اجرای قطعی بخشنامه معافیت مالیات بر ارزش افزوده چاپخانه های استان فارس

  0
  269
  مالیات بر ارزش افزوده

  معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، دغدغه فعالان چاپ 

  اداره کل امور مالیاتی استان فارس طی نامه ای خطاب به اعضای صنفی اتحادیه چاپ این استان اعلام کرد که خدمات چاپ از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، مالیات بر ارزش افزوده یک حقوق ملی است که پرداخت آن ضروری است. با توجه به تحریم ها و عدم صادرات نفت، هیئت دولت حساب ویژه ای روی دریافت مالیات بر ارزش افزوده باز کرده است که در واقع این حق قانونی دولت ها در تمام جهان نیز هست. در این میان چاپ از دیرباز طبق قوانین کارهای فرهنگی معاف از مالیات بر ارزش افزوده به حساب می آمده اما با این وجود باز هم مالیات‌ ستانی‌ ها در این حوزه همواره دغدغه‌ای برای فعالان این عرصه بوده و هست.

  در 13 دی ماه سال گذشته سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌‌ای اعلام کرد که طبق مصوبه مجلس در خرداد ماه، خدمات چاپ‌ و زینک  از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. بر طبق این مصوبه تمامی خدمات زینک و چاپ از مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند اما همواره شاهد شکایت هایی از سوی چاپخانه داران سراسر کشور مبنی بر عدم رعایت این بخشنامه به گوش می رسید.

  ابراهیم نجابتی رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان فارس ضمن تائید خبر مذکور، دستور سازمان مالیاتی استان فارس مبنی بر ایجاد وحدت رویه در عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از چاپخانه داران استان فارس را منتشر کرد. وی در رابطه با روند این موضوع اظهار داشت: اتحادیه چاخانه داران فارس تقاضای خود را برای ایجاد وحدت رویه و بررسی وضعیت مالیاتی چاپ به اداره کل امور مالیاتی این استان ارائه کرد. کارشناسان این اداره کل نیز طی جلساتی که داشتند در نهایت بر اجرای وحدت رویه در رابطه با عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از چاپخانه داران تاکید کردند.

  مالیات بر ارزش افزودهدر سال 1399 براساس جزء ۳ بند‌ (ب) ماده ۹ قانون مالیات برارزش افزوده معافیت خدمات زینک و ‌چاپ در صحن علنی مجلس مصوب شد اما با اضافه شدن تبصره و تفسیر غلط، سازمان امور مالیاتی خدمات زینک و چاپ را که برای تمام کارهای چاپی بود، با گذاشتن یک ویرگول (،) تفسیر نادرست کرد و اظهار داشت که فقط خدمات لیتوگرافی و چاپ انتشارات و ‌مطبوعات از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

  مهدی فرهنگ ریاست سابق اتحادیه چاپخانه داران استان فارس نیز در رابطه با این موضوع اظهار داشت: این مشکلی بود که به خواست 30 شهرستان کشور از سوی غلامرضا شجاع نماینده تشکل های چاپ کشور، پیگیری شد و در نهایت با تلاش او، رئیس کمیسیون اقتصادی در زمینه معافیت مالیات بر ارزش افزوده خدمات چاپی با تحویل کپی قانون مصوب مجلس و اطلاعیه سازمان امور مالیاتی قول پیگیری، حل و اجرای صحیح قانون تصویبی مجلس را داد.

  بیشتر بخوانید: پیگیری مجلس برای معافیت مالیات بر ارزش افزوده خدمات چاپی

  وی ادامه داد: با این وجود این مشکل در استان فارس و بسیاری از استان های دیگر ادامه داشت. بنده در زمان تصدی خود بر اتحادیه چاپخانه داران استان فارس نامه ای به معاونت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی نوشتم و پس از من این مهم توسط ابراهیم نجابتی رئیس فعلی پیگیری شد که در نهایت سازمان امور مالیاتی با برگزاری جلسات متعدد رأی قطعی به اجرای وحدت رویه بر عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده چاپخانه داران را صادر کرد.

   

  مالیات بر ارزش افزوده

  مالیات بر ارزش افزوده

  مطلب قبلیفعالیت یک هزار و 442 ناشر در استان قم
  مطلب بعدیروکش‌های جدید Actega با حس لمس قوی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.