افزایش حقوق کارگران؛ تورم  و بیکاری به دنبال دارد

  0
  110
  سازمان امور مالیاتی

  افزایش حقوق کارگران و مشکلاتی که گریبانگیر کارفرمایان خواهد شد

  نماینده تشکل سراسری صنعت چاپ کشور در دیدار با ریاست کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمایندگان این کمیسیون همچنین اعضای کمیسیون بودجه در رابطه با افزایش حقوق کارگران در سال آینده و مشکلاتی که برای کارگران و کارفرمایان به همراه خواهد داشت، گفت و گو کرد.

   

  غلامرضا شجاع، نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران در گفت و گو با خبرنگار چاپ و نشر در رابطه با دلیل حضور خود در مجلس شورای اسلامی و دیدار با حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تشکل در تاریخ ششم بهمن ماه دو نامه را خطاب به روسای محترم کمیسیون تلفیق و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با موضوع مخالفت با هرگونه افزایش حقوق کارکنان صنایع کوچک و متوسط ارسال کرد. در این راستا بنده روز گذشته با دعوت جناب دکتر حاجی بابایی، در مجلس شورای اسلامی حضور یافتم و مجددا نامه را در اختیار ایشان قرار دادم.

  وی تورم لجام گسیخته و افزایش بیکاری کارگران شریف و زحمت کش این صنعت و حتی دیگر صنایع را مهم ترین عوامل این مخالفت برشمرد و ادامه داد: افرادی که حتی کوچکترین آشنایی با علم اقتصاد داشته باشند متوجه این موضوع هستند که این افزایش حقوق عملا کمکی به گارگران نمی کند؛ چون با افزایش حقوق میزان تورم در جامعه هم افزایش می یابد. در نتیجه اگر امسال میزان خط فقر 10 میلیون تومان باشد سال آینده شاید این رقم به 12 یا 13 میلیون تومان برسد که این به معنای فشار مضاعف به کارگران است.

  راهکار جایگزین افزایش حقوق کارگران، نماینده تشکل های صنعت چاپ به مسئولان در نظر گرفتن بسته های معیشتی با حفظ شأن و منزلت کارگران و در نظر گرفتن امکانات رفاهی برای آن ها از قبیل مسکن است. شجاع در این رابطه اظهار داشت: البته بنده موافق این سیستم اشتباه کمونیستی نیستم اما می توان برای یک مدت کوتاه، حداقل تا زمان بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد کشور این راهکار را جایگزین افزایش حقوق کارگران کرد.

  به عقیده شجاع این افزایش حقوق نه تنها به ضرر کارگران خواهد بود بلکه به کارفرمایان نیز فشار مضاعفی را وارد می کند، وی بیان داشت: واحدهای صنعت چاپ با مشکلات فراوانی از تهیه مواد اولیه تا دغدغه عدم ثبات قیمت در دریافت سفارشات رو به رو هستند. در چنین شرایطی افزایش حقوق کارگران بار مضاعفی است که از آستانه تحمل چاپخانه هایی که به حالت نیمه تعطیل در آمده اند، خارج است.

  وی در ادامه به بیان مثال هایی از چاپخانه دارانی که دچار مشکلات مالی شده اند، پرداخت و گفت: مدتی پیش برای بازدید یک چاپخانه در حاشیه تهران رفته بودم که در کمال ناباوری مشاهده کردم از 70 نیرویی که در گذشته در این واحد مشغول به کار بودند، تنها 5 نفر باقی مانده بودند. همچنین یکی از همکاران دیگر می گفت که در صورت افزایش حقوق کارگران ناچار به تعدیل چهار نیرو از 11 کارگری خواهد شد که اکنون در اختیار دارد.

  بیشتر بخوانید: حداقل حقوق کارکنان پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

  شجاع با بیان اینکه خروج کارگران از لیست بیمه یکی دیگر از خطراتی است که آنها را تهدید می کند، تصریح کرد: قطعا ما مدافع حقوق کارگران هستیم و دوست داریم که این عزیزان از زندگی خوبی برخوردار باشند اما با این روش روز به روز به تعداد بیکاران کشور افزوده خواهد شد که قطعا در نتیجه آن مشکلات اجتماعی بیشماری نیز پدیدار می شود.

  نماینده تشکل های صنعت چاپ در رابطه با نتیجه گفت و گو با نمایندگان کمیسیون تلفیق اظهار داشت: در این دیدار این عزیزان با تائید علمی علت مخالفت اعضای تشکل با افزایش حقوق کارگران بیان کردند که متاسفانه فشار زیادی از سوی قشر کارگر برای این افزایش حقوق وجود دارد که هدایت این افکار عمومی در مسیر درست کاری سخت است. چرا که چشم امید کارگران به این اضافه حقوق به ویژه برای دوران بازنشستگی است. در صورتی که این تفکری اشتباه است چرا که با ادامه یافتن این روند به زودی شاهد خانه نشین شدن خیلی از این عزیزان خواهیم بود.

  افزایش حقوق کارگران

  مطلب قبلیتجلیل از مدیرعامل شرکت ایران شرکاء توسط انجمن علمی فناوری چاپ ایران
  مطلب بعدیمدیریت زنجیره تامین پایدار در صنعت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 + پنج =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.