فعالان صنعت چاپ تهران پیام آور همدلی

  گزارشی از تور استانی اتحادیه چاپخانه داران تهران در بازدید از اصفهان

  0
  175
  فعالان صنعت چاپ

  چهارشنبه اولین روز زمستان بعد از گذراندن طولانی ترین شب سال و دورهمی های خانوادگی و گرفتن فال حافظ؛ جمعی از فعالان صنعت چاپ تهران به همت احمد ابوالحسنی رئیس این اتحادیه ساعت پنج و نیم صبح در محل اتحادیه چاپخانه داران تهران گرد هم آمدند تا راهی اصفهان شوند.

  هماهنگی های لازم برای گرفتن اتوبوس دربستی با رئیس اتحادیه صورت گرفته بود که متاسفانه اتوبوس مد نظر در میدان بهمن با نقص فنی روبرو شد و مجبور به جایگزین شدن اتوبوسی دیگر شدند. به همین دلیل سفر ما با تاخیر در ساعت شش و 45 دقیقه آغاز شد.

  همسفران خوش مشرب ما احمد ابوالحسنی (رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران)، علی طارمی (مدیرسابق چاپ افست)، اسکندر خمسه پور (مدیر ورنی چاپ)، حسین محمدی (مدیر چاپ تک)، علی مخزن (مدیر چاپ طلایه مرجان)، سید محمود ذوالفقاری (مدیر چاپ خجستگان)، سعید حاجیلو (مدیر مجتمع چاپ نقش الماس و عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران)، امیر شهلائی مقدم (بازرس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران)، حمید صفری (مدیر چاپ صفر تا صد)، رضا منصوری (مدیر سابق چاپخانه بانک ملی)، مصطفی پورشب (مدیر شرکت اهورا برتر شگفت)، مجید خادمی (مدیر چاپ و بسته بندی پویا هنر نوین)، مجید اسماعیل زاده (مدیر کیانچاپ فاروج)، محمد رضا نجفی (مدیر کارینا پارس)، محمد حسین اسکویی (مدیر چاپ اسکویی و عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی چاپخانه داران تهران) و الهام نرجه پور (مدیر روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران تهران) بودند.

  در این مقاله می خوانید

  استقبال گرم همتایان اصفهانی

  همراهانی چون محمود پیشعلی (مدیر چاپ فرآرنگ آریا) و مجتبی محمودیان (رئیس اتحادیه چاپخانه داران قم) در جاده قم به کاروان ما پیوستند، بعد از قم صبحانه ای مفصل در استراحتگاه مارال ستاره بعد از چند ساعت در راه بودن انتظارمان را می کشید.

  تاخیر ابتدای راه قدری برنامه هایی که برای این تور صورت گرفته بود را تغییر داد و به جای بازدید از اولین ماشین چاپ وارد شده به ایران در کلیسای وانک واقع در محله جلفا، برای صرف نهار رفتیم و در آنجا محمدعلی انصاری (رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان) و برخی از بزرگان و فعالان صنعت چاپ اصفهان با خوشامدگویی گرمی از کاروان فعالان صنعت چاپ تهران استقبال کردند و پذیرایی را به رستوران زیگورات سپردند. از حق نباید گذشت و امیر کشانی مدیر مجتمع چاپ و بسته بندی ماتریس که میزبان ما بود سنگ تمام گذاشته بود.

  فعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهران

  بازدید از اولین ماشین چاپ ایران

  بعد از صرف نهار و استراحت کوتاه به همراه مسئولان چاپخانه کلیسای وانک به بازدید از موزه‌ها و کلیسا پرداختیم که با توضیحات هراچ آوانسیان، مسئول چاپخانه که عمری در این چاپخانه 400 ساله گذرانده، همراه بود.

  به گفته ی وی در سال ۱۶۴۰ میلادی نخستین ماشین چاپ (مدل گوتنبرگ) از سوی یک ایرانی ارمنی تبار وارد جلفای اصفهان شد. در سال ۱۶۳۸خلیفه وقت ارمنی‌های جلفای اصفهان، خاچاطور کساراتسی که به همراه روحانی دیگری به نام «سیمون» به لهستان سفر کرده بود تا به برخی از مشکلات جامعه ارمنیان آن کشور درخصوص مسائل دینی آن دیار سر و سامان دهد؛ در آنجا از چاپ کتاب آگاه شد و چون به جلفا بازگشت درصدد برآمد چاپخانه‌ای دایر کند. بر این اساس، یکی از روحانیان را به اروپا فرستاد تا در این زمینه تحقیق کند. پس از بازگشت این روحانی، براساس توضیحات و مشاهدات وی و بدون دسترسی به تجربه کافی، استادان ارمنی جلفا با همکاری خلیفه دست به‌کار شدند و تمامی وسایل چاپ از قبیل ماشین چاپ، حروف، کاغذ مرکب و غیره را با دست تهیه و اقدام به ساخت آن کردند. آنها پس از یک سال و پنج ماه تلاش موفق شدند اولین کتاب را در این چاپخانه چاپ کنند و این سرآغاز تاریخ چاپ در ایران بود.

  فعالان صنعت چاپ تهران

  بازدید از دومین نمایشگاه مدیریت کسب و کار

  برنامه ریزی تور بسیار فشرده بود و بعد از آن از دومین نمایشگاه مدیریت کسب و کار اصفهان بازدید کردیم. در این نمایشگاه شرکت های فعال در زمینه چاپ، بسته بندی و تبلیغات حضور داشتند که کاروان اتحادیه چاپخانه داران با راهنمایی علی میر جمالی، مدیر ستاد برگزاری دومین نمایشگاه مدیریت کسب و کار و مدیر مرکز آموزش بازرگانی استان اصفهان، از غرفه فعالان صنعت چاپ ازجمله چاپ مهراد، شرکت افق قطعات آسیا، شرکت گرینفیلد، مجتمع چاپ و بسته بندی نفیس- ماتریس و مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان بازدید به عمل آوردند و عکس های یادگاری نیز در این غرفه ها گرفته شد که نشان از همدلی و صمیمیت داشت.

  در این نقطه از سفرمان بود که روسای اتحادیه چاپخانه داران برخی از استان های کشور همانند علی مغانی (رئیس اتحادیه چاپخانه داران مشهد)، مجید محبی (رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان آذربایجان غربی)، حمید سلیمانی (رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان گلستان) و امین خضریان (رئیس اتحادیه چاپخانه داران همدان) و فعالانی چون شاهرخ شیرمست (مدیر چاپ تیراژه) و سید هاشم احمدی (مدیر افق قطعات آسیا) نیز به ما پیوستند.

  فعالان صنعت چاپ تهران

  هم اندیشی در راستای همدلی و هم افزایی

  در ادامه برنامه فشرده نخستین سفر استانی فعالان صنعت چاپ تهران، نشست هم اندیشی فعالان صنعت چاپ تهران، روسای اتحادیه های حاضر و فعالان صنعت چاپ اصفهان در سالن کنفرانس دومین نمایشگاه مدیریت کسب و کار برگزار شد.

  در این نشست بزرگانی چون محمدعلی انصاری، علی مغانی، مجید محبی، مجتبی محمودیان، حمید سلیمانی، رضا طارمی، اسکندر خمسه پور، رضا منصوری، محمود پیشعلی، امیر کشانی، علیرضا احمدی (مدیرعامل مجتمع ترام چاپ)، امیر شهلائی مقدم (بازرس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران)، سعید حاجیلو و احمد ابوالحسنی به موضوعاتی همچون اتکا بر توانایی های صنعت چاپ، همدلی، هم افزایی، رسیدن به جایگاه واقعی صنعت چاپ، راهکارهای تعالی این صنف، پرهیز از حواشی و توجه به آموزش پرداختند.

  در انتهای این نشست فعالان صنعت چاپ بر پله های نمایشگاه بین المللی استان اصفهان عکس یادگاری گرفته و سپس به همراه هم به سمت هتل پارسیان عالی قاپو حرکت کردیم. بعد از دریافت اتاق و مشخص شدن هم اتاقی ها، گذاشتن وسایل و قدری استراحت؛ کاروان فعالان صنعت چاپ شام را در رستوران ناژلند واقع در ناژوان اصفهان مهمان سید هاشم احمدی بودند و اینگونه اولین روز سفر به اتمام رسید.

  فعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانروز دوم؛ بازدید از مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان

  صبح روز پنجشنبه دوم دی ماه بعد از صرف صبحانه و تحویل اتاق های قدری در خیابان چهارباغ که هتل در آن واقع بود قدم زدیم و از زیبایی بی حد و حصرش لذت بردیم. تقاطع خیابان عباس آباد و شمس آباد منتظر اتوبوس بودیم، هنوز در اتوبوس جای گیر نشده بودیم که جلوی فروشگاه مظفری توقف کرد و مسافرانش برای خرید گز و پولکی از سوغات اصفهان یکی یکی از اتوبوس خارج شدند و دست پر به ماشین باز گشتند.

  سپس فعالان صنعت چاپ تهران از مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان به مدیریت زهرا اسحاقیان و شرکت مارون صنعت تهران به مدیریت محمد اسحاقیان از پیشکسوتان صنعت چاپ اصفهان، واقع در شهرک صنعتی اشترجان، بازدید کردند.

  فعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانمهمان نوازی از نوع اصفهانی

  بعد از بازدید از چاپخانه های مذکور؛ محمد اسحاقیان مدیر و موسس مارون صنعت تهران، مهمانان صنعت چاپ را به باغ رستوران خانوادگی خود با نام نقش جهان دعوت کرد. ادای نماز و صرف نهار در محیطی صمیمی و دوستانه به نحو شایانی صورت گرفت و در انتها نیز عکس های یادگاری گرفته شد و از سوی خانواده اسحاقیان هدایایی به پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ اهدا شد.

  برخی از همراهان به دلایل مختلف ترجیح دادند تا سفر خود را به صورت هوایی به اتمام برسانند و یکسری هم در مسیر برگشت همسفر جدید تور فعالان صنعت چاپ تهران شدند و بدون توقف به سمت تهران و به مقصد خیابان استاد نجات الهی، خیابان محمدی، اتحادیه چاپخانه داران تهران حرکت کردیم و این سفر دو روزه خاطره انگیر ساعت 10 شب به اتمام رسید. فعالان صنعت چاپ

  فعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهرانفعالان صنعت چاپ تهران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هشت − 6 =