادری‌نژاد رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان کرمان درباره وضعیت چاپ این استان به خبرنگار چاپ و نشر گفت:در حال حاضر صنعت چاپ در این استان نیاز به رسیدگی‌های دولتی دارد. همان‌طور که مستحضر هستید صنعت چاپ یک صنعت وابسته است، هر کار تولیدی که انجام می‌شود به‌نوعی به این صنعت مربوط می‌شود؛ با این‌همه دولت توجهی به حل کردن مشکلات صنعت چاپ در استان کرمان ندارد.

  وی یکی از مشکلات چاپخانه داران استان کرمان را مسائل مربوط به دارایی و اداره مالیات عنوان کرد و افزود: مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که چاپخانه‌داران استان کرمان با آن درگیر هستند؛ از طرف دیگر کارهای چاپی استان کرمان در خود استان انجام نمی‌شود و به دلایل مختلف به شهرها و استان‌های دیگر فرستاده می‌شوند.

  راه اندازی تعاونی چاپخانه داران استان کرمان

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان کرمان اظهار داشت: دولت یک سامانه نیز ایجاد کرده است که به‌وسیله آن‌کسانی که نیاز به خدمات چاپی دارند سفارش‌های خود را به چاپخانه‌ها ارائه می‌دهند، با وجود این اما باز هم کارها به بیرون از استان فرستاده می‌شوند.

  مسئولان باید به این حوزه ورود کنند و از ادارات دولتی بخواهد تا تنها فاکتور چاپخانه‌ها و آن‌هم چاپخانه‌های داخل استان کرمان را بپذیرند. اکثر کارهای چاپی توسط کانون‌های تبلیغاتی از استان خارج می‌شوند. ما ماشین‌آلات مجهزی در استان داریم ولی در حال حاضر تنها دو چاپخانه در کرمان به‌خوبی کار می‌کنند که آن‌ها هم به چاپ روزنامه می‌پردازند؛ بقیه چاپخانه‌ها مجبور شده‌اند کارگران خود را یکی‌یکی اخراج کنند و اکنون تقریباً در مرز ورشکستگی قرار دارند.

  وی در ادامه بیان داشت: در اتحادیه چاپخانه داران استان کرمان 6 رسته عضویت دارند که شامل چاپ دیجیتال، چاپ سیلک، چاپ و تکثیری‌ها، صحافان، مهر پلاک و خدمات وابسته می‌شوند. ما در حال حاضر 240 عضو در اتحادیه خود داریم که در حدود 30 عضو از آنان به دلیل رکود اقتصادی، به‌طور موقت غیرفعال شده‌اند.

  بیشتر بخوانید:

  جایزه بشر دوستانه اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ برای فعالان صنعت چاپ

  اولویت های کارگروه ملزومات چاپ اتحادیه چاپخانه داران مشخص…

  برگزاری بیستمین جشنواره ملی چاپ در آخرین روزهای قرن

  صادرات محصولات چاپی قزوین به خارج از کشور

   

  قادری‌نژاد درباره فعالیت‌های اتحادیه چاپخانه داران استان کرمان اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات چاپخانه‌داران در این روزها کمبود و گرانی مواد اولیه صنعت چاپ است، به همین منظور درصدد هستیم تا با راه‌اندازی تعاونی تا حدود زیادی این مشکل را برایشان مرتفع کنیم.

  چاپخانه داران استان کرمان

  وی افزود: در 5 الی 6 سال گذشته سفارش‌های زیادی از استان خارج شد. کارهای استان ما عمدتاً به سمت مشهد، قم و اصفهان می‌روند. بنده پیش از این در چاپخانه‌ی خودم کتاب‌های آموزش و پروش را چاپ می‌کردم اما چند سال است که همان کارها نیز از استان خارج می‌شوند. به نظر بنده بزرگ‌ترین کاری که باید در مورد صنعت چاپ کرمان انجام شود جلوگیری از ادامه‌ی این روند است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار + 20 =