ارائه کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای و وضعیت قیمت کتاب

  0
  75
  موسسه انتشاراتی

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد؛ ناشران به تازگی کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای گرفته ‌‌‌اند و بحران کمبود این کالای اساسی که در ماه‌ های اخیر حاشیه‌ های زیادی را به وجود آورده بود، فعلا فروکش کرده است.

  اصل بر آن است که ارائه کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای منجر به کاهش قیمت کتاب شود زیرا دلیلی که برای افزایش قیمت کتاب عنوان می ‌‌‌شد، گرانی و کمبود کاغذ بود. اما قیمت کتاب نه‌تنها کمتر نشده بلکه در مقایسه با ماه گذشته رشد هم داشته است.

  میانگین قیمت کتاب در ماه پایانی پاییز به  ۶۲‌هزار تومان رسیده است. نگاهی به آمار نشر در ماه ‌های پیش نشان می‌ دهد که متوسط قیمت کتاب از ۷۲‌ هزار تومان در مهر ماه به ۶۰‌ هزار تومان در آبان رسیده بود و حالا با توجه به توزیع کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای و الزام وزارت ارشاد بر تغییر قیمت‌ ها، ‌‌‌ میانگین قیمت کتاب نه ‌تنها کاهش نیافته، ‌‌‌ بلکه ۲‌ هزار تومان هم بیشتر شده است.

  وضغیت نشر با وجود کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای

  در روزهای گذشته فهرستی از بیش از ۲۰۰ ناشر خصوصی و دولتی در شبکه ‌‌‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می ‌شود از تیر ۹۸ تا اسفند ۹۹، بیشتر از هزار بند کاغذ دولتی دریافت کرده ‌‌‌اند. هر ۱۲ بند کاغذ، ‌‌‌برای انتشار یک کتاب ۲۰ صفحه ‌‌‌ای در تیراژ ‌هزار جلد کفایت می ‌کند.

  به گفته برخی کارشناسان، حجم بسیار زیاد کاغذ دولتی که میان همه ناشران توزیع شده، دست‌کم باید میانگین قیمت کتاب را در سال ‌جاری تا حد قابل ‌توجهی (۲۰ تا ۴۰‌درصد) کاهش می‌‌‌ داد. پرسش‌‌‌ های بسیاری درباره وضعیت نشر کتاب در ایران در شبکه ‌‌‌های اجتماعی مطرح شده است. آیا ناشران در پشت جملات و گزاره ‌‌‌هایی چون «کتاب نخواندن ایرانیان» و «فروش نرفتن کتاب» پنهان شده ‌‌‌اند؟ این موضوع نیاز به بررسی و پیگیری دقیق‌‌‌تری دارد. کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای

  بیشتر بخوانید: کاغذ یارانه‌ای جانی تازه به نشر داد

   آمارهای نشر در آذرماه

  آمارهای نشر در آذرماه نشان می ‌دهد که۱۱ ‌هزار و ۵۷۶ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد ۷‌هزار و ۲۷۷ عنوان تالیف و ۳‌هزار و ۲۹۹ عنوان ترجمه بوده است. ناشران تهرانی ۸‌ هزار و ۲۳۲ کتاب و ناشران شهرستانی ۳‌هزار و ۳۴۴ عنوان کتاب منتشر کرده‌‌‌اند.

  شمار کتاب ‌‌‌های چاپ اول ۷‌هزار و ۳۴۹ عنوان و تجدید چاپی نیز ۴‌هزار و ۴۲۷ عنوان بوده است. بیشترین آمار انتشار کتاب مربوط به حوزه ادبیات با ۲‌هزار و ۲۱۶ عنوان بوده است. در این میان ‌هزار و ۵۸۱ عنوان کتاب تألیفی و ۶۳۵ عنوان ترجمه بوده است.

  همچنین شمار چاپ اولی ‌‌‌ها ‌هزار و ۴۸۵ عنوان و تجدید چاپی ‌‌‌های حوزه ادبیات ۷۳۱ عنوان بوده است؛ از سوی دیگر شمارگان متوسط کتاب در حوزه ادبیات ۷۵۳ عنوان و میانگین قیمت نیز ۶۳‌هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.

  بیشترین آمار نشر بعد از ادبیات کودک و نوجوان با‌هزار و ۵۸۳ عنوان کتاب، علوم اجتماعی با‌هزار و ۵۴۲ عنوان و علوم عملی با ‌هزار و ۳۴۹ عنوان کتاب قرار دارند و کمترین آمار نشر نیز مربوط به حوزه کلیات با ۱۴۳ عنوان بوده است.

  در حوزه کتاب کودک و نوجوان ۸۹۹ عنوان کتاب تألیفی و ۶۸۴ عنوان ترجمه منتشر شده است. شمار کتاب‌‌‌ های چاپ اول ۷۷۴ عنوان و شمار تجدید چاپی ‌‌‌ها ۸۹ عنوان بوده است. میانگین شمارگان کتاب در حوزه کودک و نوجوان نیز ‌هزار و ۸۰۲ عنوان و میانگین قیمت ۳۴‌هزار و ۶۷۸‌هزار تومان بوده است. کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای

  مطلب قبلیمزایا و معایب لیبل های بدون زیره یا بدون لاینر
  مطلب بعدیافزایش ۵۰ هزار تومانی قیمت هر بند کاغذ در روز‌های اخیر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو − یک =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.