فعالیت چاپخانه‌ ها با افزایش سرانه مطالعه رونق پیدا می‌کند

  گفت و گو با علی ‌اکبر ابراهیمی مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  0
  63
  مدیر کل دفتر چاپ

  مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه چاپ و نشر و فعالیت چاپخانه‌ ها تحت تاثیر رویکرد، تحولات و شرایطی است که بر اساس سیر فناوری و ذائقه مخاطب تغییر می‌ کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا؛ علی ‌اکبر ابراهیمی مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ویروس کرونا مختص به یک صنعت یا کشور خاص نیست و همه ‌گیری در سراسر کشور و دنیا اتفاق افتاد و همه صنعت ‌ها را تحت تاثیر خود قرارداد. صنعت چاپ، تکمیل کننده صنایع مختلف است و همان طور که صنعت چاپ وابسته به پیشرفت سایر صنایع است، باید بتواند خدمات و تولیداتی را در این حوزه انجام بدهد.

  به گفته ابراهیمی در نتیجه همه‌ گیری کووید 19 مصرف مردم نسبت به قدیم کمتر شده ‌است. سفرها و رفت و آمدها، مصارف مردم در حوزه ‌های مختلف لبنی، آرایشی و سایر موارد کم شده ‌است. همچنین بسیاری از رویدادها و برنامه‌ ها در حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار نشد و فعالیت چاپخانه‌ ها را مانند دیگر صنایع تحت الشعاع خود قرار داد. از طرفی در زمان همه ‌گیری کرونا تنها صنعتی که در ردیف اول، الزام به فعالیت داشت صنعت چاپ بود.

  دفاع از حوزه چاپ

  مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعطیلی ‌هایی که در زمان اوج همه‌ گیری اتفاق افتاد، توضیح داد: زمانی که دولت مصوبه داشت تا برخی صنایع، کارگاه ‌ها، تولید کنندگان و خدمات تعطیل شوند، از حوزه چاپ دفاع کردیم، این صنعت باید در کنار سایر صنایع فعالیت داشته‌ باشد، زیرا مکمل دیگر صنایع است. این موضوع به استحضار وزیر رسید و نوع فعالیت صنعت چاپ بررسی شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را در هیئت دولت مطرح کرد و در روزهایی که برخی از صنایع تعطیل بودند، فعالیت چاپخانه‌ ها به قوت خود باقی بود.

  ابراهیمی با بیان این که صنعت چاپ در حوزه نشر، دستخوش اتفاق ‌هایی شده ‌است که گریز ناپذیر است و تولید در حوزه چاپ کتاب فیزیکی رو به کاهش است، ادامه داد: نشر الکترونیک جایگزین کتاب ‌های کاغذی شده ‌است و شاید بتوان گفت علاقه جوانان به استفاده از کتاب ‌های الکترونیک بیشتر شده‌ باشد؛ در حالی که پیشکسوتان به کتاب کاغذی علاقه بیشتری دارند. ذائقه و روش تولید کتاب تفاوت پیدا کرده ‌است و نویسندگان بر اساس ذائقه مخاطب فعالیت می‌ کنند. حوزه چاپ و نشر تحت تاثیر رویکرد، تحولات و شرایطی است که بر اساس سیر فناوری و ذائقه مخاطب تغییر می‌کند. شاید در آینده موضوع بسته‌بندی هم تحت تاثیر قرار بگیرد.

  فعالیت چاپخانه‌ ها مجتمع چاپ و بسته بندی هودیسصنعت چاپ باید در خدمت جامعه باشد

  ابراهیمی با تاکید بر اینکه برای حضور افراد در صنعت چاپ پایانی نیست، افزود: برای افرادی که در حوزه چاپ فعالیت می ‌کنند، اگر همراه با تحولات در حوزه تکنولوژی باشند، مسلما پایانی در کار چاپ نیست، اما اگر افرادی بخواهند از تحول جای بمانند، قطعا حذف خواهند شد، اما این دلیل بر حذف شدن چاپ نیست. ماندگاری افراد نیاز به استفاده از ماشین آلات روز، فناوری و سرمایه‌ گذاری در این حوزه دارد. اگر بخواهیم متکی به صنعت چاپِ دهه گذشته باشیم، راهی برای حضور در این صنعت نیست. باید راهی اندیشید تا صنعت چاپ در خدمت جامعه باشد و در سیر رقابت و بازار بتواند خود را حفظ کند و به کارش رونق دهد.

  مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از فعالیت چاپخانه‌ ها بیان کرد: در این حوزه اقداماتی انجام دادیم تا بتوانیم چاپخانه‌ دارانی را که از تحولات جای ماندند، برای تکامل و در نتیجه توسعه کل صنعت چاپ کمک کنیم.

  بیشتر بخوانید: نشست هم اندیشی قیمت گذاری صنعت چاپ و بسته بندی برگزار شد

  فعالیت چاپخانه‌ ها صلاحیرونق فعالیت چاپخانه‌ ها با افزایش سرانه مطالعه

  ابراهیمی درباره تاثیر افزایش تمایل چاپ دیجیتال و کمتر شدن نیاز ناشران به چاپ افست بر فعالیت چاپخانه‌ ها توضیح داد: برای تاسیس چاپخانه توسط افراد حقیقی و حقوقی محدودیت وجود ندارد. در حوزه مطبوعات می ‌بینید که بسیاری از رسانه‌ ها صاحب چاپخانه هستند؛ از روزنامه همشهری و ایران تا کیهان و اطلاعات و برخی دیگر از روزنامه ها. همچنین تعداد زیادی از ناشران دارای چاپخانه هستند و این منافاتی با فعالیت دیگران ندارد اما در دوره ‌ای فعالیت حوزه نشر وسیع و تیراژ کتاب کاغذی بالا بود، در نتیجه چاپخانه ‌های متعددی در حوزه نشر فعالیت می‌کردند.

  وی افزود: تیراژ کتاب پایین آمده‌است و با توجه به اینکه کتاب از نظر فیزیکی کمتر در سبد خانواده قرار دارد، فعالیت ناشران و چاپخانه‌دارن محدود شده‌است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برنامه‌ریزی کند تا کتاب جایگاه بیشتری در سبد خانواده داشته‌باشد. همچنین این اقدام باید از طرف فعالان حوزه فرهنگی انجام شود، زیرا هرچقدر از کتاب بیشتر استفاده شود، کسب و کار و فعالیت چاپخانه‌ ها هم رونق پیدا می‌کند. فعالیت چاپخانه‌ ها

  مطلب قبلیحسین جوادی به سمت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران منصوب شد
  مطلب بعدیمعرفی نسل جدید ماشین راپیدا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − دوازده =