چاپ پوشش فام؛ حرفه ای و اخلاق مدار

گفت وگو با احسان صدر اصفهانی، مدیرعامل چاپ پوشش فام

0
48
چاپ پوشش فام

چاپ پوشش فام؛ باید دانست که مدرن بودن تنها به داشتن دستگاه های به روز ختم نمی شود بلکه این علم ورزی و کسب دانش است که می تواند افتراق شایانی بین شما و همتایان ایجاد کند.

شما به عنوان یک تولیدکننده در هر رسته ای که باشید و هر تولیداتی که داشته باشید به مواد اولیه ای احتیاج دارید و از آن طرف باید بازاری برای عرضه محصولاتتان وجود داشته باشد، درواقع با این تعریف شما همواره یک میانجی در تولید محسوب می شوید.

اینکه بدانید مواد اولیه شما از کجا می آیند و چه خاصیتی دارند و یا اینکه بعد از تولید، محصول شما به کجا می رود و چه اتفاقی برایش می افتد، هرچند که در نگاه اول غیرضروری به نظر می رسد، اما دانستن این مقتضیات است که یکی از دو مجموعه هم ردیف را رجحان می دهد. این نشان حرفه ای گری شما است، خصیصه ای که به صورت مکتوم مصرف کنندگان هوشمند بازار را به سمت شما سوق می دهد.

مشتری مداری یکی از برگ خریدهای اساسی برای ماندن در بازار است اما باید توجه داشت که این مهم به چه نحوی صورت می گیرد. گاه شما برای راضی نگه داشتن مشتری فشار بیش از حدی به کارکنان خود می آورید که این مسئله به موقع خود آسیب هایی برای شما به همراه خواهد داشت.

اخلاق مداری در بازار کار مقوله مهمی است که مشتری مداری، خوشنامی در بازار و بین همصنفان همکاران و مهمتر از آن محبوبیت در بین کارکنان و کسب رضایت همگانی از زیرمجموعه های آن محسوب می شوند.

کسب موفقیت با علمی شدن

می توان گفت که امروزه پروسه تولید در هر کاری ازجمله مراحل مختلف تولید یک کار چاپی دارای دو شیوه سنتی و مدرن است. بسیاری از کارهای قبلی جامعه دارند به صورت علمی راه خود را پیش می گیرند و این روندی است که متأسفانه در صنعت چاپ ما به کندی در حال شکل گیری است. هرچند که دستگاه های زیادی در بخش های چاپ، پیش از چاپ و پس از چاپ به روز شده اند و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش ها به عمل رسیده است اما هنوز پوست اندازی نسل ها در چاپ به اتمام نرسیده است. البته باید توجه داشت که بخش عمده این پوست اندازی متوجه وجه ذهنی کار است.

اکنون رشد تکنولوژی و علمی در صنایع دیگر با سرعت بیشتری نسبت به چاپ اتفاق افتاده است و چون چاپ هم جزئی از زنجیره تولید صنایع محسوب می شود و آنها به گونه ای مشتری  صنعت چاپ به حساب می آیند، تأثیر مستقیمی روی آن داشته اند. مجموعه های صنعتی پیشرفته به دنبال یک مجموعه مدرن و به روز می گردند تا بتوانند خواسته های آن ها برای ماندن در بازار رقابتی امروز را برآورده کنند. اگر شما یک نگاه اجمالی به صنف چاپ بیندازید خواهید دید که مجموعه های موفق و سرشناس این عرصه عمدتاً از کسانی هستند که دست به علمی سازی پروسه تولید خود زده اند.

چاپ پوشش فامآغاز راه

من در دوره نوجوانی برای گذراندن طرح کار درسی حضور در صنف چاپ را انتخاب کردم و اوقات کاریم پای حرو فچینی، دستگاه ملخی و GTO گذشت. بعد از تحصیل به خدمت سربازی رفتم و بعد از اتمام دوره آماده ورود به بازار کار بودم و در آن برهه زمانی هم چاپ را به عنوان شغل خود برگزیدم. این بار ورود من به عنوان یک اپراتور نبود و من کار خود را با بازاریابی در صنعت چاپ آغاز کردم.

من به دنبال پروژه های چاپی و گرفتن سفارش ها بودم اما باز عمده وقتم در چاپخانه ها و گزارشی از یک مرکز تخصصی پس از چاپ: پای دستگاه ها می گذشت که باعث شد شناخت خوبی از این عرصه به دست بیاورم.

چاپ را می شناختم و حالا در بازار هم وضع سفارش گیری خوب بود و من تبدیل به یکی از مشتریان پرکار چاپخانه ها شده بودم. در این میان سفارش های زیادی داشتم که نیاز به سلفون کشی داشتند و انبوه آن ها من را به این فکر انداخت که خودم برای پوشش این بخش کار وارد عمل شوم. با این تصمیم اولین دستگاه سلفون کشی خود را خریداری کردم تا این بخش از سفارش های را مستقلاً به انجام برسانم.

شروع کار من با یک دستگاه ایرانی معمولی بود که به شیوه دستی کار می کرد اما توجه به کار و هدف گذاری من از آغاز باعث شد که روند به روزرسانی و توسعه کار سرعت بگیرد و دستگاه های مدرن یکی پس از دیگری به مجموعه ما اضافه شوند.

کار به این شیوه ادامه پیدا کرد تا اینکه یک تغییر اساسی در رسته سلفون کشی اتفاق افتاد و طی آن سلفون های موسوم به واتربیس (پایه آب) تبدیل به سلفون های حرارتی شدند و ما هم خود را با آن تطبیق دادیم. این تغییر با شدت کمتری در چند سال پیش هم اتفاق افتاد و سلفون های چسب گرم هم آمدند تا این بار در کنار سلفون های حرارتی خود را مطرح کنند.

در این شیوه از چسب های مخصوصی استفاده می شود که به اصطلاح ابتدا پخت شده و بعد روی کار قرار می گیرند، درواقع می توان گفت که ما در این پروسه سلفون خام را به سلفون چسب گرم تبدیل کرده و سپس با حرارت آن را روی کارهای چاپی می کشیم. این شیوه باعث بالا رفتن محسوس کیفیت کار می شود. هرچند در این روش روند کار به شکل شگرفی تغییر نکرده بود اما کار سلفون کشی دیگر تخصصی شده بود و نیاز به دستگاه های اتوماتیک و به روز داشت.

چاپ پوشش فام هم که به روز کردن دستگاه ها در آن یک اصل اساسی است دست به کار شد و در این راه سرمایه گذاری خود را آغاز کرد. پیدا کردن دستگاه های مناسبی که به خوبی بتوانند نیازهای پس از چاپ را پوشش دهند مسئله ی مهمی بود که زمان زیادی را از ما گرفت و تقریباً دو سال طول کشید تا ما خط تولید خود را به کلی به روزرسانی کنیم.

اکنون ۱۸ سال میشود که من کارگاه مستقل خود را راه اندازی کرده ام و می توانم بگویم که امروز چاپ پوشش فام کاملاً از شکل سنتی خارج شده و مطابق با علم و فناوری روز دنیا قادر به انجام تمامی کارهایی است که در صنعت پس از چاپ دنیا امکان ظهور پیداکرده اند.

چاپ پوشش فامیک رسته ی رو به جلو

همان طور که اشاره کردم ورود من به بازار کار چاپ به عنوان یک بازاریاب سفارش های چاپی اتفاق افتاد اما از آنجاکه هدف اولیه من به روز شدن در هر رسته ای بود، بعد از مسجل شدن ادامه کار در این رسته به دانشگاه رفتم و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت و بازاریابی را اخذ کردم تا در این کار هم به صورت علمی دست به عمل بزنم.

ما درواقع پیمان کار چاپخانه ها هستیم و کاری را خارج از صنف انجام نمی دهیم. همواره یک دیدگاه منفی بین چاپخانه ها و سفارش دهنده های ما وجود داشت و آن اینکه فکر می کنند عمده کارهای پس از چاپ و علی الخصوص سلفون کشی یک کار ساده و غیر فنی است که عمدتاً در مغازه های کوچک و زیر راه پله ای با دستگاه های ساده ی دستی صورت می پذیرد. این تفکر در حالی ساری و جاری است که طی چند سال گذشته این صنف به شدت رشد کرده و امروز ما مجموعه های موفق و بزرگ زیادی داریم که توانسته اند خود را در بازار بالا بکشند.

چرا چاپ پوشش فام

باید اذعان کرد که هرچند دستگاه های جدید به بازار راه یافته و در کارگاه های مختلف به کار گرفته شده اند اما در همین صنف سلفون کشی هم هنوز بسیاری مشغول کار هستند که پیشرفتشان صرفاً ابزاری بوده و ازلحاظ علمی تغییر مشهودی نکرده اند. آنها فقط می دانند که باید سلفون روی کار بکشند و نهایتاً می توانند به صورت موضعی هم این کار را انجام دهند (برخی قسمت ها سلفون بگیرد و برخی قسمت ها خام بماند) و این نهایت خدمات ویژه آنها است.

مشکل اصلی به نظر من عدم شناخت چاپ در رسته ی سلفون کشی است. اگر امروز چاپ پوشش فام موفق است و با معتبرترین چاپخانه های صنف همکاری می کند، یکی از اصلی ترین علت های آن شناخت پایه ای خود من از چاپ است. بارها اتفاق افتاده که من قبل از عملیات سلفون کشی جلوی یک کار را گرفته ام چون متوجه خطایی چاپی در آن شده ام. من به چاپخانه گزارش داده ام که کارشان مشکل دارد و آن ها هم متعجبانه تصدیق کرده اند، چراکه انتظار نداشتند یک سلفون کشی تا این حد در مورد چاپ سررشته داشته باشد.

درواقع ما با این کار جلوی یک ضرر و زیان را گرفته ایم و این تخصصی است که همه کارگاه های پس از چاپ از آن بهره مند نیستند. من گاه از مشتریان خود خط برش می خواهم و این در حالی است که این کار ربطی به من ندارد اما آن را انجام می دهم تا جلوی خطاهای آتی کار را گرفته باشم.

معمولاً در صنف چاپ اعتماد زیادی برای برون سپاری کارها وجود ندارد و عمدتاً مایل هستند که تمامی کارها زیر یک سقف به انجام برسند. بخش عمده این فکر برای جلوگیری از به اصطلاح کار دزدی است. ما موردهای زیادی را دیده ایم که کاری برای مراحل تکمیلی به یک مجموعه سپرده شده است و آن مجموعه نیز با صاحب کار تماس مستقیم گرفته و گفته است که کار شما به ما سپردهشده و بهتر است از این پس به صورت مستقیم و بی واسطه با خود ما کارکنید که خط تولید تکمیلی داریم.

چاپ پوشش فام

ما سربلندیم که چنین اتفاقی تاکنون در مجموعه چاپ پوشش فام به وقوع نپیوسته و هرگز هم اتفاق نخواهد افتاد چراکه من این کار را دزدی می دانم. به نظر من این کار از دیوار مردم بالا رفتن بدتر است چراکه در آن صورت ما طرف را نمی شناسیم اما با سفارش دزدی داریم از کسی سرقت می کنیم که او را به خوبی می شناسیم و احتمالاً رفاقتی هم با او داریم. سفارش گیری به این معنا است که سفارش دهنده به شما و کارتان اعتماد کرده است و چاپ پوشش فام هم مجموعه ای نیست که به سادگی شکل گرفته باشد که بخواهد به سادگی اعتبار خود را زیر سؤال ببرد.

من قبل از ورود قطعی به شاخه پس از چاپ، به عنوان بازاریاب سفارش های چاپی می گرفتم اما از زمان تأسیس کارگاه و ورود تخصصی به این شغل هرگز زیر بار آن نرفتم تا مشتری و سفارش دهنده ی ما چاپ پوشش فام را رقیب خود نداند. مجموعه هایی هستند که از ما قویترند و دستگاه های بهتری هم دارند و حتی شاید قیمت کارشان هم از ما پایین تر باشد اما چاپخانه ای که مشتری من است آنها را به چشم رقیب خود می بیند و ترجیح می دهد سفارشش را به چاپ پوشش فام بسپارد.

رقابت امروز در هر صنفی به چشم می خورد و صنف ما هم از این قاعده مستثنا نیست. چاپ پوشش فام در جذب رضایت مشتری موفق عمل کرده است و میتوانم بگویم که هرکس اولین کار خود را به ما سپرده همکاریاش را کماکان با چاپ پوشش فام ادامه داده است. مجموعه ما سابقه ی طولانی و درخشانی در صنف دارد و طی این سال ها توانسته اعتبار خوبی نزد چاپخانه ها به عنوان مشتریانش و فروشندگان مواد اولیه به عنوان تأمین کنندگانش پیدا کند و از این رو کنترل خوبی بر قیمت ها دارد و توانسته در بازار رقابتی جایگاه والایی را به خود اختصاص دهد.

اگر شما نگاهی اجمالی به وضعیت قیمتهای این صنف داشته باشید خواهید دید که قیمت های چاپ پوشش فام واقعی و کارشناسی شده اند، به صورتی که می توانید آن را قیمت پایه و جامع ومانع در نظر بگیرید که این خصیصه هم یکی دیگر از دلایل وجود نام ما در صدر لیست اولویت بندی مشتریان است.

پوشش سلفون

حدود ۱۷ سال پیش که من تصمیم به توسعه کار گرفتم، دستگاه های یک مجموعه به نام پوشش سلفون را خریداری کردم. آنها چهار شریک بودند که هنوز هم دوستان خوب و نزدیک من هستند اما به دلایلی تصمیم به تعطیلی کار گرفته بودند؛ من به آن ها گفتم اکنون که تمامی دستگاه های این مجموعه توسط من خریداری شده اجازه بدهید که ما کماکان از اسم پوشش سلفون هم استفاده کنیم، آن ها نیز گفتند که این اسم رسمی و ثبت شده نیست و استفاده از آن مانعی ندارد. به این ترتیب ما از آن زمان فعالیت خود را با نام پوشش سلفون آغاز کردیم.

مجموعه ما رفته رفته توسعه بیشتری پیدا کرد و مشتریانمان دیگر سفارش دهندگان جزئی نبوده بلکه از معتبرترین و بزرگ ترین چاپخانه های کشور تشکیل شده بودند. آن ها همگی با سیستم رسمی و شفاف کار می کردند، دفاتر مالیاتی داشتند، بر اساس ارزش افزوده نرخ گذاری می کردند و بنابراین از ما هم کار قانونی و حسابرسی شده طلب می کردند. ازاین رو ما مجوز ارشاد گرفتیم و بعد از آن جواز اتحادیه چاپ را هم اخذ کردیم و نام مجموعه هم به چاپ پوشش فام تغییر پیدا کرد اما همچنان اسم غیررسمی ما نزد مشتریان قدیمی همان پوشش سلفون ماند.

ما عمدتاً از این نکته که چاپ در کشور ما به شکل یک صنعت تمام عیار درنیامده است گله مندیم اما من لازم می دانم حالا که از کار رسمی صحبت به میان آمد به این نکته اشاره کنم که یکی از مقدمات توسعه صنعتی و کار اصولی تا نیل به صنعت واقعی همین شفافیت های مالی و حسابرسی صحیح دفتری و اداری است.

یکی از معضلات صنف ما بدحسابی است اما من به شما اطمینان می دهم که در صورت کار رسمی و ارائه فاکتور رسمی این مشکل تا حدود زیادی حل خواهد شد. مجموعه هایی که از ما فاکتور رسمی طلب می کنند خودشان از شفافیت مالیاتی برخوردارند و این عمل نشان دهنده دقت آن ها در حسابرسی هایشان دارد. من به تجربه خدمتتان عرض می کنم که از زمان به کارگیری شکل قانونی در کار هرگز پولی از ما سوخت نشده است و هم هی سفارش های ما با پایان سال حسابرسی دقیق شده اند.

چاپ پوشش فاممن معتقدم هر کاری که در چاپ پوشش فام به انجام می رسد باید مالیاتش پرداخت شود و این نه تنها سد راه ما نیست بلکه لزوم پیشرفت صنعت و تغییر آن از شکل سنتی به مدرن بوده و از این رو من از آن استقبال می کنم. شما کار اقتصادی کرده، ارزش آفرینی کرده اید و حالا باید طبق قانون مالیات آن را پرداخت کنید و در تمام دنیا هم قانون به همین شکل است، پس جایی برای گله نیست.

چاپ پوشش فام طبق قانون عمل می کند و خیال مشتری ما هم از سپردن کار به آن راحت است چراکه می داند ما یک مجموعه رسمی هستیم که پای تمامی تعهداتش در مورد کار ایستاده است. رابطه ما با مشتری از زمان شروع به ثبت رسمی کارها بسیار بهتر قوی تر شده است و یک اعتماد دوجانبه بین ما شکل گرفته که هرروز هم تقویت می شود.

مستقبل فناوری های نوین

مجموعه ما همواره به دنبال انجام کارهای جدید است و از هر فناوری نوینی استقبال کرده است، کارهای خاص و متمایز با بازار آن چیزی بوده که هرگز ما را نترسانده است. مطمئناً وقتی شما کار ویژه ای را انجام می دهید سود آن و اعتباربخشی اش از یک کار عادی و روتین بیشتر خواهد بود. همان طور که گفتم ما با بزرگ ترین و معتبرترین چاپخانه ها کار می کنیم که همگی از مجموعه های پیشرو این صنعت به حساب می آیند. برحسب تقاضای آن ها بود که مجموعه ی ما وارد عرصه انجام سفارش های متالایز شد.

در اصل این پیشنهاد برخی از آن ها بود که وقتی مجموعه چاپ پوشش فام سلفون، یو وی و لمینت های مات و براق متفاوتی را عرضه می کند و دستگاه های به روزی دارد چرا در بحث متالایز وارد نشده است.

من هیچ اطاع اولیه ای در مورد متالایز نداشتم اما به آن ها پاسخ مثبت دادم و بعدازآن طبق روال همیشگی و عادت مرسوم مجموعه و اخلاق شخصی ام به دنبال تحقیق و پژوهش در این رابطه رفتیم. درواقع تفاوت عمده ی متالایز با دیگر پوشش ها این است که سفارش و کار تازه بعد از انجام پوشش دهی است که برای چاپ فرستاده می شود.

من به پژوهش های پایه ای پرداختم و از تحقیق در مورد مواد تشکیل دهنده و پروسه تولید متالایز، مطالعاتم را آغاز کردم. این که شیوه کار آن چگونه است، کدام کشورها در تولید آن سرآمد هستند، کالاهای موجود در ایران از کجا وارد می شوند و خواص متمایز آن ها چیست و حتی بعد از خروج از خط تولید ما چه اتفاقی برای آ نها می افتد، ازجمله مباحث علمی کار بودند که مطمئناً بسیاری از واردکنندگان و توزیع کنندگان آن هم تا این حد در مورد مسئله اصلی کار خود اطلاعات ندارند.

ما در داخل کشور تولید برچسب داریم اما تنوع زیادی در آن شاهد نیستیم درحالی که من در مسافرتی به هلند کارخانه ی برچسبی را بازدید کردم که فقط در یک شاخه ۶۵۰ مدل برچسب تولید می کرد. آن ها برحسب آن جنسی که برچسب قرار است روی آن چسبانده شود و نوع چاپی که قرار است روی برچسب انجام شود، نوع مواد اولیه را انتخاب کرده و سایر مقتضیات را بر اساس آن رعایت می کردند، در بحث متالایز هم وضع به همین منوال بود.

من روی متالایز تحقیق کردم و متوجه شدم کاری که پوشش متالایز م یخورد و قرار است پروسه ی چاپ روی آن به انجام برسد باید خصوصیات ویژه ای داشته و مقتضیات منحصربه فردی را رعایت کند. من جنس مطلوب را جستجو کرده و سفارش دادم و به خوبی مزد کار اصولی خود را دریافت کردم.

اکنون بخش زیادی از کار ما در حوزه متالایز به انجام می رسد هرچند که چاپخانه های کمی در ایران هستند که با این شیوه قادر به کار کردن هستند. هرچند تعداد مجموعه های پیشرو در این بخش محدود است اما آن ها هم به صورت علمی وارد کارشده اند و به خوبی جوابگوی بازار این بخش از کار هستند. چاپ پوشش فام افتخار این را دارد که تاکنون این مشتریان زبده و کار بلد که در مورد کارشان تحقیقات زیادی انجام داده اند و مدل های متعددی را آزمون کرده اند از تولید مجموعه ما کمال رضایت را داشته اند.

به روزرسانی مستمر اطلاعات مشتریان ما گواه هستند که هیچ مجموعه ای قبل از ما پالت های سفارش را بسته بندی شکیل نمی کرد. این هم یک بحث علمی دیگر بود که وقتی شما عملیات پس از چاپ را روی کاری که بر کاغذ یا مقوا به چاپ رسیده است،

به انجام می رسانید، شرایط نگهداری خاصی را طلب می کند. امکان دارد کار ما آخرین مرحله آماده سازی یک سفارش نباشد، بنابراین باید بدون هیچ آسیبی به مرحله ی بعد فرستاده شود. شاید این مسئله به ظاهر ساده باشد اما علاوه بر ساده سازی شمارش و شکیل بودن، از کار انجام شده محافظت می کند که این اصلی مهم و اساسی بود که بسیاری از تولیدکنندگان نامدار جهان آن را رعایت می کنند.

ما دائماً در حال جستجوی مواردی هستیم که بتوانند به توسعه ی مجموعه ما کمک کنند. من دائم با تولیدکنندگانی از سراسر دنیا که در تولید سلفون، چسب، متالایز و دیگر ملزومات کار ما فعالیت دارند، در ارتباط هستم تا به این وسیله از وضعیت روز باخبر باشم. ما در نمایشگاه های خارجی زیادی شرکت کرده ایم و همواره بهترین ها را جستجو کرده و آن ها را سرمشق خود قرار داده ایم.

چاپ پوشش فام سعی کرده همواره در تمامی رویدادهای مربوط به پس از چاپ حضورداشته باشد و دائماً اطلاعات خود را بهروز کند. ما هرگاه که وضعیت اقتصادی اجازه داده است به تعویض دستگاه ها و به روزرسانی خط تولید دستزده ایم و اگر گاهی نتوانسته ایم تکنولوژی را در اختیار بگیریم حداقل از چند و چون آن مطلع شده و با تحقیقات درست مترصد فرصتی برای دستیابی به آن در زمان مناسب هستیم.

چاپ پوشش فامیک کار تخصصی

مشتریانی که از پیشینه ی من باخبر هستند بارها به من پیشنهاد دادند که وارد عرصه چاپ شوم اما همان طور که گفتم هرگز به دنبال رقابت با مشتریان خود نبوده ام و معتقدم بهتر است که تخصصی و عمقی به یک کار بپردازیم تا اینکه صفر تا صد کار را انجام بدهیم اما جای تبحر و تخصص در مجموعه ی ما خالی باشد. ما همواره این حس را به مشتری خود منتقل کرده ایم که هنگام انجام سفارش او چاپ پوشش فام بخشی از چاپخانه او محسوب می شود و کاملاً مطابق خواسته های او عمل می کند.

مجموعه ی ما همواره به مشتری گفته است که پروژه را به انجام برساند و نگران پس از چاپ آن نباشد و این جمله ای اعتمادبخش است که تبدیل به شعار چاپ پوشش فام شده است. با مشتری گفتیم که در بخش پس از چاپ اعتبار شما اعتبار ماست و از این رو ما به جای شما فکر می کنیم و به جای شما تصمیم درست اتخاذ می کنیم و این راز رضایتمندی مشتریان ما است.

نرم افزاری توسط ما سفارش داده شده است که به زودی امکان سفارش های آنلاین را برای مشتریانمان مقدور می کند. منظور ما این نیست که مشتری بیاید سفارش ثبت کند و از درگاه پرداخت اینترنتی هزینه هایش را بپردازد بلکه در این نرم افزار هر مشتری یک صفحه خصوصی دارد که تمامی روابط فی ما بین ما از آن طریق به انجام می رسند.

فاکتور کار، عکسهایی از انجام کار و زمان مشخص سفارش گیری و تحویل دهی معلوم و قابل پیگیری هستند و علاوه بر اینها این صفحه به منزله تاریخچه سفارش های آنها عمل می کند و هرلحظه می تواند سابقه ی کلی همکاری ها آنها با مجموعه چاپ پوشش فام را با تمامی جزئیات در اختیار آنها قرار بدهد.

تمام تلاش ما این بوده که مشتری ما چاپ پوشش فام را بخشی از خط تولید خود بدانند که این مهم به خوبی توسط شیوه جدید ما به او القا خواهد شد. خبررسانی و دیگر مرسومات معمول نرم افزارهای این چنینی نیز از دیگر فواید استفاده از این فناوری است و ما اکنون به دنبال راهی هستیم که توسط آن دوربین هایی در کارگاه نصب شود که مشتری بتواند به صورت آنلاین خط تولید ما را هنگام انجام سفارش خود تحت نظر بگیرد.

مشتریان ما می دانند که از چاپ پوشش فام دروغ نخواهند شنید، متأسفانه اینیک رسم جا افتاده شده که مجموعه ها به مشتریان خود می گویند که کارشان زیر دستگاه در حال انجام شدن است حال آنکه هنوز کاغذ آن هم تهیه نشده است.

بارها شده که به علتی کار عقب افتاده است اما مجموعه ما همواره جرئت پاسخگویی و روی معذرت خواهی را داشته است. ما تا جایی که شده خوشقول بوده ایم و تعدد مشتریان ثابت ما نیز این امر را اثبات می کند اما هرگاه هم مشکلی پیش آمده آن را صادقانه با مشتری در میان گذاشته ایم و همواره جوابگوی او بوده ایم.

باید دانست که در چنین کارهایی مشتری روی قول شما حساب کرده و قول می دهد پس ما باید تمام تلاشمان را بکنیم که خلف وعدهای صورت نگیرد تا او نیز شرمنده مشتری خود نشود. آنها ما را می شناسند و می دانند که هرگز بهانه واهی نمی آوریم، هر وقت چنین اتفاقی افتاده ما ارتباط آنها را در اولین تماس پاسخگو بوده ایم و اطمینان دوطرفه ی موجود از بروز هر حاشیه و دلخوری جلوگیری کرده است.

ما صادقانه مشکل را به اطلاع آنها رسانده ایم و آنها نیز محترمانه از ما وعده ی زمانی دیگر را طلب کرده اند، مشتریان ما را از خود می دانند و مطمئن هستند که بی شائبه تمام تلاش خود را صورت داده ایم.

باید توجه داشت یک سفارش چاپی مراحل مختلفی دارد و تا اتمام کامل آن و مرحله تحویل به مشتری پولی به دست پیمانکاران مراحل قبلی نمی رسد، از این رو در این روزهای سخت خواهش من از تأمینکنندگان این است که با مدارا مشتریان خود را تحمل کنند.

این مواد اولیه هستند که ما بر اساس آن ها سفارش گیری کرده و به اعتماد آنها تاریخ تحویل مشخص میکنیم. تأمین کنندگانی هستند که سال ها است با یک چاپخانه مراوده دارند اما نمی دانم چرا در روزهای اخیر موجی از بی اعتمادی بین آن ها راه افتاده و وضع به گونه ای شده که بخش زیادی از انرژی و زمان تولیدکننده صرف چانه زنی و حواله پول برای آن ها می شود. امیدوارم این ایام مضیقه بازار هر چه زودتر به سر آید و ما بتوانیم کماکان با خوش قولی و روی سفید مشتریان خود را به رضایت تام برسانیم.

اعتبار

من در روزهای اخیر با تأمین کنندگان مواد اولیه مجموعه، جلسات حضوری داشته ام و خدا را شاکرم که در چنین وضعیتی هنوز چاپ پوشش فام اعتباری دارد که فروشندگان نقدی امروز با او همان برخورد سابق را داشته باشند. اعتبار چیزی نیست که به سادگی به دست بیاید من این را در روزهای آتی به عینه تجربه کردم، آ نها به خوبی مقتضیات ما را درک کردند و یک دغدغه بزرگ را از پیش روی ما برداشتند.

وضعیت فعلی هر انتقادی را متحمل می شود اما یک حسن دارد و آن پالایش و یکدست سازی بازار است. مجموعه های بی اعتبار بازار که تاکنون با سوءاستفاده از وضعیت در بازار ماندگار شده بودند و همچنین مجموعه های کوچکی که تنها به خراب کردن بازار تخصصی مشغول بودند، در چنین وضعیتی محکوم به فنا هستند و این شاید بیش از تهدید یک فرصت برای اعتلای این صنعت باشد.

من فقط از این بخش ماجرا ناراحتم که این وضعیت باعث شیوع بیکاری در جامعه خواهد شد. ای کاش وضعیت به صورتی برگردد که آن ها هم کار خودشان را بکنند و ما هم کار خود را بکنیم و همه چیز به اختیار و انتخاب مشتری بستگی داشته باشد.

چاپ پوشش فام

توسعه در مکان جدید

چاپ پوشش فام علاوه بر بخش سلفون کشی در خدمات دیگر پس از چاپ هم فعالیت دارد. من در بخش سلفون مجموعه با یکی از دوستان شراکت داشتم که بعد از چندین سال صلاح را بر جدا شدن و منفک کردن مجموعه دیدیم و با این تصمیم بود که من جای جدید را (آدرس مجموعه قید شود) برای مجموعه تهیه دیدم.

من همواره به دنبال توسعه و پیشرفت بوده و هستم و اکنون هم که تمامی تصمیمات مدیریتی مجموعه به عهده ی خودم است این روند را بهتر و قوی تر ادامه خواهم داد. یک دستگاه مدرن جدید به زودی به مجموعه چاپ پوشش فام اضافه خواهد شد که می توانم بگویم ضمن تکمیل خط تولید ما کیفیت و سرعت کار را هم افزایش خواهد داد.

وضعیت بازار به صورتی است که وقتی برای خرید دستگاه اقدام کردم خود فروشنده به من پیشنهاد داد که تا ثبات وضعیت موجود کمی تحمل کنم. طبعاً وضعیت فعلی که کمی سرعت توسعه بخشی ما را کند خواهد کرد اما من به شما قول خواهم داد که به زودی از چاپ پوشش فام بیشتر خواهید شنید.

ناوگان چاپ پوشش فام

دستگاه چسب گرم که در بازار به نام دستگاه دوکاره مشهور است (چون هم چسب گرم میزند و هم سلفون حرارتی) که عرض آن ۱۰۰ سانتیمتر است و می تواند کارهایی با مقیاس 100 در 120 را به انجام برساند و با آن می شود انواع سلفون ها و متالایز را به انجام رساند. این دستگاه به سیستم نایف کاتر مجهز است که می تواند جنس متالایز (و پلی استر) را به راحتی برش بزند.

دستگاه سلفون حرارتی عرض ۱۰۰ ، که آ نهم می تواند کارهای با مساحت 100 در 120 را به انجام برساند و فکر می کنم این دستگاه پرسرعت ترین ماشین سلفون کشی جهان محسوب می شود، این دستگاه می تواند ۱۲۰ متر در دقیقه سلفون کشی کند. مصرف انرژی این دستگاه بسیار پایین است، دستگاه های این چنینی یک سیلندر مرکزی دارند که آب، روغن و یا المنت آن ها را دائم نگه می دارد.

دستگاه ما با سیستم الکترومگنتیک این کار را انجام می دهد و به همین خاطر مصرف انرژی بسیار کمی دارد. این دستگاه ظرف یک دقیقه سیلندر را به دمای موردنیاز می رساند و مهم تر از آن در سرعت های بالا افت دمایی را مشاهده نمی کنیم، هرچه سرعت کار بالا برود تابش گرمای آن بیشتر می شود و این عمل باعث شده که این دستگاه بتواند به سرعت های بالا برسد.

یک دستگاه چسب گرم دیگر با عرض ۱۳۰ سانتی متر هم در مجموعه موجود است که به ما این امکان را می دهد که به راحتی عرض ۱۲۰ در ۱۸۰ را به سادگی سلفون کشی کنیم. این دستگاه هم عملکردی چون دستگاه چسب گرم عرض 100 ما دارد، با این تفاوت که به خاطر بالا رفتن مقیاس کار، تغذیه آن به صورت دستی صورت می پذیرد (اما تحویل آن کماکان به صورت اتوماتیک است).

دستگاه یو وی (UV)  سیلک چهار ونیم ورقی (با عرض ۱۰۰ سانتی متر) ما می تواند کارهایی با عرض ۱۰۰ در ۸۰ سانتی متر را به انجام برساند که بیشتر از این مقیاس هم نیازی نیست. یک دستگاه چاپ سیلک اتوماتیک هم در مجموعه وجود دارد.

علاوه بر این ها یک دستگاه یو وی سیلندری هم داریم که آن را برای فروش گذاشته ایم چراکه برای ما دستگاه سودمندی محسوب نمی شود. دستگاه مذکور نیاز یک ماشین چاپ چهار رنگ است که کنار آن یک تک رنگ هم باشد و یو وی بزند. سفارش هایی با تیراژ ۱۰۰ هزار عدد به ما رجوع می شد اما حاشیه سود کمی متوجه آن بود، به حدی که هزینه های بارگیری و حمل و نقل آن به صرفه ی ما نبود و زمان زیادی را از مجموعه می گرفت، اما همان طور که گفتم این نیاز تمام چاپخانه هایی است که از دستگاه چهار رنگ استفاده می کنند.

بخش صحافی ما با لاین مفتول مولر مارتینی مجهز شده است که تمام اتومات است و چهارخانه ترتیب کن دارد و از سه طرف برش بهره می برد. تاکن سه ورقی هم دستگاه دیگری است که در کنار صحافی مولر مارتینی ما بخش صافی مجموعه را تشکیل م یدهد. همچنین ما یک دستگاه رول به شیت (صفحه) داریم که برای استفاده در برخی کارها بسیار کمک حال خط تولید است. بسیاری از اوقات مقواهای مصرفی ما به صورت رول به مجموعه آورده می شوند که ما به کمک این دستگاه ابتدا آن ها را شیت کرده و سپس سلفون کشی می کنیم.

یک GTO در سالن چاپ پوشش فام موجود است که تنها سفارش های شخصی مختص به خود مجموعه را به چاپ می رساند. یک شاخه از کار من چاپ لیبل های فرش و تشک است که از دیرباز به عنوان شاخه کاری در کنار بخش های پس از چاپ، وجود داشته است.

من تولید این کار را ۲۰ سال پیش و با ساخت دستگاهی مخصوص برای انجام این کار آغاز کردم، این دستگاه به ما کمک می کرد که با چاپ افست روی پارچه عملیات چاپ را انجام دهیم.

دستگاه GTO ما همان طور که گفته شد برای کارهای شخصی و چاپ لیبل مورد استفاده قرار می گیرد اما گاهی سفارش های سربرگ و فیش های مورداستفاده مشتریان که با چاپ دورنگ قابلیت انجام داشته باشند هم توسط ما به انجام می رسد. مهم تر از همه، این پیچیدن طنین صدای دستگاه چاپ در سالن مجموعه است که برای خود من خیلی لذت بخش و دوست داشتنی است و حکم پیوند من باعلاقه ام را دارد.

همان طور که در خلال بحث اشاره کردم علی رغم پیشنهاد های زیادی برای مشارکت و تشویق ورود به عرصه چاپ آن در وهله اول به خاطر عدم رقابت با مشتریان و در وهله بعدی برای شناخت من از خودم وارد این حوزه نمیشوم. من همواره به دنبال بهترین ها هستم و دستگاهی که مدنظر من است آنقدر گران است که توجیه اقتصادی ندارد.

اکنون خرید دستگاه های اینچنینی و تهیه مکانی چند هزار متری توجیه اقتصادی ندارد و اگر در این روزها شاهد چنین اتفاقات معدودی هستیم آن را از طرف چاپخانه های بزرگ قدیمی میبینیم. بسیاری برای توسعه و راحتی کار مکان چاپخانه های قدیمی خود در مرکز تهران را باقیمت خوبی فروخته و آن را تبدیل به یک ملک وسیع در خارج از تهران می کنند و یا دستگاه های قدیمی خود را فروخته و با افزایش معقول سرمایه دست به خرید دستگاه جدید می زنند اگرنه در وضعیت فعلی راهاندازی چاپخانه با چنین بازاری اصلاً توجیه عاقلانه ندارد.

شما امروز کسی را نمی بینید که مثلاً در رشته چاپ تحصیلکرده باشد و بعد از فراغت از تحصیل به احداث چاپخانه دست بزند چراکه سرمایه بالایی را طلب میکند و به اندازه سرمایه گذاشته شده بازده ی ندارد.

دو دستگاه طلاکوب هم در چاپ پوشش فام حضور دارند که بیشتر در بخش لیبل ما که توضیح آن داده شد، مشغول به فعالیت هستند. در کنار این ها یک دستگاه برش هم وجود دارد که در مرحله ی نهایی کارهای ما را به فرم دلخواه سفارشدهنده تبدیل می کند. علاقه مندی من به چاپ و پیشینه ام در آن باعث شده که یک دستگاه ملخی را با جستجوی فراوان و به اصرار زیاد از یکی از دوستان چاپخانه دار خریداری کنم تا حضوری نمادین در چاپ پوشش فام داشته باشد.

اشاره کردم که به زودی یک دستگاه جدید به مجموعه اضافه خواهد شد که بخش طلاکوب کار را نیز به انجام می رساند و علاوه بر آن یک لترپرس یا دایکات بوبست هم به مجموعه خواهد پیوست که کارهای مقوایی و جعبه های سفارش داده شده را برش می زند تا لازم نباشد این سفارش های بعد از انجام عملیات پس از چاپ، فقط به منظور برش به مجموعه ای دیگر فرستاده شوند و هزینه ی اضافی را متوجه کار مشتری چاپ پوشش فام کنند.

سفارش های در این مجموعه سلفون، یو وی و طلاکوب می شوند و برش خواهند خورد تا تمامی عملیات پس از چاپ زیر یک سقف انجام بگیرد و این هم یکی از درخواسته ای مشتریان عمده مجموعه بوده که ما خود را موظف به گردن نهادن به آن دانستیم. وقتی برش به مجموعه اضافه شود حتماً جعبه چسبان هم با آن اضافه خواهد شد و یکی از دلایل اصلی ما برای جابجایی ساختمان و آمدن به یک مکان جدید با مساحت دو هزار و ۵۰۰ متری هم همین ایجاد فضا برای نصب دستگاه های جدید بوده است.

چاپ پوشش فامشرکای زحمتکش

من در وضعیت فعلی برای تمامی کارکنان صدیق چاپ پوشش فام که چراغ آن به عشق تمامی دستاندرکاران تلاشگرش روشن است، نگرانم. ماه قبل از جدا شدن بیش از 25 نفر پرسنل داشتیم اما در مکان فعلی میزان آن به 10 نفر تقلیل پیداکرده است، هرچند که با آمدن دستگاه های جدید ما باید حتماً نیروی بیشتری را به کار بگیریم.

اثرات دلار با نرخ فعلی هنوز بر تمامی شئونات بازار استیلا پیدا نکرده است و اگرنه حتماً وضعیت کارگران را تحت شعاع قرار خواهد داد. اکنون 26 سال است که من کارگاه های مختلفی داشته ام و همواره کارگرانی را دیده ام که به وام و پول بیشتری نیاز داشته اند.

من برای کمک به پرسنل همواره وام هایی را برای آن ها تعبیه دیده ام اما نکته اینجاست که قبلاً این وام ها هزینه خرید یا تعویض خودرو و یا خرید و ارتقای وسایل زندگی می شد اما امروز بیشتر برای پرداخت ما به التفاوت اجاره خانه ها و برای رفع نیازهای اساسی و اولیه کارکنان صرف می شود که این برای من درد است و آزارم می دهد.

همه ی ما در سال های اخیر توسعه چندانی نداشته ایم و دائم در حال عقب رفت هستیم اما وضعیت قشر کارگری به مراتب وخیم تر است، اگر ما در کار نتوانستیم به پیشرفت دلخواه برسیم و ناراضی هستیم، آن ها در تأمین مایحتاج اساسی خود مشکل دارند و این دو قابل مقایسه باهم نیستند. رسیدگی به وضعیت کارگران یکی از اوجب واجبات برای مدیران و مسئولان کشور است.

من به نوبه ی خودم برای کمک به کارکنان چاپ پوشش فام آنها را در مجموعه مشارکت داده ام تا به این وسیله از ارزش افزوده کار خود منتفع شوند و علاوه بر حقوق و مزایای ثابت درصدی از سود عرق جبین خود هم عایدشان شود. امیدوارم که این روزهای سخت هر چه زودتر به انتهای خود برسند و صنعت کشوری که پتانسیل فراوانی برای رشد دارد بتواند به جایگاه والای خود برسد.

نویسنده: میلاد حاتمی لندی

منتشر شده در شماره 164- مهرماه 1397

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × سه =