حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز به کمک قانون

  گفت و گو با رضا عسگری، مدیر چاپخانه کیارنگ ایرانیان

  0
  81
  حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز

  صنعت چاپ استان البرز از پتانسیل‌های بسیار خوبی برای رشد برخوردار است اما گرانی وحشتناک مواد اولیه و هزینه‌های سربار که به طرز غیرقابل تصوری افزایش پیدا کرده است، سبب شده تا در حال حاضر فعالیت در این بخش هیچ توجیه اقتصادی نداشته باشد. حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز با کمک های دولتی امکان پذیر است.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، رضا عسگری، مدیر چاپخانه کیارنگ ایرانیان و عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج اوضاع ‌و احوال صنعت چاپ استان البرز را رو به افول و در رکود توصیف کرد و بیان داشت: متأسفانه به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلطی که از سمت بالادستی‌ها برای این بخش در نظر گرفته می‌شود صنعت چاپ در این منطقه به ‌جای اینکه در جهت مثبت حرکت و رشد داشته باشد سیر نزولی را طی کرده است. چاپخانه‌های انگشت‌شماری توانسته‌اند با توجه به این معضلات به حیات خود ادامه دهند. یکی از نکات مثبتی که استان البرز دارد وجود شهرک‌های صنعتی، دارویی، تولیدی و بهداشتی است که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد کارهای چاپی فراوانی برای این منطقه باشد؛ چون همان‌طور که می‌دانید صنعت چاپ یک صنعت وابسته است و برای حیات خود نیاز به فعالیت دیگر صنایع تولیدی دارد؛ این شرایط به‌خوبی در استان ما فراهم ‌شده است.

  حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز

  وی در ادامه افزود: همان‌طور که عرض کردم صنعت چاپ در استان ما از پتانسیل‌های بسیار خوبی برای رشد برخوردار است اما گرانی وحشتناک مواد اولیه و هزینه‌های سربار که به طرز غیرقابل تصوری افزایش پیدا کرده است، سبب شده تا در حال حاضر فعالیت در این بخش هیچ توجیه اقتصادی نداشته باشد. حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز تنها با حمایت‌های کلان دولتی امکان‌پذیر است و باید با قاطعیت بگویم اگر دولت به این امر ورود پیدا نکند صنعت چاپ را در ایران از دست خواهیم داد.

  بیشتر بخوانید: بیست و یکمین همایش صنعت چاپ مازندران با حضور مدیرکل چاپ برگزار شد

  عسگری مهم‌ترین معضل صنعت چاپ را نوسانات شدید بازار عنوان کرد و اظهار داشت: عدم ثبات قیمت‌های مواد اولیه به‌خصوص کاغذ و نبود نقدینگی لازم این حوزه را با بحران‌های اساسی مواجه کرده است. کار چاپ به این صورت است که وقتی چاپخانه‌ها با مجموعه‌ها و شرکت‌های بزرگ کار می‌کنند نقدینگی‌شان به صفر می‌رسد. بانک‌ها نیز وقتی می‌خواهند تسهیلات ارائه دهند بهره‌های بسیار بالا و سرسام‌آوری در نظر می‌گیرند. این مدل تسهیلات برای هیچ چاپخانه‌داری صرفه‌ی اقتصادی ندارد.مدیر چاپخانه کیارنگ ایرانیان اظهار داشت: ما در استان البرز چاپخانه‌های بسیار خوبی داریم که قادر هستند صفر تا صد یک کار چاپی را در خود مجموعه انجام دهند اما متأسفانه به دلیل نبود نظارت‌های لازم بسیاری از این کارها از استان خارج می‌شوند. سامانه‌ای وجود دارد که چاپخانه‌ها می‌توانند از طریق آن کارهای چاپی را در مناقصه برنده ‌شوند اما در این سامانه هر چاپخانه می‌تواند بدون در نظر گرفتن منطقه و استانی که به آن تعلق دارد کارهای استان‌های دیگر را نیز با قیمت‌های پایین‌تر بگیرد؛ این موضوع سبب شده تا بسیاری از کارهای چاپ استان البرز به استان‌های دیگر مانند تهران و حتی همدان فرستاده شوند.حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز 

  حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز

  وی در ادامه بیان داشت: برای حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز و دیگر استان ها مسئولان باید گزینه‌ی بومی بودن هر استان را در نظر بگیرند. کشورهایی همچون کانادا و آمریکا قانونی دارند به نام قانون فدرال، بر طبق این قانون اگر ایالت و استان مذبور قدرت انجام تمام و کمال کار را داشته باشد به هیچ عنوان اجازه انجام آن کار به ایالت دیگر داده نمی‌شود اما متأسفانه ما سیاست‌گذاری‌های درستی در کشورمان نداریم تا این‌گونه مسائل را کنترل و سامان‌دهی کند.حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز 

  این عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج در پایان بیان داشت: چاپخانه‌های استان البرز نیاز به نوسازی دارند، اکثر ماشین‌های چاپ استان متعلق به سال‌های 2006 و 2007 هستند و از آن تاریخ به بعد ماشین‌های تازه‌ای وارد این منطقه نشده‌ است؛ اگر بانک‌ها ماشین‌های چاپ را به‌عنوان وثیقه بپذیرند چاپخانه‌های استان ما قادر خواهند بود تا بار دیگر ناوگان صنعت چاپ را از نو بسازند و اقدام به وارد کردن ماشین‌آلات جدید کنند.

  مسئله دیگری که باید به آن رسیدگی شود مشکلات مربوط به دارایی و مالیات بر ارزش‌افزوده است. بسیاری از چاپخانه‌ها با بدهی‌های شدید مالیاتی مواجه هستند، این موضوع نیز باید با تلاش مسئولان بالادستی و سیاست‌گذاری‌های صحیح حل‌وفصل شود.حل مشکلات صنعت چاپ استان البرز تنها با همت مسئولان دولتی امکان پذیر خواهد بود.

  مطلب قبلیمشارکت Alibaba و Unilever در راه اندازی سیستم جداسازی بسته بندی
  مطلب بعدیمدیر دنا چسب پلاست؛ لزوم توجه به تبلیغات و اطلاع‌ رسانی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × سه =