نبود آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ و گرفتاری های متمادی

  گفت و گو با بهمن پورمند، نایب رئیس سابق اتحادیه چاپخانه‌داران تهران

  0
  61
  آمارهای مشخص از وضعیت چاپ

  نایب رئیس سابق اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از نبود آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ؛ آمارهای کمی و کیفی،‌ ظرفیت،‌ دستگاه‌ ها و محصولات چاپ انتقاد کرد و خواستار ورود اتحادیه و وزارت ارشاد به این موضوع شد.

  عدم دسترسی به آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم؛ بهمن پورمند، فعال صنعت چاپ و نایب رئیس سابق اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با انتقاد از وضعیت این صنعت در کشور گفت:‌ وضعیت چاپخانه ‌ها در یک‌سال گذشته چندان مطلوب نبوده است؛ چون حجم فعالیت ‌ها با توجه به کمبود سفارشات بسیار پایین آمده است.

  وی ادامه داد:‌ صنعت چاپ امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقدینگی است و این مهم، تنها با ارائه تسهیلات درازمدت ممکن است‌. تزریق تسهیلات حمایتی به این صنعت می‌تواند منجر به حرکت شود.

  پورمند تغییرات نرخ کالاها و ارز را موجب بی‌ برنامگی چاپ دانست و اضافه کرد:‌ ما نمی‌ توانیم برای قبول سفارشات،‌ خرید مواد اولیه و … برنامه‌ ریزی مشخصی داشته باشیم‌. اگر امروز یک سفارش را بپذیریم، شش ماه بعد که بخواهیم آن سفارش را تحویل دهیم، قیمت ‌ها تغییر کرده است. آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ

  وی مهمترین آسیب فعلی صنعت چاپ را فرسودگی ناوگان دانست و یادآور شد: صنعت چاپ در دنیا صنعت به‌روزی است و از نظر تکنولوژی دائماً در حال تغییر است. در وضعیت فعلی بخش خصوصی توان سرمایه‌گذاری برای نوسازی دستگاه‌ها را ندارد؛ بنابراین بخش دولتی باید برای کمک به این عرصه وارد شود.

  پورمند گفت: اگر امروز بخواهیم یک دستگاه چاپ معمولی را که سال ساخت آن 2015 است،‌ وارد کشور کنیم‌،‌ نیازمند 18 میلیارد دلار هستیم. چه کسی جرأت چنین سرمایه‌گذاری را دارد؟ 

  بیشتر بخوانید: مدیر کل دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار وزارت صمت منصوب شد

  آمارهای مشخص از وضعیت چاپ

   

  آمارهای مشخص از وضعیت چاپانتقاد از نبود آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ

  وی افزوده شدن بخش چاپ به زیرمجموعه دفتر سلولزی وزارت صمت را اتفاق مبارکی دانست و تصریح کرد: این اضافه شدن موجب خواهد شد که ما در فهرست تحت پوشش وزارت صمت قرار بگیریم و حداقل بتوانیم مسائل و مشکلات خود را دنبال کنیم.

  نایب رئیس سابق اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به نبود آمارهای مشخص از وضعیت صنعت چاپ گفت:‌ یکی از گرفتاری ‌های بزرگ ما این است که آمار درستی از وضعیت دستگاه ‌های چاپ،‌ چاپخانه‌ های فعال،‌ تولید محصول،‌ ظرفیت موجود و … نداریم. در سال‌ های اخیر وزارت ارشاد و اتحادیه چاپخانه‌داران نیز در این زمینه اقدام خاصی نکرده‌ و به نوعی هر یک شانه از بار مسئولیت خارج کرده‌ اند؛ در حالی که این دو نهاد باید به یکدیگر کمک کنند تا آماری از داشته ‌های صنعت چاپ به دست بیاید.

  آمارهای مشخص از وضعیت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده + 16 =