عدم نظارت 15 هزار تن کاغذ را سهم صنعت نشر کرد

  گفت و گو با هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران

  0
  62
  15 هزار تن کاغذ

  تنها 15 هزار تن کاغذ جذب صنعت نشر

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون نظارت بود و موجب شد از ۳۸۰ هزار تن کاغذی که وارد شده بود تنها 15 هزار تن کاغذ جذب صنعت نشر شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فارس، هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو در مورد مسائل و مشکلات کاغذ و مصرف آن در کشور گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون نظارت بود و موجب شد از ۳۸۰ هزار تن کاغذی که وارد شده بود تنها 15 هزار تن کاغذ جذب صنعت نشر شود.

  وی در مورد کاغذ فرهنگی افزود: از ۳۸۰ هزار تن کاغذ مصرف سالانه داخل تنها ۸ هزار تن آن مصرف نشر و مطبوعات است و ما توانستیم با ۴۰ هزار تن کاغذی که وارد شد، ۲ سال صنعت نشر را سرپا نگه داریم.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران با اشاره به موجودی کاغذ ۴۲۰۰ تومانی در کشور اظهار داشت: این کاغذها در صنعت نشر توزیع نمی‌ شود؛ حساسیت صنعت کاغذ به جایی رسیده که حضرت آقا دستور به استفاده از صندوق ذخیره ارزی برای خرید کاغذ دادند، اما تاکنون چیزی به سرانجام نرسیده است.

  15 هزار تن کاغذحسن پور با اشاره به افزایش ۸۰۰ درصدی قیمت برخی مولفه‌ های کتاب خاطرنشان کرد: کاغذ موجب می‌ شد این افزایش قیمت متعادل باشد؛ در حال حاضر مانعی برای کاغذ موجود نیست، اما تحویل آن صورت نمی‌ گیرد.

  وی با بیان اینکه تولید مولفان و مترجمان در چند سال اخیر در حال از بین رفتن است، افزود: تالیفات پیشانی فرهنگ هر کشور در جهان است، اما وقتی از ناشران و مولفان حمایتی صورت نگیرد وضعیت موجود را رقم می‌ زند.

  بیشتر بخوانید: حمایت متولیان و رونق تولید داخلی کاغذ

  15 هزار تن کاغذمدیر مسئول انتشارات آریابان فرهنگسازی را در گرو رشد ادبیات و کتاب دانست و خاطرنشان کرد: کاغذ را باید جدی گرفت و تنها با حرف و سخن شدنی نیست و تنها عمل می‌ خواهد.

  حسن پور اذعان کرد: اگر موضوع کاغذ به زودی حل نشود، مشکلات بزرگی بروز می‌ کنند؛ به نحوی شده که یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای برای تیراژ بالاتر سرمایه زیادی لازم دارد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 − 3 =