مدیر بازرگانی سپکا؛ نجات صنعت چاپ درگرو توافقات برجام

  0
  66
  مدیر بازرگانی سپکا

  مدیر بازرگانی سپکا؛ خیلی از مناطق آزاد وجود دارند که کالاها بدون گمرک به آنجا وارد می‌شوند؛ اگر بتوان برای رفع نیازهای صنعت چاپ یک چنین منطقه‌ای ایجاد کرد قدم مؤثری برای پیشرفت این حوزه برداشته خواهد شد. چاپخانه‌داران می‌توانند محصولات چاپی خود را از این منطقه صادر کنند و علاوه بر آن ملزومات صنعت چاپ هم به شکل مستقیم به این منطقه وارد خواهد شد.

  مهرداد شاهواری مدیر بازرگانی سپکا کار خود در بخش چاپ را از سال 75 و در شرکت تعاونی چاپخانه‌داران آغاز کرد و سپس اقدام به راه‌اندازی مجموعه بازرگانی سپکا کرد. این مجموعه به کار واردات ملزومات چاپی به‌خصوص در زمینه واردات لاستیک سیلندر و مرکب چاپ مشغول است.

  مدیر بازرگانی سپکاشاهواری در مورد وضعیت بازار ملزومات چاپ به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: وضعیت بازار ملزومات چاپ متأثر از کل وضعیت اقتصادی کشور است، مسئله برجام و دو سال سخت دوره کرونا بر اقتصاد کشور تأثیرات نامطلوبی برجای گذارده است و واردات محصولات چاپی را به‌مراتب سخت‌تر از گذشته کرده است. بخشی از مواد اولیه صنعت چاپ همچون مرکب در خود کشور تولید می‌شوند اما هنوز بخش زیادی از ملزومات چاپ باید وارد شوند؛ کار واردات اما نسبت به گذشته بسیار سخت‌تر شده، گرانی قیمت دلار روی واردات و قیمت تمام‌شده کالاها تأثیرات منفی زیادی گذارده است.

  شاهواری اظهار داشت: اساسی‌ترین چالش بحث تأمین ارز و مسائل گمرکی است. سال گذشته ما یک کالای وارداتی داشتیم که در حدود پنج ماه کامل در گمرک مانده بود چراکه تعرفه‌هایش را تغییر داده بودند و وزارت دفاع باید کار تأییدش را انجام می‌داد. موارد ازاین‌دست ازجمله چالش‌هایی است که ما با آن روبرو هستیم.

   

  مدیر بازرگانی سپکا: آینده بازار ملزومات چاپ نا معلوم است

  وی در ادامه بیان داشت: وضعیت آینده بازار ملزومات چاپ به‌طور مستقیم بستگی به تصمیمات مسئولان دارد؛ وقتی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران وضع شد کره جنوبی روابط تجاری‌اش را با ما قطع کرد. کشورهای دیگر نیز به ترتیب ارتباط کاریشان را محدود و قطع کردند، این مسئله بدون شک تأثیر منفی زیادی بر کار صنعت چاپ کشور ما گذاشته؛ بنابراین اگر برجام به نتیجه برسد می‌توانیم آینده را روشن تصور کنیم در غیر این صورت وضعیت روزبه‌روز بدتر از گذشته خواهد شد.

  مدیر بازرگانی سپکا اظهار داشت: خیلی از مناطق آزاد وجود دارند که کالاها بدون گمرک به آنجا وارد می‌شوند؛ اگر بتوان برای رفع نیازهای صنعت چاپ یک چنین منطقه‌ای ایجاد کرد قدم مؤثری برای پیشرفت این حوزه برداشته خواهد شد. چاپخانه‌داران می‌توانند محصولات چاپی خود را از این منطقه صادر کنند و علاوه بر آن ملزومات صنعت چاپ هم به شکل مستقیم به این منطقه وارد خواهد شد.مدیر بازرگانی سپکا

  بیشتر بخوانید: مدیر فروشگاه تهران؛ افت 80 درصدی بازار ملزومات چاپ

  شاهواری آینده صنعت چاپ را در بخش بسته‌بندی امیدوارکننده توصیف کرد و بیان داشت: صنعت چاپ به‌خصوص در چند سال اخیر در حوزه نشر ضعیف شده است. گسترش فضای مجازی، از بین رفتن روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، بروشورهای تبلیغاتی و حذف کاغذ از این بخش، صنعت نشر را ضعیف کرده است؛ اما بحث صادرات باعث شده تا بخش بسته‌بندی روزبه‌روز قوی‌تر از گذشته به کار خود ادامه دهد. به همین دلیل آینده روشنی برای این رسته از صنعت چاپ وجود دارد.مدیر بازرگانی سپکا

  مطلب قبلیحمایت کارخانه‌‌های تولید کاغذ دستاوردی دولتی است
  مطلب بعدیاعضای جدید هیات مدیره تعاونی ناشران کودک و نوجوان انتخاب شدند

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − پنج =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.