مدیر چاپخانه تماشا؛ سقوط صنعت چاپ کهگیلویه و بویر احمد نزدیک است

  0
  144
  چاپخانه تماشا

  مدیر چاپخانه تماشا؛ سال‌های گذشته بخشی از بیمه کارکنان توسط دولت پرداخته می‌شد و قسمتی نیز بر عهده کارفرما بود؛ اما از امسال این یک مورد کمک را نیز از چاپخانه‌ها دریغ کردند و این هزینه کمرشکن را بر سر کارفرما آوار کرده‌اند. ما در شرایط سختی به سر می‌بریم.

  سجاد اسدی مدیر چاپخانه تماشا است. این مجموعه کار خود را در زمینه چاپ از سال 68 آغاز کرد و هم اکنون نیز در بخش‌های دیجیتال و افست به فعالیت مشغول است. وی که سال‌ها است به‌عنوان چاپخانه‌دار مشغول به کار است، یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویر احمد را افزایش روزانه قیمت کاغذ عنوان کرد و افزود: گران شدن مواد اولیه این روزها باعث شده است تا بسیاری از چاپخانه‌های استان مجبور شوند کارشان را تعطیل کنند؛ در حال حاضر تنها 6 چاپخانه در بخش افست در استان کهگیلویه و بویر احمد فعال است.

  وی اظهار داشت: همان‌طور که عرض کردم عدم ثبات در قیمت‌های مواد اولیه یکی از مهم‌ترین مشکلات چاپخانه‌داران است؛ مشتریان ما معمولاً ادارات دولتی هستند.

   چاپخانه تماشااین عزیزان اجرت ما را سر زمان معین تصفیه نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود ما نتوانیم همزمان با تورم افسارگسیخته ای که بر کشور حاکم است هماهنگ شویم؛ برای مثال شما با یک قیمت از پیش تعیین شده برای مشتری کاری را انجام می‌دهید اما اجرت شما سال بعد پرداخته می‌شود؛ شما برای انجام آن کار مواد اولیه‌ای مصرف کرده‌اید که قیمتش هم‌اکنون چندین برابر شده و به همین دلیل دیگر قادر به خرید مواد اولیه برای کارهای بعدی نخواهید بود و سرمایه در گردش شما به این ترتیب روزبه‌روز کاهش پیدا خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید:اعلام حضور گروه «اتحادیه پویا» در انتخابات لیتوگرافان

  مدیرچاپخانه تماشا؛ شانه خالی کردن دولت از حمایت صنعت چاپ

  اسدی یکی از مهم‌ترین معضلات چاپخانه‌داران را تصمیمات جدید تأمین اجتماعی دانست و افزود: سال‌های گذشته بخشی از بیمه کارکنان توسط دولت پرداخته می‌شد و قسمتی نیز بر عهده کارفرما بود؛ اما از امسال این یک مورد کمک را نیز از چاپخانه‌ها دریغ کردند و این هزینه کمرشکن را بر سر کارفرما آوار کرده‌اند. ما در شرایط سختی به سر می‌بریم. مشکلات تحریم‌ها باعث شده است تا تهیه مواد اولیه برای ما به‌سختی و با پرداخت هزینه‌های گزاف امکان‌پذیر باشد، از سویی افزایش حقوق کارکنان و برداشتن کمک برای پرداخت بیمه کار را به‌مراتب برای چاپخانه‌ها سخت‌تر کرده است. چند سال پیش به ما حواله کاغذ می‌دادند که برای زنده نگه‌داشتن چراغ بسیاری از چاپخانه‌ها راه گشا بود اما به لطف سیاست‌های جدید دولتی این را هم قطع کرده‌اند.

   چاپخانه تماشاچاپخانه تماشا

  مدیر چاپخانه اسدی اظهار داشت: اجاره ملک برای چاپخانه‌دارانی که مستأجر هستند نیز امسال بیش از سال‌های گذشته بر چاپخانه‌ها فشار وارد کرده است. ملکی که سال گذشته اجاره‌اش 12 میلیون تومان بود امسال به 24 میلیون تومان افزایش‌یافته است. این یعنی دو برابر قیمت سال گذشته؛ ولی ما نمی‌توانیم قیمت خدماتمان را تا به این حد افزایش دهیم چراکه در این صورت همان تعداد اندک مشتریانمان را نیز از دست خواهیم داد.

  چاپخانه تماشا

  وی در ادامه بیان داشت: هزینه‌های بالای انجام کارهای چاپی، قطع کمک‌های دولتی همچون حواله کاغذ و بیمه، افزایش اجاره‌بها و حقوق کارکنان همگی دست‌به‌دست هم داده و شرایط را برای سقوط صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویر احمد فراهم کرده است. تنها کاری که مسئولان می‌توانند انجام دهند کمک برای تهیه کاغذ و پرداخت کمک بیمه کارکنان است؛ انتظار بیش از این از مسئولان نداریم.. چاپخانه تماشا

  مطلب قبلیطرح کلی توسعه صنعت کاغذ چین تا پایان سال 2021 منتشر شد
  مطلب بعدیسمت اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی صحافان ایران مشخص شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 − 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.