رکود همه‌جانبه صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری

  گفت و گو با قاسم سهرابی مدیر چاپخانه سروش

  0
  51
  صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری

  مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری در تهیه مواد اولیه است. گرانی عجیب این روزهای مواد اولیه به کنار، هرج‌ومرج شدیدی بر بازار حکم‌فرما است؛ به این ترتیب که هر کس هر قیمتی که دوست داشته باشد مواد اولیه را می‌فروشد.  این مواد باقیمت‌های بدون حساب‌وکتاب به مشتریان عرضه می‌شود.

  قاسم سهرابی مدیر چاپخانه سروش، درباره وضعیت صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری به چاپ و نشر گفت: حال  این روزهای اقتصاد کل کشور مناسب نیست و این نابه سامانی در وضعیت صنعت چاپ  نیز بی‌تأثیر نبوده است، مجموعه ما فعالیت خود را از دهه 70 آغاز کرد و تا سال 90 نیز کار خوب بود، هزینه‌ها و دخل‌وخرج با هم همخوانی داشت؛ از سال 90 به بعد روزبه‌روز صنعت چاپ در رکود بیشتری فرو رفت.

  صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاریسهرابی با اشاره به ورود فضای مجازی و کامپیوتر به حیطه صنعت چاپ بیان داشت: صنعت چاپ یکی از صنایعی است که سرعت دگرگونی بسیار بالایی دارد؛ متأسفانه به دلیل نبود سرمایه چاپخانه‌های استان ما به‌روزرسانی نشده‌اند و این مطلب در عقب ماندگی آن‌ها بیشترین تأثیر را دارد. بنده در حدود 30 سال است که در این بخش فعالم و به‌جای اینکه بتوانم طرح‌های توسعه‌ای برای مجموعه اجرا کنم مجبور شده‌ام یکی از دستگاه هارا نیز بفروشم.

  وی اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل ما در تهیه مواد اولیه است. گرانی عجیب این روزهای مواد اولیه به کنار، هرج‌ومرج شدیدی بر بازار حکم‌فرما است؛ به این ترتیب که هر کس هر قیمتی که دوست داشته باشد مواد اولیه را می‌فروشد.  این مواد باقیمت‌های بدون حساب‌وکتاب به مشتریان عرضه می‌شود.

  بیشتر بخوانید: دلایل عدم حضور ایران در بازار سودآور صنعت چاپ، بسته ‌بندی و نشر

  صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری خروج سفارشات کاری

   مدیر چاپخانه سروش افزود: بخش زیادی از سفارشات کاری نیز به استان‌های قم و اصفهان فرستاده می‌شود. چاپخانه‌های این استان ها بزرگ‌تر و به‌روزتر هستند و می‌توانند باقیمت‌های به‌صرفه‌تری کار کنند؛ استان ما برای دسترسی به مواد اولیه از جمله کاغذ با چالش‌های فراوانی مواجه است. چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری مجبور هستند بسیاری از مواد اولیه و مهم‌تر از همه کاغذ را در انبار چاپخانه‌هایشان موجود داشته باشند و برای این کار نیز باید هزینه بالاتری پرداخت کنند در صورتی که چاپخانه‌های استان‌هایی همچون اصفهان دسترسی مستقیمی به کاغذ دارند و این انجام کارها را سهولت بیشتری می‌بخشد و به لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر است.

  وی افزود: سال گذشته چهار الی پنج چاپخانه خوب استان از کار چاپ بیرون آمده‌اند، مجموعه ما نیز کارش به نصف کاهش پیدا کرده است و با این تفاسیر چندان نمی‌توانیم به آینده امیدوار باشیم مگر آنکه مسئولان بتوانند با حمایت‌های صحیح و اصولی فکری برای رکود چندین ساله صنعت چاپ بکنند. صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری

  صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 + سه =